×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Otwarcie hangaru w PyrzowicachDziś (19.04) na katowickim lotnisku otwarto zmodernizowany hangar techniczny. Oznacza to zakończenie pierwszego etapu programu inwestycyjnego, który obejmuje oprócz rozbudowy bazy technicznej do obsługi samolotów, także realizację tak kluczowych inwestycji jak budowa nowych płyt postojowych i nowej drogi startowej o długości 3 200 metrów i nowego terminalu cargo.

Całość prac ma zostać zakończono do 2015 roku. Prace modernizacyjne podnoszące standard obiektu wykonane zostały przez firmę Skanska. Całość została zrealizowana w terminie od października 2010 do kwietnia 2011 r.Jednym z wymogów było utrzymanie jednego stanowiska do obsługi statków powietrznych, dlatego prace prowadzone były przy czynnym hangarze.

Wybudowany w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku obiekt o kubaturze 57 929,52 m3 i powierzchni 5 107,74 m2 po generalnym remoncie i całkowitej przebudowie spełnia wszystkie normy nowoczesnego obiektu infrastruktury lotniskowej służącego do obsługi liniowej (technicznej) statków powietrznych.Obiekt wyposażono m.in. w jedną z najnowocześniejszych na świecie automatycznych bram wjazdowych na podgrzewanych prowadnicach. Z kolei ultranowoczesny system nagrzewnic zapewnia komfort pracy w każdych warunkach atmosferycznych. W zmodernizowanym obiekcie można serwisować jednocześnie dwa samoloty wielkości Airbusa A320/Boeinga 737.

Pyrzowickie lotnisko jest jedynym w Polsce, w którym można wykonywać pełne przeglądy (łącznie z wymianą silników) maszyn Airbusa z rodziny A320. Port zapewnia także kompleksową obsługę wszystkich wersji Boeinga 737.

Kolejny etap prac związany z rozbudową bazy technicznej to budowa nowego hangaru. Roboty budowlane rozpoczęły się w marcu br. a ich zakończenie planowane jest na kwiecień 2012 roku. Nowy obiekt będzie miał kubaturę wynoszącą 106 350,00 m3, a jego powierzchnia użytkowa wyniesie 7 912,00 m2. Jednocześnie będzie można obsługiwać w nim dwa samoloty wielkości popularnych Airbusów A320 lub wszystkich typów Boeingów serii 737.

- Rozwijając zaplecze techniczne MPL Katowice wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu linii lotniczych na kompleksowe usługi związane nie tylko z profesjonalną obsługą pasażerów lub ładunków, które transportują, czy sprawną obsługą płytową, ale także na dostęp do fachowej obsługi technicznej samolotów w przypadku niespodziewanych awarii. Pozwala to do niezbędnego minimum skrócić czas naprawy, a tym samym wynikające z awarii opóźnienie - mówi Artur Tomasik, prezes zarządu GTL SA.

Baza techniczna to także atut przy pozyskiwaniu nowych przewoźników bazowych, którzy chcą skorzystać nie tylko z potencjału pyrzowickiego lotniska, ale także serwisować na nim swoje samoloty. Oprócz infrastruktury do obsługi liniowej statków powietrznych atutem katowickiego lotniska jest także fakt, że GTL-LOT spółka świadcząca usługi obsługi płytowej samolotów dysponuje także działem skupiającym wykwalifikowanych mechaników lotniczych.Warto podkreślić, że od ponad dwóch lat mechanicy GTL-LOT zapewniają kompleksowy serwis i naprawy całej, liczącej 35 Airbusów A320, floty niskokosztowej linii lotniczej Wizz Air Hungary. Ponadto z ich usług serwisowych korzystają w nagłych przypadkach awarii praktycznie wszyscy lotniczy przewoźnicy pasażerscy jak i towarowi operujący z MPL Katowice.


gość_536d9 - Profil
gość_536d9
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie