×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Więcej stanowisk kontroli paszportowej w Warszawie


Od dziś (28.06) pasażerowie odlatujący z warszawskiego Lotniska Chopina mogą skorzystać z dwukrotnie większej liczby stanowisk kontroli paszportowej. Powinno to przyspieszyć obsługę w tym newralgicznym punkcie terminala.


Uruchomienie nowej strefy zbiega się z początkiem najbardziej ruchliwych miesięcy sezonu wakacyjnego, w których liczba operacji lotniczych zdecydowanie wzrasta. Dzięki zakończeniu inwestycji, liczba kabin wzrosła z pięciu do dziewięciu, a stanowisk z 10 do 18. Tym samym przepustowość strefy wzrosła prawie dwukrotnie.

Rozbudowa była niezbędna z uwagi na rosnący ruch poza strefę Schengen, w tym na trasach dalekodystansowych. Pasażerowie podróżujący m.in. do Ameryki Północnej, Azji, Wielkiej Brytanii, Irlandii i na Ukrainę, a także na wielu trasach czarterowych, muszą przechodzić przed odlotem kontrolę paszportową.

Dwa stanowiska zostały  przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, a na wszystkich zamontowano pętle indukcyjne, ułatwiające niedosłyszącym kontakt z obsługą.

- Jest to druga z trzech stref, w której przeprowadziliśmy taką modernizację. W zeszłym roku dla pasażerów wysiadających z samolotów przez rękaw zakończyliśmy modernizację na poziomie przylotów. Teraz prowadzimy prace projektowe, których zwieńczeniem będzie modernizacja ostatniej strefy kontroli paszportowej, z której korzystają pasażerowie przywożeni z płyty autobusami - mówi Cezary Pytlos, rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie.

Rozbudowa strefy kontroli paszportowej jest ważna w kontekście zmian dotyczących zasad przekraczania granic zewnętrznych strefy Schengen. Od 7 kwietnia 2017 r. Kodeks Graniczny Schengen nałożył na wszystkie państwa członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy lub ją opuszcza. Wcześniej osoby korzystające z prawa do swobodnego przemieszczania, czyli m.in. obywatele RP, podlegały tzw. odprawie minimalnej.

fot. Lotnisko Chopinagość_8e049 - Profil
gość_8e049
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie