Opinie: Czy trasa Wrocław – Seul okaże się finansowym sukcesem?

13 lipca 2023 09:00
5 komentarzy
Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomią bezpośrednią połączenie interkontynentalne z ominięciem swojego głównego hubu. Czy trasa z Wrocławia do Seulu okaże się finansowym sukcesem?
Reklama

3 listopada 2023 roku LOT uruchomi połączenie z Wrocławia do Seulu, czyli kolejną trasę z ominięciem hubu na Lotnisku Chopina. Trasa będzie realizowana z częstotliwością jednego lotu w tygodniu samolotami Boeing 787-8 lub -9 Dreamliner. Czy trasa Wrocław – Seul okaże się finansowym sukcesem?


Zazwyczaj linie lotnicze starają się maksymalnie wzmacniać swoje huby, rozbudowując połączenia zasilające i ofertę rejsów interkontynentalnych. Rejs z portu regionalnego musi być wypełniany prawie wyłącznie ruchem bezpośrednim. Uruchamianie rejsów interkontynentalnych z portów regionalnych jest sprzeczne ze kanonami sztuki. Wymieńmy główne argumenty:

  • Rejs dalekiego zasięgu z hubu przewozi bardzo znaczne ilości ruchu tranzytowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku ruchu wysokopłatnego. Połączenie Warszawa - Seul jest oferowane w polskich portach regionalnych, w znacznej części Europy Środkowej i w większości dużych aglomeracji w Zachodniej Europie. Tam potencjał ruchu dla klasy biznes jest ogromny. W przypadku Wrocławia szanse na dobre wypełnienie dwóch najwyższych klas podróży są niewielkie, chyba, że oferowane ceny będą zdecydowanie niższe od kosztu fotela.
  • W przypadku jednego, czy nawet dwóch rejsów tygodniowo, znaczna cześć ruchu wysokopłatnego korzysta, przynajmniej w jedną stronę z połączeń tranzytowych. Proponowany rozkład może zwyczajnie nie być zgodny z planami danego pasażera.
  • To w hubie koncentruje się system dowozu towarów. Znacznie trudniej wypełnić wolną pojemność cargo z portu regionalnego.

Jeżeli chodzi o szerokorozumiany ruch turystyczny to różnice mogą nie być aż tak drastyczne, jeżeli potencjał przewozów bezpośrednich na trasie Wrocław – Seul jest wyjątkowo duży. LOT, przy agresywnej politycy cenowej, może liczyć również na ruch z części wschodnich Niemiec, łącznie z Berlinem. Jednak dla wszystkich klas podróży, łącznie z ekonomiczną pozostaje jeden istotny dylemat, czy bez trasy bezpośredniej z Wrocławia i tak większość ruchu pomiędzy Korea i Dolnym Śląskiem nie była przewożona przez LOT przez Warszawę? Tylko LOT zna konkretne i dokładne liczby, jednak jest bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na to pytanie jest pozytywna. Natomiast, w przypadku ruchu turystycznego można liczyć na wytworzenie nowego popytu, dzięki znacznie dogodniejszej dla pasażerów i ich grup, ofercie.


Jednak ten nowy popyt może nie zrównoważyć utraconego ruchu tranzytowego pozyskiwanego przy operacjach z Warszawy. Niestety LOT, by móc operować z Wrocławia, musi skasować piątkowy rejs z Warszawy. Wylatuje on w godzinach popołudniowych z Wrocławia, a rejs powrotny wykonuje inny egzemplarz B787 też w piątek, ale rano. Taka trasa może okazać się bardzo kosztowna, gdyż wykonywana jest znacznie dłuższą, niż transsyberyjska trasą. Tym bardziej, że rejs wrocławski będzie wykonywany kosztem połączenia z Warszawy, piątkowego połączenia bardzo ważnego dla ruchu wysokopłatnego. Z punktu widzenia preferencji takiego ruchu z Wrocławia wylot i powrót w piątek popołudniu jest najlepszy, przy jednym rejsie tygodniowo. Jednak cena jaką LOT za to może zapłacić jest bardzo wysoka. Brak rejsu piątkowego ze stolicy oznacza utratę części ruchu wysokopłatnego w inne dni tygodnia. Chodzi o pasażerów, którzy na przykład chcą wylecieć z Korei w niedzielę i wrócić w piątek. W nowej sytuacji jest ogromne ryzyko, że część z nich poleci z Korei, w obie strony, innymi liniami.


Priorytetem dla przewoźnika sieciowego jest oferowanie, jak największej liczby połączeń z hubu i dopiero, gdy liczba rejsów dochodzi do siedmiu tygodniowo może zacząć myśleć o innych możliwościach. Tak jak ma to miejsce z rejsami do Ameryki - z Rzeszowa i Krakowa. Poza tym obie te trasy, a szczególnie krakowska maja ogromny, sprawdzony danymi historycznymi, potencjał ruchu bezpośredniego. Jednak uruchamianie, przez linię sieciową połączenia interkontynentalnego z portu regionalnego to bardzo wyjątkowe przypadki. Przypomnijmy, po przeniesieniu stolicy z Bonn do Berlina, Lufthansa uległa naciskom pochodzącym ze szczytu władzy i uruchomiła, wbrew wynikom własnych analiz, bezpośrednie połączenie Berlin – Waszyngton. Mimo dużego potencjały wyniki finansowe nie były satysfakcjonujące a operacje zawieszone. Później niemiecki rząd już nie ingerował gdzie Lufthansa ma latać.


Podobne posunięcie LOT wykonał, gdy trzy rejsy pomiędzy Warszawą i Paryżem przeniósł do Radomia. Przy braku jakiegokolwiek zainteresowania Radomiem przez ultra tanie linie, to LOT pomaga władzy obsługując rejsy z Sadkowa. I robi to kosztem swoich wyników finansowych, bo te same loty z Warszawy miałyby zdecydowanie wyższą rentowność.


Jak będzie z Wrocławiem, czas pokaże.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
POZer 2023-07-13 12:23   
POZer - Profil POZer
@krzysiekl - ciekawa opcja WRO-BUD-ICN, szansa na obejscie chorej umowy.
Orientujecie sie czy tylko Polska ma takie dziwne umowy, przewoźnicy z innych krajów lataja częściej do Korei, Japonii, czy Indii
krzysiekl 2023-07-13 11:06   
krzysiekl - Profil krzysiekl
btw poza negatywnym elementem w kwestii Radomia, czyli zmniejszeniem liczby połączeń z lotniska Chopina do Paryża, nalezy wymienić prawdopodobny pozytyw: LOT wraca a z trasą WAW-FCO. Powód wydaje się jeden: pozytywne wyniki trasy z Radomia do Rzymu.
krzysiekl 2023-07-13 09:50   
krzysiekl - Profil krzysiekl
Na trasę Wrocław - Seul naciskało lotnisko we Wrocławiu, zakładałbym, że mają rozsądne argumenty.
Natomiast dosyć radykalny krok, bo z Warszawy do Seulu LOt podobno chciałby latać częściej (a nie może) a tu jeszcze ubywa jedno połączenia.. (co prawda zostaje opcja z przesiadkę we Wrocławiu ale to nie to samo).

Zastanawiałem się czy nie można było zrobić Wrocław - Budapeszt - Seul (z międzylądowaniem), może wtedy nie wliczałoby się to w limit połączeń jakie LOT może uruchamiać z Polski do Korei?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy