Gasnące ekrany glass cockpit w B737 NG

15 stycznia 2020 08:00
Boeingi 737 NG dotyka niecodzienna usterka oprogramowania, która polega na tym, że podczas wykonywania podejścia do lądowania według wskazań instrumentów ekrany glass cockpitu przestają wyświetlać informacje o parametrach lotu.
Reklama
Do sytuacji, w której podczas wykonywania podejścia do lądowania według wskazań przyrządów z załączonym autopilotem gasną ekrany w kokpicie boeingów 737 NG, dochodzi tylko na określonych lotniskach. Liczba takich portów jest jednak stosunkowo niezbyt duża. Niestety dla Boeinga, jest to kolejna usterka jego najbardziej popularnej maszyny, którą wykryła amerykańska Federalna Administracja Lotnicza.

Poprzednio informowaliśmy o karze nałożonej na Boeinga za montaż w tym modelu samolotu wadliwych prowadnic slotów odpowiadających za zwiększanie siły nośnej. Wskazania systemu pokładowego znikają z ekranów podczas podejścia do lądowania na siedmiu drogach startowych, z których pięć znajduje się w USA, a dwa w Ameryce Południowej (Kolumbii i Gujanie). Wszystkie te pasy mają kierunek 270 st. Drugim warunkiem wystąpienia błędu oprogramowania jest korzystanie z autopilota, który pozwala wykonać podejście do lądowania w trudnych warunkach, np. przy ograniczonej widzialności.

- Wszystkie sześć wyświetlaczy staje się puste przy wybraniu podejścia według wskazań przyrządów do drogi startowej o prawdziwym kursie 270 stopni - wybrzmiewa dyrektywa dotycząca zdatności do lotu wydana przez FAA. - Wszystkie sześć ekranów pozostaje puste dopóki nie zostanie wybrany inny pas startowy - wynika z dokumentu regulatora podsumowującego trzy zdarzenia, które miały miejsce na podczas dolotów boeingów 737 do Barrow na Alasce w 2019 r.


Tzw. szklany kokpit w boeingach 737 NG to pięć głównych ekranów przed pilotami oraz szósty w dolnej środkowej części tablicy rozdzielczej. Kiedy przechodzą w tryb wygaszenia piloci mogą polegać już tylko na analogowych przyrządach stanowiących zapas na wypadek awarii. Chociaż w dyrektywie zdatności do lotu nie podano pełnych szczegółów technicznych dotyczących usterki, FAA stwierdziła, że ​​siedem dróg startowych ma specyficzne wartości szerokości i długości geograficznej, które powodują wystąpienie błędu. Sugeruje to pewien rodzaj interakcji pamięci systemu komputera pokładowego, którą sprawia, że ekrany przestają wyświetlać jakiekolwiek informacje aż do momentu wybrania w planie lotu w systemie FMC (Flight Management Computer) innego pasa startowego.

Błąd dotyczy modeli samolotów 737-600, -700, -700C, -800, -900 i -900ER, na których działa oprogramowanie Common Display System Block Point 15 (CDS BP 15) z modułami elektronicznych wyświetlaczy oraz FMC w wersji U12 lub nowszej. FMC utrzymuje i realizuje plan lotu nawigując samolot od jednego punktu na trasie do kolejnego.

Ekrany są głównymi urządzeniami wyświetlającymi pilotom informacje o samolocie, jego parametrach, wskazaniach instrumentów nawigacyjnych, systemu nawigacji GNSS i są zasilane przez dwa moduły elektronicznych wyświetlaczy, z których każdy obsługuje po trzy ekrany. W dyrektywie w sprawie zdatności do lotu FAA potwierdziła, że ​​wadliwa wersja oprogramowania modułów elektronicznych wyświetlaczy została już usunięta ze wszystkich samolotów pełniących służbę w linie lotniczych wykonujących regularne loty na dotknięte nią lotniska w Stanach Zjednoczonych.


Jak widać po tym przykładzie, pasażerskie odrzutowce nie są odporne na błędy oprogramowania. Inny z samolotów Boeinga - 787 Dreamliner potrzebował w przeszłości cyklicznego serwisu układu zasilania co 248 dni, aby zapobiec wyłączeniu elektroniki samolotu w locie, a Airbus A350 był dotknięty podobnym błędem wymagającym restartu układu zasilania co 149 godzin, aby zapobiec częściowym, a nawet całkowitym awariom systemów pokładowych.

Usterkę związaną z gasnącymi ekranami B737 NG spowodował najpewniej błąd ludzki, popełniony przez programistów. Takie zdarzały się już także w systemach nawigacyjnych. Pomyłka we współrzędnych wprowadzonych do komputera pokładowego airbusa A330 linii Air Asia sprawiła kiedyś, że samolot wskazywał pozycję oddaloną o 11 tys. km od rzeczywistej, w której się znajdował.

fot. mat. prasowe, FAA

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy