Opinie: LOT przejmuje Condora

24 stycznia 2020 15:58
32 komentarzy
LOT ogłosił dziś decyzję o przejęciu niemieckiej linii Condor. Jak na razie te posunięcie rodzi dużo więcej pytań niż odpowiedzi.
Reklama

Jak wcześniej informowaliśmy, Polskie Linie Lotnicze LOT, a formalnie Polska Grupa Lotnicza złożyła najkorzystniejszą ofertę na zakup niemieckiej linii Condor. Tym samym polska grupa została wybrana jako jego nowy właściciel.

Na początek warto w miarę precyzyjnie określić, co, tak na prawdę wiemy. Niewątpliwym faktem jest to, że PGL/LOT oficjalnie ogłosił decyzję o przejęciu linii Condor. Omówmy zatem opinie i komentarze, które wcześniej i przy tej okazji pojawiły się w mediach. Zanim się do nich odniesiemy konieczne jest sformułowanie jednego wniosku. Przy tak ogromnych środkach, które w tę inwestycję musiałyby być zaangażowane, wynoszące wielu mld złotych, klęska „projektu Condor” musiałby oznaczać bankructwo PGL.

Eksperci komentując ten jednak dość „ekstrawagancki” pomysł stwierdzili, między innymi, że PGL, niektórzy nieprecyzyjnie mówili o PLL LOT, nie powinien mieć problemu ze stroną finansową. Szkoda, że nie napisali dokładniej, o jakie kwoty tu chodzi i kto miałby zapewnić niezbędne kredyty. Tymczasem konieczne byłoby „wygospodarowanie” wielu mld złotych nie tylko na zapłacenie za transakcję oraz spłacenie kredytu ratunkowego, który rząd niemiecki udzielił Condorowi, ale i na konieczne inwestycje, głównie w proces wymiany znacznej części floty. Niemiecka linia posiada wiekową flotę składającą się z m.in. wielu egzemplarzy B757 (15) i B767 (16). Wśród samolotów dalekodystansowych swoistym rodzynkiem jest jeden A330.

Argumentem uzasadniającym przejęcie Condora jest możliwość szybkiego powiększenia floty przez LOT jak opisaliśmy powyżej. A dodatkowo, niewątpliwym warunkiem postawionym przez rząd niemiecki jest utrzymanie, przynajmniej w ogromnym stopniu, stanu zatrudnienia, a więc i samolotów.

Condor ma bardzo dużo bardzo cennych slotów w portach niemieckich. Nie dowiedzieliśmy się jednak, kto i jak miałby je wykorzystać. A poza tym LOT nie ma ogromnych potrzeb slotowych w najbardziej zatłoczonych niemieckich portach, a transakcje finansowe związane ze sprzedażą slotów i to na ogromną skalę nie są tu prowadzone.

Polska linia umocniłaby się rynkowa w Niemczech. Nie dowiedzieliśmy się jednak, na czym to miałoby polegać. W jaki sposób przejęcie linii czarterowej umocniłoby istotnie linię sieciową.

Reasumując nie dowiedzieliśmy w ogóle, w jaki sposób ta ogromna inwestycja miałaby przybliżyć LOT do realizacji absolutnie kluczowego i strategicznego celu, czyli wejście do wąskiej grupy najpierw europejskich, a potem globalnych liderów wśród linii sieciowych.

W żadnym komentarzu eksperckim nie napotkaliśmy natomiast słowa „ryzyko”, a przecież kwoty były ogromne (1,5-2 mld zł), a w ostatecznym rachunku, pochodziłyby z kieszeni podatników. Szansa namówienia prywatnych banków, aby uczestniczyły w finansowaniu tego projektu i to na swoje ryzyko, bez bardzo twardych gwarancji i zabezpieczeń, byłaby dokładnie równa zero.

Niestety to kolejny przykład dość pobieżnego podchodzenia do ważnych społecznie spraw. Można znaleźć wiele przykładów, które uzasadniają sformułowanie nowego powiedzenia: „Daj mi decyzję do polubienia i uzasadnienia, a ekspertów i firmy konsultacyjne ci znajdę”. Smutne.

Marek Serafin

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_bd782 2020-01-28 16:06   
gość_bd782 - Profil gość_bd782
jedno słowo : Centralwings
gość_13540 2020-01-28 08:24   
gość_13540 - Profil gość_13540
Świetna analiza ukazała się u konkurencji. Zakup Condor'a ma się nijak do strategii LOT'u budowy i rozwijania CPK ! 50 starych i kosztownych w utrzymaniu Airbusów. Robi to wrażenie pochopnej (tzn. głupiej) decyzji wyłącznie dla celów marketingu politycznego. Klasyka made by PIS.
gość_180b9 2020-01-27 19:39   
gość_180b9 - Profil gość_180b9
JEST MOŻLIWOŚĆ KUPIENIA TAKIEGO BILETU NATOMIAST FEEDOWANIE BYM TEGO NIE NAZWAŁ POPROSTU CENY TAKICH BILETÓW SĄ KIEPSKIE
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy