Lublin i inne porty regionalne mogą pomóc Lotnisku Chopina

31 stycznia 2019 14:09
19 komentarzy
Lubelski port lotniczy ma pomysły na odciążenie Lotniska Chopina. Swoje propozycje złożył w ramach prowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury (MI) konsultacji w spawie administracyjnego podziału ruchu lotniczego dla Warszawy.
Reklama
MI prowadziło konsultacje w sprawie administracyjnego podziału ruchu dla Lotniska Chopina w Warszawie w dniach od 3 grudnia 2018 r. do 18 stycznia 2019 r. Z informacji otrzymanych z biura prasowego MI wynika, że zgłoszono 35 opinii, które są obecnie analizowane przez ministerialnych urzędników.

Jedną z instytucji, która nadesłała swoje uwagi do MI jest port lotniczy w Lublinie. Tak naprawdę jednak propozycja lubelskiego portu tylko w niewielkiej części dotyczy administracyjnego podziału ruchu, bo jak czytamy w piśmie „przeprowadzenie konsultacji poprzedzających złożenie projektu podziału i podjęcie decyzji wdrażających podział jest niemożliwe, ponieważ prowadzący konsultacje nie przedstawił do zaopiniowania żadnego konkretnego schematu podziału”. W ten sposób lubelska spółka potwierdziła to, o czym wszyscy wiedzieli już w pierwszym dniu konsultacji.


O wiele istotniejszy jest fakt, że port w Lublinie wykorzystał okazję i zgłosił propozycje, nad którymi warto się pochylić. Prezesi lubelskiego lotniska proponują dwa rozwiązania, które mają odciążyć Lotnisko Chopina. Po pierwsze sugerują przejęcie części ruchu na najbardziej popularnych trasach z Okęcia przez lotniska zlokalizowane wokół Mazowsza. Na poparcie swojej tezy szefowie portu podają przykład połączeń z Lublina do Londynu, których wskaźnik wypełnienia przekracza 93 proc., co powoduje odpływ części pasażerów do Warszawy. Drugim pomysłem jest zwiększenie oferowania połączeń z Lublina do Warszawa i z powrotem do 2-3 dziennie.

Jak te dwa pomysły mają pomóc portowi na Okęciu? Przerzucenie części najpopularniejszych połączeń do portów regionalnych uwolni pewną liczbę slotów, którą LOT będzie mógł wykorzystać na rozwój swojej siatki przesiadkowej. Z kolei więcej rejsów dowozowych z Lublina spowoduje, że będzie mniej pasażerów rozpoczynających podróż z Lotniska Chopina, co uwolni przepustowość na stanowiskach odpraw i w strefie kontroli bezpieczeństwa.

W ostatniej części swojego pisma kierownictwo lubelskiego portu podkreśla walory jego infrastruktury. Twierdzi nawet, że dojazd z Warszawy na dworzec na lotnisku w Lublinie już niedługo będzie trwał mniej niż 1,5 godz. Jednocześnie w podsumowaniu wniosków czytamy, że rozbudowa Radomia jako jedynej alternatywy dla rozładowania ruchu na Lotnisku Chopina jest nieuzasadniona. "Nasza propozycja stanowi praktycznie bezkosztową alternatywę dla projektu budowy lotniska pomocniczego w Radomiu" – stwierdzają autorzy propozycji.

Niewątpliwie z tezami przedstawionymi przez lotnisko w Lublinie można i należy polemizować. Wydaje się jednak, że warto przestać powtarzać jak mantrę, że Centralny Port Komunikacyjny (CPK) nie będzie miał negatywnego wpływu na lotniska regionalne i rozpocząć poważną dyskusję o przyszłości polskich lotnisk zarówno do czasu powstania CPK, jak i po jego uruchomieniu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
kinder 2019-02-08 22:27   
kinder - Profil kinder
W styczniu -30.08%. Odprawione prawie 25 tys. paxów.
prezesik 2019-02-04 23:23   
prezesik - Profil prezesik
Temu artykułowi brakuje jedynie adnotacji "artykuł sponsorowany". Fascynujące jest, że autor artykułu tak gładko powiela tezy lotniska o tym, że tak dobrze się nadaje aby być komplementarnym dla WAW, gdy jednocześnie parę tygodni wcześniej portal informuje, że LOT planuje zwiększyć ilość rotacji pomiędzy tymi lotniskami. Zatem reasumując - WAW i LUZ są tak blisko siebie, że LUZ może odciążać Okęcie a jednocześnie opłaca się tworzyć między nimi most powietrzny mając w perspektywie 1,5 h samochodem S17-tką? Czy redaktor nie widzi zgrzytu między tymi tezami? A co można powiedzieć o Łodzi, gdzie te 1,5 godziny odległości już jest dostępne a lotnisko jest odrzucane tylko dlatego, że nie ma na nim PPLu i jest w innym województwie? A Modlin, który można rozbudować za ułamek kwoty potrzebnej w RDO, ale jest "niewygodny politycznie"? Naprawdę, warto się trochę zastanowić, powielając niektóre tezy.
gość_e73a3 2019-02-01 14:57   
gość_e73a3 - Profil gość_e73a3
Zabawne te lublińskie opowieści :) Cos jak wypowiedzi prasowe MOL.
Odnośnie Finnair - proszę zauważyć, że znaczaca rolę może tu miec fińska polityka zagraniczna majaca na celu poprawna współpracę z Rosja. Można mieć lotnicze sny o potędze, a na koniec to Rosja określa w warunkach przelotów nad Syberia ile samolotów może z danego kraju przelecieć nad Syberia.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy