Polskie miliardy popłyną do Condora i Niemiec

24 lutego 2020 09:59
22 komentarzy
Niemiecki Condor jest coraz bliżej wyjścia z procedury tarczy ochronnej, którą jest objęty od początku października 2019 r. Nim jednak Polska Grupa Lotnicza dokona przejęcia, zgodę na nie muszą jeszcze wyrazić jeszcze m.in. wierzyciele.
Reklama
W czwartek (20.02) na konferencji prasowej we Frankfurcie, Ralf Teckentrup, prezes linii Condor, przedstawił harmonogram, który poprowadzi firmę przez proces przejścia z procedury ochronnej w ręce nowego właściciela - PGL.

Oczekuje się, że do końca marca Condor odzyska pełną odpowiedzialność, już bez nadzoru wierzycieli osób trzecich - powiedział Teckentrup, cytowany przez "Airliners.de". Według prezesa linia jest będzie opuszczała procedurę tarczy ochronnej w lepszej kondycji niż wtedy, gdy się o nią ubiegała.

Scenariusz, który na jesieni wydawał się być pobożnym życzeniem, teraz wydaje się być całkiem prawdopodobny. Za zgodą Federalnego Biura Kartelu, turystyczny przewoźnik przygotowuje się do nowej ery we współpracy z PGL. Obecnie jednak kontakty z polską grupą, według Teckentrupa są "neutralne", zważywszy, że warunki umowy wejdą w życie dopiero po zakończeniu procedury ochronnej i zatwierdzeniu transakcji przez urzędy antymonopolowe i wierzycieli.


Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu, Bundeskartellamt niemiecki odpowiednik polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na planowaną transakcję zakupu przewoźnika Condor przez Polską Grupę Lotniczą (PGL).

Nadal istnieją pewne kwestie administracyjne, które muszą zostać wyjaśnione, zanim proces w pełni się zakończy, a ma to nastąpić najpóźniej do połowy kwietnia br. Pasuje to również dokładnie do warunków spłaty kredytu pomostowego KfW gwarantowanego przez państwo niemieckie, który prawdopodobnie nie zostanie w pełni wykorzystany. Do tej pory wykorzystano mniej środków, niż się spodziewano, ponieważ działalność podstawowa niezwykle pozytywnie rozwijała się w ostatnich miesiącach.

PGL się wykosztuje

Po ogłoszeniu w styczniu br. decyzji o przejęciu Condora przez PGL, polska grupa podpisała wiążące umowy inwestycyjne na mocy, których to do niej będzie należała spłata pożyczki w wysokości 380 mln euro wraz z odsetkami. Poza tym polski holding zapłaci także za samą transakcję, która według nieoficjalnych informacji warta jest nawet 610 mln euro (2,6 mld zł).

Dodatkowo PGL będzie musiał zaspokoić około 30 tys. zarejestrowanych wierzycieli Condora, zaś Kasa Ubezpieczeń Emerytalnych (PSV) zapowiedziała, że zablokuje przejęcie, jeśli PGL nie przejmie zgodnie z planem 50 mln euro (214 mln zł) zobowiązań emerytalnych. Wartość wszystkich zobowiązań, jakie wzięła na siebie polska grupa może przekroczyć nawet 4,5 mld zł.

W ubiegłym tygodniu Condor przedstawił sądowi właściwemu tzw. plan wyjścia z "tarczy ochronnej". W planie tym przedsiębiorstwo przedstawiło zrozumiały plan restrukturyzacji, który musi zostać zatwierdzony przez większość różnych grup wierzycieli. Przyjęcie 75-stronicowego planu przez sąd w przedłożonym formularzu jest oceniane, przez Teckentrupa i Lucasa Flöthera, administratora upadłościowego, jako dobry znak.


Wciąż jednak brakuje zgody wierzycieli Condora. Ich żądania mają zostać definitywnie zaakceptowane przez Flöthera w dniu kontroli na początku marca, zanim wierzyciele mają głosować nad przedłożonym planem restrukturyzacyjnym w połowie marca.

Jednak Teckentrup nie widzi w tym żadnego problemu: - Spodziewamy się, że siedem grup wierzycieli zaaprobuje plan restrukturyzacji większością głosów. Przecież głosowanie przeciwko otrzymaniu kwoty jest materialnie bezcelowe. Gdyby wierzyciele nie zgodzili się na ten plan, wyszliby zupełnie z pustymi rękami - mówił Teckentrup, cytowany przez "Airliners.de". Ostatnio jednak Kasa Ubezpieczeń Emerytalnych (PSV) zakwestionowała zatwierdzenie planu. Zapytany o to, Teckentrup nie był jednak zaskoczony, wiedząc, że każda grupa wierzycieli ma swoje oczekiwania ekonomiczne.

Teckentrup ma już plany rozwoju i ekspansji Condora po wyjściu przedsiębiorstwa z procedury tarczy ochronnej. Do tej pory linia udostępniła około 75 proc. połączeń na sezon zimowy 2020/2021. Nowe kierunki mają zostać ogłoszone w najbliższych miesiącach, zaś przewoźnik ma rozważać uruchomienie nowych połączeń do Azji. Dodatkowo flota średniego zasięgu ma się powiększyć w sezonie zimowym o trzy samoloty, co wygeneruje wzrost oferowania o 12-15 proc. Również flota szerokokadłubowa może zostać wzmocniona w przyszłym sezonie zimowym.

Condor wykorzysta lotowskie samoloty

Z kolei w sezonie letnim 2020 r. w Berlinie-Schönefeld stacjonować będzie jeden samolot Condora, zaś w weekendy z Hanoweru i Stuttgartu niektóre rejsy niemieckiego przewoźnika będą obsługiwane przez embraery E195 polskiej linii. Jednocześnie w ciągu najbliższych tygodni kierownictwo Condora zadecyduje, czy podobnie jak w przypadku linii TUIfly, uruchomione zostaną połączenia długodystansowe z Düsseldorfu.

- Düsseldorf to atrakcyjny rynek, oczywiście, że się nim zajmujemy. Gdyby inni mogli tam zarabiać, Condor mógłby to zrobić jeszcze lepiej - mówi źródło zbliżone do Condora, w rozmowie z "Airliners.de".


Zarząd przedstawił obecną sytuację operacyjną Condora jako "znacznie lepszą niż oczekiwano". Ściśle mówiąc, linia odnotowuje bardzo dobre wyniki rezerwacji w klasie biznes na trasach europejskich oraz w taryfie Economy Best na trasach długodystansowych. Współczynnik wypełnienia pokładowego wynosi obecnie ponad 90 proc.

Teckentrup nie spodziewa się pełnej integracji i koordynacji ze strukturami LOT-u aż do sezonu letniego 2021 roku. W chwili obecnej nie są prowadzone żadne szczegółowe negocjacje ani nie są analizowane wspólne biznesplany i modele działalności spółek lotniczych wchodzących w skład PGL. Takie rozmowy byłyby zresztą nielegalne, zanim przejęcie stanie się prawnie wiążące w ciągu najbliższych kilku miesięcy. - Do tego czasu Condor i LOT muszą działać jak dwaj konkurenci na rynku, co właśnie robimy - dodał Teckentrup.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_66614 2020-02-26 23:24   
gość_66614 - Profil gość_66614
@gość_00546
Odnoszę się do danych z 2018 roku, bo z tego co wiem jeszcze nie ma wyników z 2019. Z PGL/PPL/Lotem nie jestem w żaden sposób związany, a przy ostatnich wyborach głosowałem przeciwko PiSowi. Jedak nie jestem tak oślepionym nienawiścią wobec PiSu, że rozpisuje bezpodstawne absurdy o rzekomemu ukaraniu logicznego myślenia i nie zarzucam braku myślenia tym, którzy mają inne ode mnie zdanie.
gość_5783d 2020-02-26 14:57   
gość_5783d - Profil gość_5783d
Przy dobrej strategii i skutecznym zarządzaniu współpraca z LH nie jest potrzebna, by Condor odniósł sukces. Czy LOT jest w stanie robić biznes w zachodnim świecie? Niedługo się przekonamy.

Carl 2020-02-26 12:35   
Carl - Profil Carl
Pierwszy krok Lufthansy w starciu z Condorem: zobacz link Oglosili tez, ze obecnych umow nie wypowiedza. Po ich wygasnieciu zdecyduja, co dalej.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy