LOT zawiesza loty z Warszawy do Pekinu Daxing

1 września 2023 19:40
5 komentarzy
Polskie Linie Lotnicze LOT zawieszają trasę z Warszawy na lotnisko Pekin Daxing. Trasa ma wrócić do siatki na wiosnę przyszłego roku.
Reklama
- Trasa została zawieszona na sezon zimowy. Nasi pasażerowie preferują loty na lotnisko Pekin Capital - mówi Krzysztof Moczulski, rzecznik LOT-u w rozmowie z Pasazer.com.

Inauguracja tras do Pekinu (PEK) po covidowej przerwie oraz nowej trasy do Pekinu Daxing (PKX) miała miejsce 26 marca br. Wraz z rozpoczęciem sezonu zimowego LOT planował zwiększenie swojej oferty lotów do Daxing - od 30 października miał latać na tej trasie cztery razy w tygodniu. Jednak ostatni rejs przed przerwą odbędzie się 25 października.

- Najpewniej na nowe lotnisko wrócimy od sezonu "Lato 2024" - dodaje Moczulski.

Lotnisko Pekin Daxing (PKX) otwarto w 2019 roku w celu odciążenia głównego portu Pekin Capital (PEK) obsługującego aglomerację pekińską. Przed pandemią koronawirusa stołeczne lotnisko było w stanie obsługiwać nawet 100 mln pasażerów rocznie, więc budowa drugiego lotniska była nieuchronna. W ub. roku przez Pekin Capital (PEK) przewinęło się 32 mln osób, natomiast przez Pekin Daxing (PKX) 25 mln podróżnych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2023-09-04 09:57   
krzysiekl - Profil krzysiekl
@analityk proszę Cię... co to za hasło, że tylko LOT potrzebuje huba w kontekście CPK? CPK jest potrzebny niezależnie od tego czy LOT będzie czy nie, gdyż nawet jeśli LOT zniknie, to ludzie z Warszawy będą nadal latać - tylko z wykorzystaniem innych przewoźników, a nisze po LOT wypełni inni przewoźnik. Warszawa to nie Budapeszt gdzie obok mają duże lotnisko w Wiedniu, ma też jednak dużo większy potencjał, zwłaszcza jeśli dodać pobliską Łódź.
Nawet Wizzair potrzebuje CPK.

Natomiast w drugą stronę to i owszem: LOT potrzebuje CPK żeby się rozwijać, a może nawet, żeby w ogóle przetrwać (i to w dowolnej formie, bo szanse na to, że znajdzie się chętny na jego zakup i rozwój rosną jeśli CPK będzie istniał. CPK także zwiększa szanse na znalezienie linii lotniczej chętnej na większą współpracę z LOT w formie choćby joint venture itp.
Przecież już teraz w WAW są problemy by dostać sloty w godzinach szczytu, a to kluczowe zwłaszcza dla przewoźnika typu LOT który musi optymalizować możliwość przesiadek oraz oferować loty w godzinach odpowiednich dla podróżnych w wyjazdach służbowych.

LOT żeby rozwijać się w Azji (i okolicy) musi tam współpracować z jakąś linią. CPK zwiększa na to szanse.
analityk 2023-09-03 16:04   
analityk - Profil analityk
wromk
Prawdiłowy wniosek. LOT nie jest w stanie dochodowo zwiększyć siatki. A jeżeli LOT nie będzie rósł to CPK nie ma sensu bo tylko LOT potrzebuje huba. Linie hubowe, które konkurują z LOT korzystają z lotnisk regionalnych. Podobnie low costy.
WROMK 2023-09-02 12:04   
WROMK - Profil WROMK
@styrian Umiesz czytać ze zrozumieniem? Nie mówię, że LOT musi na siłę latać do BJS 7x w tyg. zimą i „przepalać paliwo”, ale że martwię się jak ma wyglądać dalszy rozwój jeśli LO nie jest w stanie utrzymać w miarę podstawowych tras ze swojej dość ubogiej siatki długodystansowej i na nich zarabiać. Chodzi mi o to, że to dobitnie pokazuje, że CPK nie ma sensu, zwłaszcza, że dla lotnictwa w UE niestety lepiej już było. Właśnie problemem jest tu JV LH z CA, bo blokuje to rozwój w Chinach, a zwłaszcza wejście do PVG, które ma większe szansę bycia rentownym niż BJS, o czym świadczy częstotliwość lotów europejskich linii . Dlatego według mnie LO nie ma szans na większy rozwój zarówno na TATL i w Azji bez wejścia do któregoś JV, co raczej nie jest możliwe, bo nikomu nie jest to obecnie na rękę.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy