Oblatywacz: SAS Plus z Kopenhagi do Krakowa

22 kwietnia 2019 10:45
15 komentarzy
W kolejnym "Oblatywaczu" testujemy klasę SAS Plus oferowaną na trasach europejskich przez skandynawskie linie lotnicze SAS.
Reklama
Podróżując rejsem SK1735 z Kopenhagi do Krakowa mamy przy okazji możliwość sprawdzenia airbusa 320neo - najnowszego typu samolotu w krótko- i średniodystansowej flocie przewoźnika.

Połączenie między Kopenhagą, a Krakowem jest oferowane obecnie pięć razy w tygodniu (bez wtorków i sobót). W zależności od dnia rejs startuje ze stolicy Danii o 11:05 (w poniedziałki, środy i czwartki), 12:40 (w piątki) lub 8:15 (w niedziele). Rozkładowy czas przelotu wynosi 90 minut. Oprócz lotów do Kopenhagi, SAS lata do Krakowa także ze Sztokholmu. Na rynku polskim skandynawska linia jest ponadto obecna w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie.


Klasa SAS Plus, w której podróżujemy do Krakowa, to produkt hybrydowy łączący w sobie zalety przywilejów dla pasażerów z segmentu premium, dostępnych u innych przewoźników europejskich w klasie biznes, z elementami standardowego produktu ekonomicznego. Skandynawski przewoźnik wprowadził tę klasę podróży na swoich rejsach europejskich w 2013 roku rezygnując jednocześnie z oferowania na nich klasycznej klasy biznes. Na trasach międzykontynentalnych SAS Plus jest natomiast odpowiednikiem klasy ekonomicznej premium.

SAS Plus (airbus 320neo) - informacje praktyczne

Odprawa: Darmowa na lotnisku przy priorytetowych stanowiskach, możliwość dokonania odprawy przez internet i aplikację mobilną (opcja dostępna 22 godziny przed odlotem) oraz w samoobsługowych kioskach.
Przywileje klasy SAS Plus: Wydzielone stanowiska kontroli bezpieczeństwa, priorytetowy boarding, wysoki limit bagażu, bardziej elastyczne zasady zmiany biletów (uzależnione od zasad danej taryfy).
Business lounge: Tak, SAS Lounge w terminalu 3 w Kopenhadze. Na innych lotniskach pasażerowie SAS Plus mogą korzystać bezpłatnie z własnych poczekalni biznesowych SAS.
Układ siedzeń: Konfiguracja 3-3, standardowe fotele z lekko odchylanym oparciem, brak gwarancji wolnego miejsca obok.
Posiłki na pokładzie: Bezpłatny serwis - posiłek oraz napoje (w tym alkohole), dodatkowo możliwość wybrania przekąsek z menu pokładowego, małe pudełko czekoladek w prezencie.
Rozrywka pokładowa: Bezpłatny dostęp do internetu w trakcie lotu. Indywidualne gniazdka sieciowe i porty USB.


Odprawa i boarding

Rejs do Krakowa był drugim odcinkiem mojej podróży obejmującej przelot z USA do Polski, a więc nie musiałem przechodzić ponownej odprawy na lotnisku w Kopenhadze. Jest to generalnie port przyjazny dla pasażerów, w którym wszystkie formalności zajmują zwykle kilka minut. Bezproblemowy jest także transfer z rejsów transatlantyckich - posiadając unijne dokumenty wystarczy przejść przez automatyczne bramki kontroli paszportowej.


SAS umożliwia dokonanie odprawy zarówno przez internet lub aplikację mobilną, jak i na lotnisku w samoobsługowych kioskach lub przy tradycyjnym stanowisku. Odprawa przez internet jest dostępna na 22 godziny przed planowanym wylotem. W zależności od klasy podróży i połączenia w jej trakcie możliwe jest dokupienie różnych usług dodatkowych (np. bagażu).

Pasażerowie klasy SAS Plus mogą skorzystać z priorytetowej odprawy na lotnisku oraz z dedykowanego przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa. Przysługuje im ponadto prawo do nadania, bez dodatkowych opłat, dwóch bagaży rejestrowanych o wadze do 23 kg każdy. Na pokład samolotu można z kolei zabrać jedną sztukę bagażu podręcznego do 8 kg (w przypadku podróży do/z USA lub Azji na tym samym bilecie limit ten wynosi dwa bagaże po 8 kg każdy).


Przed odlotem można skorzystać z poczekalni skandynawskiego przewoźnika. Dwupoziomowy SAS Lounge jest zlokalizowany w głównej hali odlotów w terminalu 3, skąd łatwo można dotrzeć do poszczególnych pirsów obsługujących rejsy linii (na monitorach wskazany jest orientacyjny czas potrzebny do dojście do danej bramki). Z biletem w klasie SAS Plus przysługuje wejście do części biznesowej salonu znajdującej się na parterze, zaś posiadacze statusu Star Alliance Gold mogą skorzystać z urządzonego na piętrze SAS Gold Lounge.

Lot do Krakowa był obsługiwany w bramce B7. Boarding rozpoczął się 25 minut przed planowanym odlotem. Pasażerowie klasy SAS Plus oraz posiadacze złotych kart Star Alliance mogą skorzystać z priorytetowego wejścia na pokład.

Kabina

Airbusy 320neo posiadają 174 fotele w jednoklasowej konfiguracji 3-3. Podobnie jak w przypadku klasy biznes u większości przewoźników europejskich na pokładzie nie ma wydzielonej na stałe sekcji SAS Plus. Jej wielkość jest każdorazowo dostosowywana do poziomu rezerwacji na danym rejsie. Pasażerowie podróżujący w klasie Plus zawsze otrzymują miejsca w przedniej części kabiny - w przypadku lotu z Kopenhagi do Krakowa były to rzędy od 1 do 4. Warto jednak pamiętać, że klasa SAS Plus nie oferuje gwarancji wolnego miejsca obok. W przypadku dużego obłożenia należy się więc liczyć z tym, że wszystkie fotele obok nas będą zajęte.


W kabinie nie ma ruchomej zasłonki, a granicę między sekcjami SAS Plus i SAS Go wyznacza jedynie mocowana na oparciu fotela miniaturowa przegroda.


W samolocie zamontowano standardowe fotele wyprodukowane przez Recaro. Ich grafitowa kolorystyka została dostosowana do stylistyki wprowadzonej w klasie ekonomicznej w samolotach długodystansowych skandynawskiego przewoźnika. Każdy fotel ma szerokość 44,5 cm i posiada delikatnie odchylane do tyłu oparcie. Odległość między rzędami wynosi ok. 76 cm i jest taka sama w całej kabinie, a więc wyżsi pasażerowie mogą odczuwać pewien dyskomfort. W takim wypadku podróżując w klasie SAS Plus warto zarezerwować miejsca w pierwszym rzędzie, który oferuje nieco więcej przestrzeni na nogi.


Każde miejsce jest wyposażone w port USB (zamontowany w oparciu poprzedzającego fotela) oraz gniazdka elektryczne służące do ładowania laptopów i innych większych urządzeń elektronicznych.


Do dyspozycji pasażerów jest także standardowy, rozkładany stolik, którego wymiary pozwalają na w miarę wygodne korzystanie z komputera w trakcie lotu.


W przegródce fotela znajdują się, poza instrukcją bezpieczeństwa, bieżący numer magazynu Scandinavian Traveler, oferta odpłatnych posiłków i napojów oraz katalog z produktami sprzedawanymi przez linię na pokładzie.

Serwis

Po osiągnięciu wysokości przelotowej pasażerowie podróżujący w klasie SAS Plus mogą liczyć na bezpłatny posiłek oraz wybór napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Serwis rozpoczął się od rozdania gorących ręczników odświeżających.


Następnie załoga proponowała posiłek. W trakcie lotu do Krakowa nie było żadnego wyboru, a w menu przewidziano pasztet w borówkowej skorupce od Korvhantverk Stockholm oraz sałatkę ziemniaczaną z boczkiem, warzywami i grzybami.


Całość została podana w kartonowym pudełku wraz z wyborem ciepłego pieczywa. Mimo nieszczególnej prezentacji danie było świeże i smaczne, doceniam także jego bardzo lokalny, skandynawski charakter.


Do lunchu serwowano napoje, które można bezpłatnie zamówić z menu umieszczonego w kieszeni fotela. Dostępne było wino białe, musujące i czerwone, kilka gatunków piw (IPA, Lager, bezalkoholowe Mikkelier), soki, napoje gazowane (Coca-Cola, Sprite), wybór mocniejszych alkoholi oraz kawa i herbata. Niezależnie od serwowanego w czasie lotu dania pasażerowie SAS Plus mogą dodatkowo wybrać dowolne przekąski z karty, mimo że w trakcie lotu do Krakowa opcja te nie została wyraźnie przypomniana przez załogę. Ten sam zestaw napojów i jedzenia jest oferowany odpłatnie osobom lecącym w kabinie SAS Go.


Kabinę SAS Plus obsługiwały przez większą część lotu dwie osoby. Załoga była uprzejma i sprawna, ale serwis w żaden sposób nie był spersonalizowany.


SAS oferuje na lotach krajowych i europejskich dostęp do internetu w wybranych typach samolotów. Jest to relatywnie nowa usługa, której wprowadzanie rozpoczęto w czerwcu ub.r. Liczba maszyn wyposażonych w internet pokładowy stopniowo wzrasta i do grupy tej należą wszystkie airbusy 320neo latające w barwach skandynawskiego przewoźnika. Internet jest darmowy dla pasażerów klasy SAS Plus oraz wszystkich członków programu EuroBonus o statusie Gold i Diamond (w trakcie logowania należy podać numer rezerwacji oraz nazwisko). Pozostali podróżni mogą z niego skorzystać w cenie 4,90 EUR za cały lot.

Połączenie z internetem zaczęło działać 15 minut po starcie z Kopenhagi i bez żadnych problemów funkcjonowało niemal do samego lądowania w Krakowie. W trakcie lotu można było swobodnie korzystać z mediów społecznościowych oraz przeglądać strony.


Przed zakończeniem podróży załoga częstowała jeszcze pralinkami szwedzkiej firmy Jan Hedh & Maria Escalante Chocolatier.

Na krakowskim lotnisku samolot był obsługiwany, co jest tutaj niestety normą, na stanowisku oddalonym od terminala. Oznaczało to konieczność odbycia podróży do hali przylotów autobusem.

Ocena

SAS Plus to hybrydowy produkt, który można zakwalifikować pomiędzy klasą biznes, a ekonomiczną w innych liniach sieciowych w Europie. Obsługa na lotnisku w zasadzie nie różni się od standardu serwisu oferowanego pasażerom biznesowym: podróżni mają dostęp do wydzielonych stanowisk odprawy, wyższy limit bagażowy, możliwość skorzystania z priorytetowej kontroli bezpieczeństwa i boardingu oraz salonu biznesowego SAS.


Na pokładzie samolotu komfort siedzeń przydzielanych w SAS Plus jest taki sam, jak w zwykłej klasie ekonomicznej. Nie ma również gwarancji wolnego miejsca obok, a zatem na mocno obłożonych rejsach może być ciasno, zwłaszcza w razie otrzymania środkowego fotela. Kabina airbusów 320neo oferuje jednak wszystko to, czego oczekują dziś klienci podróżujący na trasach europejskich. Fotele są wyposażone w gniazdka elektryczne i porty USB, zapewniają wystarczające warunki do pracy na komputerze, a w trakcie lotu dostępny jest darmowy internet. Podróż umila także darmowy serwis. Na uwagę zasługuje dobra jakość podawanego posiłku i jego mocno skandynawski charakter.

Uwzględniając stosunkowo niedużą różnicę w poziomie taryf SAS Go i SAS Plus (w zależności od trasy i daty lotu wynosi ona od ok. 150 PLN za przelot w jedną stronę) wydaje się, że produkt oferowany przez skandynawskie linie w klasie SAS Plus jest znakomicie skrojony na potrzeby współczesnego klienta biznesowego, który oczekuje podczas krótkich lotów europejskich przede wszystkim dostępu do nowoczesnych usług i nieco wyższego standardu obsługi w niewygórowanej cenie. Moim zdaniem propozycja SAS jest pod tym względem rozsądnie zaprojektowaną odpowiedzią na standardową ofertę biznesową u konkurencyjnych przewoźników europejskich.

Fot. M. Stus, SAS

Redaktor pasazer.com podróżował liniami SAS na własny koszt.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_f4d4b 2019-06-03 10:38   
gość_f4d4b - Profil gość_f4d4b
dyslekcja to mit ;)
lmajchrowski 2019-04-25 01:43   
lmajchrowski - Profil lmajchrowski
Czy ja sie nazwalem ekspertem ?? To jest moja opinia o to miejsce pozwala na zamieszczanie takich komentarzy. Nie widze sensu dalszej dyskusji z toba.
gość_0a8a0 2019-04-24 14:19   
gość_0a8a0 - Profil gość_0a8a0
Jasne. „Taki badziew jak klasa biznes na trasach europejskich” - to dopiero jest wysoki, merytoryczny poziom dyskusji. Chylę czoła przed ekspertem od badziewia. Czy taki ekspert to badziewiarz? A może przypadkiem tez troll?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy