Lotnisko Chopina wybrało program ELISE

19 kwietnia 2012 09:37
4 komentarze
Reklama
Zarząd lotniska Chopina w Warszawie podpisał kontrakt na usługę doradczą koncernu Airbus, która usprawni operacje lotnicze w obrębie portu. Program ELISE (Exact Landing Interference Simulation Environmernt), będący przedmiotem umowy, jest rozwiązaniem opracowanym przez Airbusa, które w ramach podpisanego kontraktu będzie stosowane we współpracy z firmami partnerskimi – firmą ARUP i Airsight. Lotnisko Chopina w Warszawie jest pierwszym klientem w Środkowej i Wschodniej Europie, który zdecydował się na tego rodzaju usługę doradczą oferowaną przez firmę Airbus.

Technologia została opracowana przez Airbusa we współpracy z ośrodkiem ds. badań i rozwoju spółki macierzystej EADS oraz francuską akademią lotnictwa cywilnego - Ecole Nationale de l'Aviation Civile, a następnie wprowadzona do użytku komercyjnego. Pozwala ona przewidzieć zakłócenia w odbiorze sygnału ILS (Instrument Landing System), radiowego systemu nawigacyjnego wspomagającego lądowanie samolotu i odbieranego przez naziemne instalacje lotniska. Sygnał umożliwia precyzyjne prowadzenie zbliżającego się i podchodzącego do lądowania samolotu zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności i jest czuły na zakłócenia wywołane obiektami znajdującymi się blisko pasa startowego takimi jak inne samoloty czy zabudowania.



Oprogramowanie ELISE, przewidujące w precyzyjny sposób takie zakłócenia, ma na celu umożliwienie samolotom wysoce precyzyjną zdolność lądowania w każdych warunkach pogodowych, zwiększenie potencjału pasa startowego i zredukowanie nieudanych podejść do lądowania i nawrotów związanych z pogodą przy jednoczesnej optymalizacji wykorzystania terenu wokół i niezakłóconym funkcjonowaniu systemu ILS lotniska.

- Cieszymy się, że Lotnisko Chopina w Warszawie wybrało technologię ELISE w celu udoskonalenia operacji lądowania samolotów i zwiększenia potencjału pasa startowego - powiedział Christian Scherer, szef strategicznych programów Airbusa. - Nasze doświadczenie w wykorzystaniu tej technologii na lotnisku Blagnac w Tuluzie pokazuje, że warszawskie lotnisko  także odniesie korzyści z zastosowania tego rozwiązania - dodał.

Podpisana umowa to zaangażowanie Airbusa w doskonalenie operacji lotniczych i udostępnianie pionierskich technologii i kompetencji, co z kolei przyczynia się do lepszej efektywności operacyjnej i/lub redukcji wpływu transportu lotniczego na środowisko. Umożliwiając najlepsze wykorzystanie możliwości samolotów Airbus we współpracy z władzami portów lotniczych i organami zarządzania transportem lotniczym w istotny sposób  przyczynia się do poprawy efektywności operacyjnej i przynosi korzyści udziałowcom, począwszy od operatorów przez porty lotnicze aż po lokalne społeczności.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_75231 2012-04-26 18:55   
gosc_75231 - Profil gosc_75231
Uprzejmie informuję, że Zarząd Lotniska Chopina NIE podpisywał żadnego kontraktu z koncernem Airbus. Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Lotniska Chopina
gosc_45bae 2012-04-23 11:55   
gosc_45bae - Profil gosc_45bae
do gosc_40dc7, to LOT jest jedynym operatorem na Okęciu? hmm...
gosc_40dc7 2012-04-21 18:08   
gosc_40dc7 - Profil gosc_40dc7
A to co LOT Airbusy chce kupować i Okęcie kupuje pod nie aparaturę?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy