PGL ma zgodę na przejęcie Condora

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
20 lutego 2020 13:22
21 komentarzy
Niemiecki urząd antymonopolowy wydał zgodę na przejecie linii lotniczej Condor przez Polską Grupę Lotniczą.
Reklama

Bundeskartellamt niemiecki odpowiednik polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na planowaną transakcję zakupu przewoźnika Condor przez Polską Grupę Lotniczą (PGL), podał serwis internetowy onet.pl. Wstępna umowa pomiędzy PGL a znajdującą się w postępowaniu upadłościowym linią lotniczą z Frankfurtu nad Menem została podpisana już miesiąc temu.


- W wyniku fuzji operacje Condora i LOT-u nie będą się nakładać w żaden sposób. Przeciwnie, firmy uzupełniają się nawzajem, dzięki czemu Condor zostaje wzmocniony w walce konkurencyjnej z Lufthansą o pozycję lidera rynku niemieckiego. Udało nam się szybko wydać decyzję, która przyczyni się do zapewnienia przyszłości Condorowi po zawirowaniach ostatnich miesięcy - powiedział Andreas Mundt, prezes Bundeskartellamt.

Kolejnym etapem na drodze do ostatecznego nabycia Condora przez PGL będzie przedstawienie i przyjęcie programu naprawczego dla niemieckiego przewoźnika. Według oficjalnego ogłoszenia niemieckich władz spotkanie z wierzycielami odbędzie się 12 marca br. we Frankfurcie nad Menem. Zgromadzenie wierzycieli ma wtedy zagłosować nad przyjęciem lub odrzuceniem planu naprawczego przygotowanego przez zarząd Condora.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gość_cf95f 2020-02-24 17:37   
gość_cf95f - Profil gość_cf95f
@gość_2bcca zejdź na ziemię :D
gość_66614 2020-02-22 17:27   
gość_66614 - Profil gość_66614
@gość_6d53c
Condor nigdy nie ogłosił bankructwa, tylko Thomas Cook. Condor w 2018 roku zarobił 58 milionów Euro, a Eurowings stacił w tym czasie 231 milionów EUR. Według mnie jest to oczywiste który jest w lepszej kondycji. Każdy ma prawo do swojego zdania, ale zanim się zacznie rozpisywać, warto się cokolwiek zapoznać z faktami.

@gość_66614
Większa skala przy kupnie i serwisowaniu samolotów dotyczy każdej dużej linii lub grupy, a nie tylko Norwegian czy nawet tanich linii. Według mnie wejście Norweigan w LGW różni się znacząco. Norwegian wszedł nagle na zagospodarowany już rynek i zaczął podważać zyski BA/VS/AA/UA/DL. Nic dla Lufthansy się nie zmienia w FRA, bo już istnieje z Condorem na wspólnym rynku od ponad 60-ciu lat i nie konkuruję bezpośrednio z nim. Mało tego, Lufthansa aktywnie współpracuję z przewoźnikiem dowożąc mu pasażerów.

Odgrażać się dla PR-u Lufthansa może zawsze, ale przewidzieć jak się zachowa jest trudno. Oczywiście może próbować wygryźć Condora, zwłaszcza jakby ten jej wchodził znacząco w drogę. Ale z drugiej strony może uznać, że lepiej współpracować by zachować wpływy nad Condorem a także Lotem. Poprzez M&M+feedowaniu, Lufthansa uzależnia działalność Condora od siebie. Tym sposobem Condor jest mniej skłonny otwierać nowe kierunki które mogłyby urazić LH. Lufthansa wypełnia też swoje samoloty i w sumie nic nie traci, bo i tak woli użytkować je na bardziej dochowych, typowo biznesowych trasach. Skoro już im się taki układ opłacał kiedy Condor był w Brytyjskich rękach, będzie im się opłacał także teraz, jeśli PGL nie wprowadzi wielkich zmian.

Prowadzić działalność w celu zapobieganiu ekspansji konkurenta i tak zwany "price dumping" można robić na poszczególnych trasach i przez jakiś czas. Lufthansa jak i Air France czy Iberia uznały, że tanie linie ostatnio się doskonale rozwijają i warto by było też zarobić w podoby sposób. W Ameryce to samo próbował United poprzez "Ted" i Delta z linią "Song" i oczywiście też wyszła klapa. Inwestorzy chcą zarabiać na inwestycjach i nie są skłonni ładować kasę w wykończenie Ryanaira na Niemieckim rynku jak im to z roku na rok przynosi straty.
irkolo 2020-02-22 13:55   
irkolo - Profil irkolo
@gość_6d5ec: Kiedy Condor ogłosił bankructwo ??
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama