Air France KLM Group: Trudny I kw. 2024 r.

2 maja 2024 09:25
Wyniki finansowe Air France KLM Group za I kw. 2024 r. wskazują, że ten początkowy okres roku był dla francusko-niderlandzkiego holdingu lotniczego trudny.
Reklama
Z opublikowanego przez Air France KLM Group (AFKL) w ostatni wtorek (30.04) raportu finansowego za I kw. 2024 r wynika, że pierwsze miesiące br. nie były łatwe. Oferowanie grupy wzrosło o 4,5 proc. w porównaniu do I kw. ub.r. Współczynnik załadowania (PLF) osiągnął poziom 86 proc. Holding składający się z linii Air France, KLM i Transavia przewiózł 20,9 mln pasażerów, czyli o 6,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 r. Wzrost przychodów grupy z przewozów osób wyniósł 2,1 proc.


Łącznie przychody grupy zamknęły się kwotą 6,7 mld euro, co oznacza wzrost o 5,1 proc. względem porównywalnego czasu zeszłego roku. Strata operacyjna wyniosła 489 mln euro. Negatywnie wpłynęły na nią zakłócenia operacyjne i mniejsze przychody z segmentu przewozów cargo. Wolne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej osiągnęły poziom 0,6 mld euro dzięki obiecującej sprzedaży na sezonu letni. Wskaźnik długu netto do EBITDA pozostaje na stabilnym poziomie 1,3.
- Pomimo trudnego początku roku i utrzymujących się napięć geopolitycznych, Grupa Air France KLM odnotowała w tym kwartale dalszy wzrost przychodów, wykorzystując solidny popyt na podróże. Jednakże, zgodnie z przewidywaniami, na nasze przychody operacyjne miały negatywny wpływ koszty zakłóceń i wolniejszy rozwój działalności cargo. Niemniej jesteśmy pewni, że osiągniemy cele prognozy kosztów jednostkowych na 2024 r. i skupiamy się na realizacji planu strategicznego, aby osiągnąć nasze średnioterminowe zobowiązania. Nasz plan działania na rzecz zrównoważonego rozwoju również jest na dobrej drodze i będzie kontynuowany w przyszłości dzięki dostawie samolotów nowej generacji i inicjatywom pozyskiwania paliwa SAF. Wreszcie aktywnie przygotowujemy się na obiecujący sezon letni z niecierpliwie oczekiwanymi igrzyskami olimpijskimi i paraolimpijskimi w Paryżu
- komentując wyniki powiedział Benjamin Smith, dyrektor generalny AFKL.

W I kw. 2024 r. AFKL obsłużyło 20,9 mln pasażerów. Wraz ze wzrostem oferowania (ASK) o 4,5 proc. i wzrostem pasażerokilometrów (RPK) o 5 proc. PLF wzrósł o 0,4 punktu proc. w porównaniu z I kw. ub.r. Przychody segmentu pasażerskiego grupy na ASK wzrosły o 2,1 proc. Ten wzrost AFKL zawdzięcza poprawie sytuacji na rejsach dalekiego zasięgu, gdzie oferowanie wzrosło o 32 proc., we wszystkich regionach geograficznych z wyjątkiem Azji i Bliskiego Wschodu.


Wynik operacyjny był o 183 mln euro gorszy niż w analogicznym okresie 2023 r. Strata wyniosła 489 mln euro, na co złożyły się wzrost kosztu jednostkowego (243 mln euro) i spadek przychodów z działalności cargo (157 mln euro). Na plus oddziaływały za to niższe ceny paliwa i wyższe przychody linii pasażerskich. Koszt jednostkowy na ASK grupy wzrósł o 4 proc w porównaniu do początkowego kwartału roku ubiegłego, co było zgodne z prognozą przedstawioną podczas omawiania wyników za rok 2023. Ten wzrost wynikał głównie z wyższych kosztów zakłóceń operacyjnych, a także z jednorazowej wypłaty gratyfikacji dla pracowników KLM zgodnie z ustaleniami układu zbiorowego pracy.

Wolne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wyniosły 140 mln euro dzięki obiecującej sprzedaży biletów na sezon letni. Jednak ta kwota jest niższa przez jednorazową wypłatę 610 mln euro za odroczone w trakcie pandemii COVID-19 składki na ubezpieczenia społeczne i podatki od wynagrodzeń. Ta płatność dotyczyła Air France i została zrealizowana w styczniu 2024 r. W marcu AFKL spłacił, na żądanie obligatariuszy, ok. 452 mln euro z wartych 500 mln euro obligacji zamiennych. Dostępna gotówka osiągnęła poziom 9,9 mld euro, co oznacza spadek o 0,6 mld euro w porównaniu z końcem 2023 r. AFKL przedłużył, po raz pierwszy, o rok możliwość korzystania z kredytów odnawialnych, których wartość obecnie zamyka się kwotą ok. 2,3 mld euro.

Od 2019 r. AFKL przeprowadza transformację ekologiczną i stawia sobie ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ambicją grupy jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 30 proc. do 2030 r. w porównaniu z 2019 r. Trzema filarami redukcji emisji są: odnowa floty (na koniec marca br. 21 proc. floty AFKL stanowiły samoloty nowej generacji), wprowadzanie na większą skale zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) oraz zwiększanie efektywności operacyjnej polegającej na redukcji masy samolotów, poprawie ich wydajności oraz na optymalizacji tras i torów lotu.


AFKL planuje zwiększenie oferowania o 5 proc. w całym roku 2024 względem roku poprzedniego. Oczekiwany jest wzrost kosztów jednostkowych w II kw. br. do poziomu 2 proc. Grupa spodziewa się, że za cały rok 2024 koszt jednostkowy wzrośnie od 1 do 2 proc. W tym celu zostaną podjęte działania polegające na przyspieszeniu inicjatyw transformacyjnych, zamrożeniu zatrudnienia personelu handlowego i administracyjnego oraz na działaniach stabilizujących w obszarze floty. Nakłady inwestycyjne netto AFKL w 2024 r. mają wynieść 3 mld euro.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy