Rząd podjął uchwałę w sprawie CPK

7 listopada 2017 16:00
4 komentarze
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność - Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej przedłożoną przez pełnomocnika rządu ds. CPK.
Reklama
Pełnomocnik rządu, Mikołaj Wild, zgodnie z zapowiedziami z wywiadu dla Pasazer.com rekomenduje wybudowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego w Stanisławowie w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego. Budowa nowego obiektu jest konieczna, bo Lotnisko Chopina nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego. Według rządowego dokumentu, jego przepustowość jest na wyczerpaniu (od lipca 2016 r. do lipca 2017 r. ruch na tym lotnisku wzrósł o 24,7 proc.). Nowo tworzony obiekt przejmie ruch cywilny z Lotniska Chopina.

Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli powinien być otwarty w 2027 r.

Nowy międzykontynentalny port ma powstać niedaleko jednej z głównych tras wylotowych ze stolicy - przy autostradzie A2 i w pobliżu jednej z ważniejszych i bardziej uczęszczanych tras kolejowych łączących Warszawę i Łódź. Port będzie oddalony od stolicy o ok. 40 kilometrów. Dzięki rozbudowie sieci kolejowej między Warszawą i Łodzią obszar ten będzie najlepiej skomunikowany w Polsce.

Standardem będzie połączenie CPK z każdą z głównych aglomeracji Polski w czasie do 2,5 godziny (w okresie startowym), a docelowo w czasie do 2 godzin. Technologicznie system kolejowy jest w stanie osiągnąć ten standard dla wszystkich polskich aglomeracji poza Szczecinem. W odniesieniu do niego pierwszoplanową rolę mogą odgrywać wewnątrzkrajowe połączenia lotnicze.

Centralny Port Komunikacyjny ma funkcjonować jako węzeł transportowy oparty na zintegrowanych ze sobą węzłach lotniczym i kolejowym, spójnych z układem sieci drogowej. Ma to być rentowny, innowacyjny węzeł transportowy, który wprowadzi nas do pierwszej dziesiątki najlepszych portów lotniczych świata i doprowadzi do intensywnego rozwoju pasażerskiego transportu kolejowego oraz zapewni trwałą integrację aglomeracji warszawskiej i łódzkiej.

W praktyce chodzi o integrację ruchu lotniczego i kolejowego w jednym węźle. Oznacza to, że port lotniczy ma się łączyć z siecią kolejową, która będzie rozbudowywana. Jest to szczególnie ważne, bo w Polsce znajduje się największa liczba średnich miast nieobsługiwanych przez kolej. W naszym kraju jest ok. 100 miast o liczbie mieszkańców powyżej 10 tys., zamieszkałych przez 2,1 mln ludzi, pozbawionych dostępu do transportu kolejowego (np. w Czechach jest tylko jedno takie miasto, a na Słowacji osiem). Wykluczenie dotyczy głównie obszarów turystycznych.

Komponentem planowanego przedsięwzięcia będą także inwestycje drogowe. Założono przebudowę autostrady A-2 oraz budowę Autostradowej Obwodnicy Warszawy.

Przewidziano także stworzenie prawnych i infrastrukturalnych warunków do ulokowania w otoczeniu Portu Solidarność nowego miasta, w skład którego mogłyby wchodzić np. parki biznesu, centrum targowo-wystawiennicze i kongresowe obsługujące region Europy Środkowej, a także inne centra konferencyjne oraz obiekty biurowo-administracyjne. Oznacza to, że od początku w sposób przemyślany będzie można stworzyć nowe miasto.

Realizacja planowanego przedsięwzięcia wymaga przyjęcia programu wieloletniego, który zapewni niezbędny poziom finansowania inwestycji z budżetu państwa. Konieczne będzie także przyjęcie specjalnej ustawy, przyspieszającej proces inwestycyjny oraz zakładającej usprawnienia proceduralne, np. połączenie postępowania środowiskowego i lokalizacyjnego. Niezbędne będzie też wszczęcie procedur środowiskowych mających na celu uzyskanie wykonalnych, prawomocnych decyzji środowiskowo-lokalizacyjnych.

Jednym z istotnych działań będzie także przygotowanie Lotniska Chopina do przeniesienia ruchu cywilnego do Centralnego Portu Komunikacyjnego, przy równoczesnym zapewnieniu jego odpowiedniej przepustowości do 2027 r., tj. do momentu otwarcia CPK.

Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia.

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
shorty 2017-11-12 11:41   
shorty - Profil shorty
To nie powstanie, zobaczycie .
gość_0e9eb 2017-11-11 07:20   
gość_0e9eb - Profil gość_0e9eb
Skoro nie będzie low costow kto kto będzie latał z CPK? Przecież u nas i w Europie low costy to już ponad 50% rynku i to cały czas rosnącego o 5-10% rocznie gdy linie tradycyjne mają wzrosty po 1-2%.
Dynamika korzytania z samolotów zwiększyła się się ze wg na ich konkurencyjność cenową i czasową. Jeżeli nie będzie low costow to będzie spadek liczby pasażerów i CPK zostanie kolejnym lotniskiem widmo.
gość_00546 2017-11-08 22:33   
gość_00546 - Profil gość_00546
Tak samo ważne albo i ważniejsze niż samo lotnisko jest ile czasu ludziom zajmie dojechanie do niego. Jeśli tyle samo czasu albo i więcej niż dojazd na lokalne lotnisko, odprawa i lot do któregoś z hubów w Europie to CPK ma przechlapane. Jest jeszcze kwestia cen na CPK i jakości usług i obsługi a znając Polskie realia może być różnie. Cieszy że myślą o Hyperloop o ile to nie pozostanie fantazją bo czas dojazdu może się skrócić drastycznie i przez to bardzo zwiększyć szanse CPK na sukces. Nie napawa natomiast optymizmem zapowiedź nie wpuszczania na CPK linii niskokosztowych bo pachnie protekcjonizmem LOTu i może się to zemścić. Sugerował bym raczej zbudowanie odrębnego terminalu dla niskokosztowych linii. W przeciwnym wypadku ludzie mogą unikać połączeń przez CPK bez możliwości szybkiej przesiadki z lub na niskokosztowe połączenia. Chyba że rząd myśli o monopolu dla LOTu na CPK to wtedy mówimy o kompletnej klapie tego lotniska i LOT. Albo chcą wypełnić CPK jak największą ilością pasażerów a to oznacza niskie ceny, dobra jakość usług i obsługi, duży wybór połączeń a co za tym idzie linii lotniczych oraz bardzo szybki dojazd przynajmniej z największych miast Polski albo stworzą mało co wypełniony moloch na którym rządzi LOT do których (LOT + CPK) trzeba będzie ciągle dopłacać z kieszeni podatnika. Czas pokaże czy jest to przedsięwzięcie biznesowe czy polityczne ze stanowiskami i stołkami dla swoich ludzi. Życzę powodzenia ale mam ogromne wątpliwości bo rządowe mega projekty i to nie tylko w Polsce z reguły kończą się fatalnie dla podatnika a z ogromnymi korzyściami finansowymi dla organizatorów i polityków.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy