Lotniska w Europie: Majowe przyspieszenie

27 czerwca 2023 09:30
W maju europejskie porty lotnicze odnotowały zwiększenie tempa powrotu do poziomów z 2019 r. Na razie dokonał tego jeden megaport, ale następne ustawiły się już w kolejce.
Reklama
Na czołowych lotniskach Europy (Amsterdam, Barcelona, Frankfurt, Londyn Heathrow, Madryt, Monachium, Paryż Charles De Gaulle, Stambuł IGA oraz Warszawa) wyniki za maj br. okazały się lepsze od kwietniowych i przyniosły optymizm, bo do pułapu z 2019 r. brakuje już tylko niespełna 6 proc. Co prawda ciągle tylko Stambuł wykazuje wzrosty powyżej rezultatów sprzed pandemii, ale wszystkie porty w naszym zestawieniu osiągnęły rezultaty lepsze od kwietniowych.


W maju 2023 r. liderem pozostał Londyn Heathrow przekraczając po raz pierwszy od wybuchu koronakryzysu 6,5 mln pasażerów. Do liczby podróżnych z analogicznego miesiąca 2019 r. zabrakło już mniej niż 1 proc., czyli 40 tys. klientów Tuż za największym lotniskiem Wielkiej Brytanii uplasował się Stambuł IGA, który również przekroczył barierę 6,5 mln klientów i osiągnął, robiący wrażenie wzrost w stosunku do maja 2019 r. w wysokości 26 proc. Ostanie miejsce na podium zajął po raz Paryż Charles De Gaulle z 5,9 mln pasażerów. Na czwartej pozycji znalazł się Amsterdam z 5,6 mln podróżnych. Listę portów pięciomilionowych zamykają Frankfurt i Madryt. Ten pierwszy osiągnął lepsze wyniki o stołecznego lotniska Hiszpanii po raz pierwszy od października 2022 r. Nadal jednak, pod względem odbudowy ruchu, oba porty niemieckie odstają od pozostałych europejskich lotnisk. Frankfurt traci ciągle 17 proc. do poziomu z 2019 r, a Monachium aż 24 proc. Poza Stambułem i Londynem najlepiej w doganianiu przed pandemicznej normalności w maju br. spisały się Warszawa, Madryt i Barcelona. Wykres 1 przedstawia liczbę pasażerów w maju 2023 r. oraz dynamikę wzrostu względem maja 2019 r.

Wykres 1.

Wszystkie porty na naszej liście w maju br. obsłużyły 44,3 mln podróżnych. To rezultat, który jest wyższy do przewozów za marzec 2019 r. i przewyższa wszystkie najlepsze wyniki z miesięcy letnich w szczycie przewozowym 2022 r. Ruch lotniczy rozwija się obecnie zgodnie z historycznym trendem, choć w ubiegłym miesiącu dynamika przyspieszyła, czego wyrazem jest fakt, że do wyników z maja 2019 r. zabrakło zaledwie 2,7 mln podróżnych, czyli 5,6 proc. Wykres 2 prezentuje miesięczne sumy pasażerów we wszystkich portach w naszym zestawieniu w latach 2019-2023.

Wykres 2.

Najlepiej widać przyspieszenie dynamiki odbudowy ruchu pasażerskiego w dziewięciu portach na Wykresie 3 ilustrującym ścieżkę powrotu do przed pandemicznych pułapów, tj. wyników z 2019 r. W stosunku do kwietnia br. tempo wzrosło o 4,4 punkty proc. Do tych pozytywnych danych najbardziej przyczynił się wspaniały wynik Stambułu, względnie bardzo dobry Londynu i relatywnie dobre Warszawy, Madryty i Barcelony. W maju br. nawet Frankfurt może się pochwalić najmniejszym spadkiem w stosunku do analogicznego okresu z 2019 r. od momentu wybuchu pandemii. To samo można powiedzieć o Amsterdamie i Paryżu, a tradycyjnie najbardziej rozczarowuje Monachium.

Wykres 3.

Maj br. zdaje się zapowiadać nadchodzące dobre wyniki w sezonie letnim. Prawdopodobnie miesięczne pułapy z 2019 r. przebije nie tylko Londyn, ale również porty hiszpańskie, które obsługują kierunki turystyczne i wypoczynkowe. Na dobrej drodze do tego osiągnięcia jest również Lotnisko Chopina. Może to jednak nie wystarczyć na pełną odbudowę ruchu rocznego, bo po pięciu miesiącach 2023 r. do porównywalnego okresu z 2019 r. brakuje jeszcze 9,3 proc.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy