Olsztyn zapowiada nowe inwestycje w 2024 roku

31 stycznia 2024 09:00
Port Lotniczy Olsztyn-Szymany chce zwiększyć swoją ofertę połączeń i zapowiada nowe inwestycje na 2024 rok. Rozpocznie się budowa hangaru do serwisowania samolotów, a także będzie rozwijany sektor cargo.
Reklama

W ubiegłym roku olsztyńskie lotnisko obsłużyło 142 tys. pasażerów. Jest to wynik lepszy o 26 proc. w stosunku do 2022 roku i drugi najlepszy w historii lotniska. W 2023 roku Olsztyn zanotował wynik o 8 proc. niższy w stosunku do najlepszego 2019 roku, kiedy odprawiono ponad 154 tys. podróżujących. Celem na 2023 rok był właśnie przekroczenie liczby 140 tys. obsłużonych pasażerów. Dla władz portu lotniczego jest to duże osiągnięcie w kontekście nie najlepszej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej.

– W roku 2023 utrzymaliśmy stabilne tempo wzrostu, pomimo wyzwań związanych z rosnącą inflacją i kryzysem energetycznym. Nasze prognozy ruchu sprawdziły się, a nawet przekroczyły zakładane 140 tys. pasażerów
– powiedział Wiktor Wójcik, Prezes Zarządu spółki Warmia i Mazury Sp. z o.o., która zarządza Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury.


Władze lotniska w Szymanach podkreślają, że w 2024 roku port lotniczy nadal będzie się skupiał na powiększaniu siatki połączeń oraz częstotliwości lotów, a także będą prowadzone inwestycje związane z ruchem cargo oraz budową hangarów do serwisowania samolotów. Ponadto w pobliżu lotniska zostanie wybudowane centrum produkcyjno-logistyczne firmy Consultronix, która jest polską firmą mającą swoją siedzibę w podkrakowskich Balicach i specjalizującą się w produkcji sprzętu medycznego.

– W 2024 roku w dalszym ciągu skupieni będziemy na rozbudowie siatki połączeń i zwiększaniu liczby pasażerów korzystających z naszego lotniska. Równolegle realizujemy projekty związane z cargo i sektorem General Aviation, w tym budowę hangarów MRO do serwisowania statków powietrznych, co w dłuższej perspektywie stworzy nowe miejsca pracy w regionie
– dodaje Wójcik.



Warto dodać, że w ubiegłym roku olsztyńskie lotnisko uruchomiło system ILS CAT II, dzięki któremu możliwe będzie wykonywanie operacji lotniczych przy ograniczonej widoczności (wysokość decyzji mniejsza niż 60 m, ale nie mniejsza niż 30 m; widzialność na drodze startowej nie mniejsza niż 300 m). Port lotniczy podpisał również memorandum o współpracy z emirackim potentatem w dziedzinie handlu detalicznego czyli Lulu Group International. Dzięki umowie nowe polskie produkty trafią na półki sklepów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy