Panasonic zaprezentował nowe rozwiązania dla przedziałów pasażerskich

4 października 2018 09:10
Na odbywającej się w dniach 24-27 września br. w Bostonie wystawie APEX Expo japońska firma przedstawiła "Wellness" - nowe podejście do kwestii komfortu, zdrowia i dobrego samopoczucia pasażerów.
Reklama
Projekt o nazwie Wellness rozszerza platformę NEXT, która jest zbiorem rozwiązań Panasonica dla aranżacji przestrzeni pasażerskich i został opracowany przez dział rozwoju Panasonica w Japonii przy współpracy kalifornijskiego oddziału w Lake Forest. Prezentacja miała miejsce 25 września na wystawie APEX Expo poświęconej dbałości o pozytywne doświadczenia pasażerów podróżujących liniami lotniczymi (Airline Passengers EXperience).

Zaprezentowane rozwiązanie pozwala na aktywną redukcję hałasu, zapewnia ekskluzywne oświetlenie poszczególnych miejsc, oczyszczanie powietrza w technologii Nanoe, spersonalizowane funkcje audio oraz rozwiązania dla monitorowania stanu zdrowia, które z pewnością będą świetnym dodatkiem do klas premium. Według Panasonica wszystkie funkcjonalności będą dostępne zarówno dla krótko- jak i długodystansowych połączeń.

- Nasi partnerzy (linie lotnicze) nieustannie poszukują nowych sposobów na poprawę samopoczucia pasażerów, zwłaszcza na długich trasach. Naszym zadaniem jako odpowiedzialnego partnera dla największych światowych przewoźników jest wykorzystywanie najnowszych rozwiązań technologicznych w celu poprawy komfortu pasażerów na pokładzie samolotów wyposażonych w sprzęt naszej marki - powiedział David Bartlett, dyrektor techniczny Panasonic Avionics. - Aktywna redukcja hałasu, oświetlenie premium czy technologia Nanoe to pierwszy zestaw rozwiązań, które jak wierzymy, wyniosą doświadczenia płynące z podróży samolotem na duży wyższy poziom.


Proponowane funkcjonalności
Aktywna redukcja hałasu według Panasonica jest w stanie obniżyć głośność dźwięków tła dla każdego siedzenia o 15dB bez konieczności stosowania słuchawek. Rozwiązanie jest w pełni automatyczne, kalibruje się bezobsługowo, działa w paśmie częstotliwości 80-400Hz, posiada sterowanie, głośniki i mikrofony wbudowane w fotel i dzięki temu doskonale daje się integrować z indywidualnym systemem rozrywki pasażerskiej.

Oświetlenie klasy premium z kolei jest stworzone tak, aby sprzyjać dobremu samopoczuciu i zdrowiu pasażerów w poszczególnych fazach lotu. System dysponuje specjalnymi algorytmami odpowiedzialnymi za wspomaganie zasypiania i budzenia, a także samego snu, tak aby pomóc w optymalnym odpoczynku poprzez dopasowanie się do indywidualnego naturalnego rytmu poszczególnych podróżnych. Ponadto w czasie serwowania posiłków system steruje oświetleniem tak, aby wydawały się one jak najbardziej atrakcyjne, a podczas czytania zmniejsza zmęczenie oczu. Linio lotniczym zapewnia on możliwość dowolnego dopasowania akcentów kolorystycznych i brandingu oraz różne ustawienia dla poszczególnych klas.

System filtracji powietrza Nanoe oczyszcza powietrze kiedy tylko jest to potrzebne poprzez jonizację przez działanie prądem o niskim napięciu na cząsteczki wody w powietrzu. Wydajność to 480 miliardów cząsteczek w ciągu sekundy. Tym samym z kabiny usuwane są wirusy, bakterie, grzyby i nieprzyjemny zapach. System ten został początkowo opracowany dla producentów samochodów i jest już sprawdzonym produktem.

Ponadto we współpracy z ekspertami z firmy Detalytics, dostarczającej rozwiązania sztucznej inteligencji dla zdrowia, stworzono aplikację doradzającą pasażerom na temat ich stanu zdrowia, a Mimi Hearing Technologies opracowało algorytmy poprawiające jakość słyszanego dźwięku oraz aplikację do personalizacji ustawień systemu audio.


Pełna integracja

- Te funkcjonalności to dopiero zalążek szerszej gamy rozwiązań technologicznych, usług i treści, które Panasonic będzie wprowadzał w niedalekiej przyszłości - dodał Bartlett. - Kolejne propozycje będą efektem prac z partnerami z branży zdrowia, wellness i biometrii jako dopełnienie naszych dużych inwestycji i oferowania w zakresie rozwiązań poprawiających komfort konsumentów.

Zaprezentowany system ma w śledzić działanie systemów rozrywki pasażerskiej i w odniesieniu do konkretnych faz i parametrów lotu reagować na potrzeby, które mogą zaistnieć.

- Nie jest to zwykły, sztywno działający system wbudowany w siedzenie, jest to raczej duży ekosystem zarządzania podróżą - powiedział Andrew Mohr, dyrektor ds. innowacji w Panasonic Avionics. - Pasażerowie kwestionują zasadność istnienia pokładowych systemów rozrywki skoro posiadają własne urządzenia multimedialne. Faktycznie gdyby chodziło tylko o wideo czy audio na żądanie to byłby to nieinteresujący i malejący rynek. My jednak stawiamy wszystko na głowie, nie chcemy aby nasz system był zwyczajną platformą zakupową. Zwracamy się w kierunku klientów i chcemy być dla nich platformą, która oferuje rozrywkę czy relaks jeśli akurat tego potrzebują.

Pierwsze wdrożenia zaprezentowanych rozwiązań planowane są na lata 2019 - 2020.

fot. Panasonic Avionics

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy