MSP: Szeroka prywatyzacja w LOT

15 marca 2011 21:24
51 komentarzy
Reklama
Temat prywatyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT nabiera tempa. Póki co - tylko temat, jednak nigdy nie mieliśmy do czynienia z tyloma konkretnymi i oficjalnymi stanowiskami właściciela spółki w sprawie sprzedaży przewoźnika.

Dziś (15.03.) Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu państwa oświadczył, że prywatyzacja LOTu obejmie aż cztery dodatkowe spółki, nad którymi swoją piecze ma skarb państwa. Ministerstwo zaoferuje inwestorom także EuroLOT, LOT Catering, LOT Services i LOT Aircraft Maintenance Services. - W ramach prywatyzacji całej grupy LOT chcemy zaoferować wszystkie te spółki, które zostały wyodrębnione w trakcie restrukturyzacji - powiedział Gawlik.

- Planujemy zakończyć proces prywatyzacji LOT do końca 2011 roku. Harmonogram musi być elastyczny. Pamiętajmy, że wielu regulatorów będzie musiało wydać stosowne decyzje, co siłą rzeczy może przesunąć pewne rozstrzygnięcia w czasie - przypomniał kolejny raz Gawlik, pytany o prywatyzację przez Polską Agencję Prasową.

Chodzi np. o Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Minister ponownie potwierdził, że PLL LOT interesuje się czterech potencjalnych nabywców. - Nie mamy jeszcze wybranego [jednego - przyp. red.]. Nie wyobrażam sobie, by na krótkiej liście był tylko jeden oferent. Liczba inwestorów oscyluje wokół czterech - dodał.

Skarb Państwa ma w EuroLOT 62 proc. akcji, a PLL LOT - 38 proc. Z kolei LOT Catering należy do Regionalnego Funduszu Gospodarczego (spółki ze 100 proc. udziałem Skarbu Państwa), LOT Services do LOT Cargo, a LOT AMS do PLL LOT.

PAP dopytywał ministra o terminy i obecny stan przygotowań do prywatyzacji. - Prywatyzacja grupy LOT ma nastąpić w pierwszym etapie przez podwyższenie kapitału. Równocześnie chcemy ustalić w drodze umowy, na jakich warunkach Skarb Państwa będzie sprzedawał kolejne pakiety umożliwiające inwestorowi objęcie w przyszłości większościowego udziału w LOT - podkreślił Gawlik.

- Doradca pozostaje w bezpośrednim kontakcie z potencjalnie zainteresowanymi inwestorami. Ten kontakt odbywa się na bieżąco - odparł zapytany o to, kiedy MSP zaprosi inwestorów do składania ofert wstępnych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
b747400er 2011-03-18 23:56   
b747400er - Profil b747400er
Madej: co do ich rejsow atlantyckich to nie bylo to zrobione pod dyktando BA, ale oni nie mieli szans, mieli 2x762 i koszmarne wyniki i brak rynku 'bazowego', jaki ma np. LO w postaci Polonii. Byl to zbieg okolicznosci, ze stalo sie to za czasow wspolpracy z BA. Co do wyjscia z LHR to prawda BA zmusil ich do tego, choc teraz sytuacja nie musialaby sie powtorzyc, z uwagi na to, ze BA na LGW jest bardzo niewiele. Po za tym MA oddalo sloty na LHR kiedy BA musialo oddawac je, aby dostac zgode na sojusz z AA (ktorej nawet nie dostali), jaki byl to dla nich tez sposob na ratowanie budzetu - dostali za to spore pieniadze i na to poszli.
madej 2011-03-18 19:54   
madej - Profil madej
b747400er: ale to tylko jedna strona medalu, BA kazało by zamykać nam połączenia do USA, wynosic sie z LHR i ograniczyć swoją siatke do Europy i bliskiego wschodu. Już podobne podchody w przeszłości BA robiło, m.in. z tego typu warunkami jako jeden z warunków członkostwa w OW i dalszej integracji z BA. M.in. dlatego LO wybrał stara w 2003 roku. Dlatego OW skupia głównie duże linie jak wspomniałeś i preferuje raczej system hubowy niż mniejsze i lokalne lotniska. Dlatego LO nie ma miejsca w OW. Malev sobie ładnie strzelił w kolano swoim członkostwem w OW, duzo lepiej wyszedłby w Sky Teamie czy w Starze. A tak nie mają nic nawet na LHR nie latają. Wszystko za ocean skasowane i wlasciwie są w roli petenta w OW a nie członka.
b747400er 2011-03-18 17:29   
b747400er - Profil b747400er
Madej: LH pewno by nie ograniczyla lub nie zamknela, ale by nie rozwinela, a LO aby przetrwac musi sie rozwinac, aby osiagac korzysci skali. A po za tym jesli LH rozwinela juz siebie i tyle innych linii, to po co jej kolejna. Kilka mozna rozwijac, ale w pewnym momencie jak sie robi tego za duzo, to zaczyna sie pojawiac wewnetrzna konkurencja, ktora siebie wycina. LO bylby w Grupie LH najmniejszy, wiec zapewne na wiele by nie mogl liczyc. Jesli chodzi o BA to mankamentem tego rozwiazania jest koniecznosc zmiany aliansu: przejscia z duzego silnego aliansu, ktory ma wielu partnerow po za Europa w oparciu o ktorych huby moznaby rozwijac polaczenia dalekiego zasiegu na oneworld czyli klubik wzajemnej adoracji. To oznacza przeorientowanie siatki, olbrzymie koszty wyjscia ze Star i wejscia do oneworld, wielce prawdopodobnej zmiany systemow. Dodatkowo owa nie ma wielu partnerow po za Europa z hubami, gdzie LO moglby liczyc na feeding/defeeding swoich rejsow. No i kolejna kwestia, ze bysmy mieli inwazje Star (LH, OS, SK, LX) na wszystkie wieksze lotniska w PL, co by raczej tez LO nie wzmocnilo, tylko dalo po glowie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy