Nowy rząd a CPK. Poznaliśmy nowego ministra infrastruktury

12 grudnia 2023 15:01
4 komentarze
W dzisiejszym (12.12) expose nowego premiera - Donalda Tuska, padły deklaracje na temat przyszłości projektu CPK, poznaliśmy też oficjalnie nazwisko nowego ministra infrastruktury, zostanie nim Dariusz Klimczak.
Reklama
Trzy partie wchodzące w skład nowej koalicji rządzącej nie są jednomyślne odnośnie przyszłości CPK. Po wyborach na nowo rozgorzała dyskusja na temat dalszych decyzji dotyczących projektu, pojawiały się zarówno jednoznaczne deklaracje ze strony polityków zapowiadające całkowite wstrzymanie inwestycji, jak i apele o pozostawienie go w dzisiejszym kształcie. Dzisiaj po raz pierwszy w roli nowego premiera RP do sprawy podczas swojego expose odniósł się Donald Tusk, który zapowiedział podjęcie decyzji w sposób transparentny przy udziale niezależnych ekspertów.
- Przyszłość CPK rozstrzygnie się w sposób transparentny. Pan minister Klimczak i pełnomocnik rządu ds. CPK w sposób otwarty, czytelny, bez dziwnych decyzji, na oczach wszystkich Polek i Polaków, zdecydują, jaka jest przyszłość CPK i będą w tym uczestniczyli wybitni i bezstronni eksperci. Będzie to projekt, który będzie służył w sposób racjonalny Polsce, Polkom i Polakom, a nie chorym ambicjom jakiegoś polityka, który chciał sobie zbudować kolejny pomnik, tak jak służą i będą dalej służyły polskie regionalne lotniska, które budowaliśmy tak intensywnie
- powiedział Donald Tusk, nowy premier rządu RP.


Nowy premier w swoim wystąpieniu poruszył również problem wywłaszczeń dokonywanych pod budowę CPK i niezadowolenia z inwestycji mieszkańców okolicznych gmin.

- Chcę zapewnić jeszcze raz tych, którzy czuli się terroryzowani. Ja byłem wiele razy w tych miejscach. Byłem tam, oni płakali. Wiecie, co czuli ludzie, którzy będą musieli się wyprowadzić, zostaną wywłaszczeni? To są setki ludzi w kraju. Prawie wszędzie, gdzie byłem w Polsce, spotykałem ludzi, którzy mówili 'oni chcą nas wywłaszczyć, nie mówią za ile, nie mówią po co. Niezależnie od tego, jakie decyzje podejmiemy, ludzie nie będą z tego powodu płakać
- dodał Tusk.


Nowy minister infrastruktury

Nowym ministrem infrastruktury zostanie Dariusz Klimczak - wieloletni działacz samorządowy, poseł i wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Według zapowiedzi Donalda Tuska, to od jego decyzji podjętej wspólnie z niewybranym jeszcze rządowym pełnomocnikiem, będzie należeć przyszłość Cetralnego Portu Lotniczego.


- Ten projekt tak wiele pieniędzy pochłonął, że nie ma mowy o tym, że będzie skasowany. Pytanie, w jakim formacie będzie kontynuowany

- powiedział Dariusz Klimczak, przyszły minister infrastruktury.



Wypowiedzi przyszłego ministra infrastruktury i nowego Premiera mogą dać nadzieję obrońcom projektu CPK. Są o wiele bardziej stonowane i nie tylko nie zapowiadają jednoznacznego zrezygnowania z inwestycji, co wręcz wydają się zakładać możliwość kontynuowania prac w zmienionym i zweryfikowanym kształcie. Nie znamy na razie nazwiska nowego rządowego pełnomocnika ds. CPK, ani ekspertów, od których opinii będzie należeć przyszłość inwestycji, więc nie wiadomo jaką decyzję ostatecznie podejmie nowy rząd, ale szansę na realizacje Centralnego Portu Komunikacyjnego w zmienionym stopniu zdają się rosnąć, nawet jeśli powstać miałby jedynie komponent kolejowy inwestycji lub wielkość i przepustowość przyszłego lotniska miałyby zostać znacznie zmniejszone. Na pewno większy nacisk zostanie położony na los dzisiejszych

mieszkańców terenów, na których powstać miałoby przyszłe lotnisko.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2023-12-17 22:30   
krzysiekl - Profil krzysiekl
analityk, ile według Ciebie jest tego "przeskalowania"?
Okęcie ok 20mln.
To nie ma sensu stawiać nowego lotniska na 30mln, musi być te 40mln jak obecnie planowane.
Pasy od początku muszą być dwa i dużo miejsca na obsługę Cargo.
analityk 2023-12-13 13:12   
analityk - Profil analityk
Projekt był przeskalowany i po jego urealnieniu być może będzie sens kontynuować.
Ale kluczowe dla CPK jest to co się stanie z LOTem. Jeżeli LOT upadnie albo będzie mały to środki zostaną po prostu zmarnowane. Do LOTu powinien wejść kapitałowo ktoś z dużych graczy globalnych.

Vinci może sobie zabrać całe lotnisko. Państwo jeżeli coś na nim zarobi to na tym mitycznym cargo. A do tego nie potrzeba być właścicielem lotniska. Tyle, że jeżeli lotnisko wybuduje prywatna firma to może to być "tanio i brudno". Co zresztą Vinci już sugerowało żeby zbudować "na szybko" coś co zacznie działać a później robić resztę.
demar 2023-12-12 22:13   
demar - Profil demar
Wypowiedzi "mogą dać nadzieję obrońcom projektu CPK" - przecież od tygodni, jeśli nie miesięcy, nowa koalicja twierdzi, że CPK wymaga po prostu audytu i przemyślenia. Wcześniej jako konkret 81 napisane zostało "zweryfikujemy projekt CPK" oraz "zablokujemy sprzedaż lotniska Okęcie".
To zdecydowanie nie była "totalna krytyka CPK", a raczej stanowczy wyraz przeciwstawienia się potencjalnemu, ogromnemu marnotrawstwu środków publicznych oraz próbie sprzedaży udziałów w aktywach lotniczych prywatnemu podmiotowi.
Wiele elementów CPK można, a nawet należy prowadzić nie czekając nawet na wyniki audytu (np. sprawa szybkiej kolei). Podobnie jak rozbudowa innych elementów infrastruktury lotniczej (np. WMI) nie musi czekać wielu miesięcy.

Wybór polityków trzeciej drogi do zajmowania się infrastrukturą (w tym CPK) może być nawet rozsądny, aby móc pogodzić różne interesy i spojrzenia na kluczowe sprawy.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy