Polscy pracownicy mówią o wyzysku w Ryanair

Polacy zatrudnieni w Ryanair coraz częściej mówią o swoim pracodawcy źle. Niektórzy chcą nawet iść do sądu. Twierdzą, że cięcie kosztów tanich irlandzkich linii przybrało rozmiary wyzysku. Najbardziej na Ryanair skarżą się stewardesy i stewardzi z Polski pracujący w Irlandii i Wielkiej Brytanii – czytamy w "Dzienniku Łódzkim". Zastrzeżenia budzą zasady rekrutacji, wysokość pensji i sposób jej naliczania. Przez pierwszy rok pracy personel nie jest zatrudniony przez Ryanaira, tylko przez agencję pośrednictwa pracy, np. irlandzki Dalmac. Na stawkę narzekać nie można, ale problem w tym, że godzin pracy w miesiącu jest niewiele. - Mamy płacone za godzinę 13,07 funta, ale tylko za czas spędzony w powietrzu. Za czas spędzony na lotnisku, odprawę pasażerów, nie dostajemy nic. Jeden z lotów uniemożliwiła mgła, która spowodowała 4-godzinną przerwę w podróży. Mimo iż w pracy byłem przez 11 godzin, zapłacono mi tylko za 7 – żali się gazecie jeden ze stewardów Ryanaira. - Wielu kolegów z mojej bazy pracuje przez 6 dni w miesiącu, mają kłopoty z utrzymaniem się. Boję się, że spotka mnie podobna sytuacja, a każdy z nas musi spłacać kredyt, który zaciągnął w Bank of Ireland, by zapłacić za szkolenie wstępne. Chodzi o 2250 euro - dodaje polska stewardesa. "Dziennik Łódzki" przytacza przykład 19-letniej stewardessy z Polski, która zapożyczyła się, by zapłacić za szkolenie, a po podpisaniu umowy znalazła się w bazie w Belfaście, gdzie musiała się utrzymać. W pierwszym miesiącu pracy w Ryanair zarobiła 830 funtów, w drugim 670, w trzecim 510, a w kolejnym tylko 420 funtów. Nie wytrzymała i zwolniła się z pracy. Pracownicy nie wiedzą też, ile dni będą pracowali i ile w związku z tym zarobią. Boją się zachorować, bo za czas choroby nie dostają żadnych pieniędzy. Poza tym rotacja kadr w firmie jest bardzo duża. Polacy podejrzewają, ze jest to na rękę pracodawcy, gdyż każdy kandydat wpłaca 100 euro wpisowego, które jest bezzwrotne. Zastrzeżenia personelu wzbudzają też dni, w czasie których muszą być dostępni pod telefonem na wypadek nagłego wezwania i w ciągu godziny pojawić się na lotnisku. Nie otrzymują za to żadnego wynagrodzenia. Część zdesperowanej załogi Ryanair rozważa złożenie pozwu przeciwko firmie. Będą domagać się zadośćuczynienia za szkody, na które naraziła ich praca. Źródło: Goniec/Onet
20/04/2008 18:47  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
gral 2008-04-21 19:17   
gral - Profil gral
stenus przesadzasz, gorące hothamy* we FRancy są bardzo dobre. *Hot ham and cheese ciabatta. Kiedyś mój sąsiad najwyraźniej angielskojęzyczny inaczej poprosił stewę o hothama. Miała niezły kłopot z roszyfrowaniem o co mu chodzi (mimo że była Polką).
hamburg 2008-04-21 18:45   
hamburg - Profil hamburg
ale musze powiedziec ze kawa jest calkiem okay.....choc w EZY czy W6 jest lepsza :-)
wojtek 2008-04-21 18:43   
wojtek - Profil wojtek
Oj, takich trudnych słów używasz :p Poza tym jak się jest głodnym to wszytsko smakuje :p
miras 2008-04-21 18:43   
miras - Profil miras
a ja pijam wódkę z lodem :) hihihi :D
marian 2008-04-21 18:42   
marian - Profil marian
stenus: a gdzie tam :)))
humbak 2008-04-21 18:40   
humbak - Profil humbak
wojtek: Dobra? Te taka liofilizowana? fujjj. marian: Saile & Sabdga? :o))))
marian 2008-04-21 18:36   
marian - Profil marian
ja u FR tylko herbatkę pijam :)
wojtek 2008-04-21 18:34   
wojtek - Profil wojtek
Ja nie próbowałem jak leciałem z nimi. Ale dobrą mają zupkę jarzynową.
humbak 2008-04-21 18:27   
humbak - Profil humbak
A juz nie moge sie doczekac pyszniutkiej bagietki pelnej smazonego boczku z kropelka keczupu, jaka daja na goraco na pokladach bmibaby...
jsg 2008-04-21 18:27   
jsg - Profil jsg
a co taki zły mają ten catering?
hamburg 2008-04-21 18:25   
hamburg - Profil hamburg
naszczescie nic nie jadnem u FR :-)
jsg 2008-04-21 18:24   
jsg - Profil jsg
stenus: punkt 2 - podoba mi się the best ;-)))
hamburg 2008-04-21 18:13   
hamburg - Profil hamburg
no wlasnie....patrz Bergamo, Alghero, Pisa, (Lübeck) :-)
humbak 2008-04-21 18:13   
humbak - Profil humbak
hamburg: MNie takie opoznienia wcale nie pzreszkadzaja. Mam tyle czasu miedzy rejsami, ze sobie posiedze dluzej 30 min w saloniku. A proposito, to ja tez na pokladzie FRancy nie jadam ich jedzenia, bo 1. najadam sie w saloniku, 2. po jedzeniu FRancy czesto dostaje sie sraczki.
humbak 2008-04-21 18:10   
humbak - Profil humbak
hamburg ma racje z tymi "pipidowkami", gdyz dzieki FRancy obejrzalem juz tak wiele fajnych zakatkow Europy, do ktorych nikt z sieciowych nie lata.
hamburg 2008-04-21 18:10   
hamburg - Profil hamburg
stenus: do i z BRE FRanca sie czesto spoznia....nie wiem dlaczego :-) Moze zbieg okolicznosci :-)
humbak 2008-04-21 18:09   
humbak - Profil humbak
jsg: I dobrze, ze robisz takie symulacje, gdyz zawsze powatrzam, ze nalezy brac pod uwage wszystkie aspekty podrozy, w tym cene dojazdow na/z lotniska oraz wszystkie dodatki, ktorymi racza nas linie LCC. Jesli cena jest podobna, to wybieram Swiss, a nie FRance. Mam mile, i przyjemny rejs. Ale jesli moge leciec za 0,01 euro, to tylko FRanca. Zreszta nigdy nie wydalem na FRance wiecej niz 23 euro.
hamburg 2008-04-21 18:09   
hamburg - Profil hamburg
jsg: to zalezy od potrzeb....mi np jedzenie nie jest konieczne potzebne pod czas lotu....a jak juz to moge sobie w domu zrobic pare buleczek na podroz :-) Poza tym bagaz rejestrowany nie zawsze mi jest potzebny.....owszem, na dlusze wakacje wybiore sie z tradycyjnym przewoznikiem bo bagaz jest w cenie i czesto sie nie oplaca tani przewoznik....a trzecia rzecz to transfer do wielkiego miasta....i niekiedy jest lepiej wybrac taniego przewoznika sie wlasnie chce odwjedzic te pipidowki do ktorych lataj.....a wienc jest duzo kryteriow pod jakimi mozna wybrac przewoznika :-)
humbak 2008-04-21 18:07   
humbak - Profil humbak
Znow jestem. Moj rejs opozniony o 35 min, startuje o 18:30. Wiec spoko. Zreszta dzis w DUB niskie chmury i wiele rejsow ma opoznienia 15-30 min. Delta dzis miala 3 godziny opoznienia do Atlanty.
jsg 2008-04-21 18:02   
jsg - Profil jsg
hamburg: ale jak porwnujesz produkty to już konsekwentnie. I jedzenie, bagaż, odprawa itp.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy