5 pytań do... Tomasza Siwaka

7 października 2012 20:13
15 komentarzy
Reklama
Naszym gościem jest Tomasz Siwak - prezesa zarządu Portu Lotniczego Radom. Zapraszamy na rozmowę Tomasza Wyszyńskiego.

Pasazer.com: Wiele osób zastanawia się nad potrzebą budowania kolejnego lotniska w tym rejonie Polski. Radom znajduje się 100 km od Warszawy, 130 km od Łodzi, 140 km od Modlina, 120 km od Lublina, 187 km od Rzeszowa i 190 km od Krakowa. Czy powstanie lotniska w Radomiu jest poparte analizami, które potwierdzają niewykorzystany potencjał regionu?

Tomasz Siwak: Wszelkie badania wykazują rosnącą liczbę pasażerów korzystających z polskich lotnisk. W tej chwili jest ich 12, a dwa kolejne są budowane. Zapewni to niemal pełne pokrycie lotniczej mapy Polski. Najbliższe Radomia lotniska znajdują się jak słusznie Pan zauważył w promieniu średnio 150 kilometrów. Jedynie Port Lotniczy Chopina znajduje się bliżej, ale od prawie trzech miesięcy nie obsługuje przewoźników niskokosztowych, którzy przenieśli się 40 kilometrów na północ od Warszawy. Zatem naszym zdaniem radomskie przedsięwzięcie jest jak najbardziej uzasadnione.



Pasazer.com: Kiedy zostanie uruchomione lotnisko?

Tomasz Siwak: Spółka Port Lotniczy Radom uzyskała 15 września 2011 roku zezwolenie na założenia lotniska cywilnego użytku publicznego w kodzie 3C, wydane przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jesteśmy w trakcie wypełniania warunków zawartych w zezwoleniu. Cywilną działalność lotniskową rozpoczniemy do września 2013 roku, po przejściu certyfikacji ULC. Będzie to lotnisko cywilno-wojskowe bowiem miasto Radom jest właścicielem 22,5 ha terenu oraz będzie współużytkowało kolejne 125 ha.

Pasazer.com: Jak wygląda aktualny stan infrastruktury lotniska, jakie samoloty mogą, a jakie będą mogły z niego korzystać? Jakie są plany rozbudowy i kiedy będą one zrealizowane.

Tomasz Siwak: Lotnisko Radom-Sadków jest czynnym wojskowym lotniskiem, posiadającym infrastrukturę niezbędną do uruchomienia cywilnej działalności lotniskowej. Dysponuje drogą startową o długości 2000 metrów, kilkoma drogami kołowania oraz płaszczyznami postoju samolotów. Na razie lotnisko posiada kod 3C, wystarczający do operowania takich samolotów jak Boeing 737 czy Airbus 320. W ostatnim kwartale tego roku i pierwszym przyszłego wybudujemy przyszły terminal pasażerski, zdolny do obsługi 500 tysięcy pasażerów, a w sytuacjach wyjątkowych nawet 1 miliona. Spółka opracowała już koncepcję architektoniczno-urbanistyczną zawierającą wszystkie elementy docelowej infrastruktury lotniskowej. Budowa tych elementów rozpocznie się niezwłocznie po pozyskaniu dla spółki partnera biznesowego i zapewnieniu odpowiednich środków finansowych. Po wydłużeniu drogi startowej do 2500 metrów oraz wybudowaniu nowej, większej płaszczyzny postoju samolotów radomski port lotniczy będzie posiadał kod 4D.

Obecnie prowadzimy kilka istotnych inwestycji. Dobiega końca budowa i modernizacja ponad 7 km ogrodzenia wokół lotniska, przygotowujemy się do budowy drogi patrolowej. Czekamy także na akceptację przez stronę wojskową gotowego już projektu oświetlenia drogi startowej oraz ścieżki podejścia, a także oczekujemy na zgodę wojska na budowę systemu nawigacyjnego DVOR/DME. Urządzenia nawigacyjne sfinansuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która gotowa jest w każdej chwili ogłosić przetarg w tej sprawie. W październiku będzie gotowy projekt 500-metrowej drogi dojazdowej do terminala wraz z oświetleniem, parkingami i zatoką autobusową. Tą ostatnią inwestycję sfinansuje Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji. Jeszcze w tym roku będziemy chcieli zakupić nowoczesny wóz strażacki. Drugi pojazd zapewni wojsko, tak aby spełnić 7 kategorię przeciwpożarową. Tak więc wraz z terminalem tymczasowym będziemy w przyszłym roku dysponować kompletną infrastrukturą, zapewniającą bezpieczną obsługę pasażerów i statków powietrznych korzystających z Portu Lotniczego Radom-Sadków

Pasazer.com: Z których lotnisk aktualnie latają mieszkańcy regionu?

Tomasz Siwak: Mieszkańcy Radomia, co nie jest wyjątkowe, korzystają głównie z najbliższych lotnisk. Jednak ze względu na dość znaczne odległości i kosztowny, długotrwały dojazd do tych portów zdecydowana większość Radomian oczekuje uruchomienia lotniska w swoim mieście. Przypomnijmy, że w promieniu 100 kilometrów (z pominięciem Warszawy) znajduje się 5 i pół miliona potencjalnych pasażerów, w tym 230 tysięcy mieszkańców Radomia i ponad 700 tysięcy mieszkańców regionu radomskiego.

Pasazer.com: Dziękuję za rozmowę.

Tomasz Wyszyński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_0e55d 2012-10-11 08:46   
gosc_0e55d - Profil gosc_0e55d
Bedzie u nas tak jak w Korei Pld. 103 lotniska a z tego 3-4 przynosza dochod.
hops 2012-10-09 11:23   
hops - Profil hops
forplay nie poszalałem, a zajmuję się tym na co dzień, więc wybacz jeśli zniszczę Twój pogląd na tą kwestię. już sama podstawowa opłata za lądowanie A320 (ca 77t) WAW 3265PLN/ POZ 3850PLN/ SZZ 5390 PLN z tego tylko w WAW masz 10-20 min taksówką do centrum. nie mówię, że WAW jest tania, ale bardzo "wygodna" dla paxa.
ależ wytłumaczenie jest proste, możliwość naciskania na władze portu oraz wyskok z lotniska koordynowanego ;]
forplay 2012-10-08 17:30   
forplay - Profil forplay
@hops - uważasz że w PL znajduje się droższe lotnisko dla linii lotniczych niż WAW? no to poszalałeś. Dokładnej ceny i tak nie poznasz bo to tajemnica handlowa. Wizz przenosząc się do WMI nie chciał zrobić na złość pasażerom tylko zaoszczędzić na opłatach. Znajdź mi inne wytłumaczenie niż finansowe przeniesienia się z okęcia do koziej wólki 40km od Warszawy
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy