Piloci Ryanaira odrzucają nowe warunki

21 października 2017 09:30
2 komentarze
Piloci w największej bazie Ryanaira, Londynie-Stansted, odrzucili nowe warunki zatrudnienia proponowane przez przewoźnika. To oznacza, że kryzys związany z brakiem wystarczającej liczby dostępnych pilotów w linii trwa.
Reklama
Jak podała agencja Reuters, w referendum piloci Ryanaira z bazy w Londynie-Stansted stosunkiem głosów ok. 60 do 40 proc. odrzucili propozycję podwyżek złożoną przez pracodawcę. Według informatorów agencji, frekwencja wyniosła ok. 90 proc.

Ryanair proponował pilotom m.in. podwyżki o ok. 20 proc. oraz inne korzystne zmiany. Oferował do tego bonus od 500 do 1000 euro dla pilotów, którzy zgodzą się przepracować dodatkowo trzy dni w listopadzie i trzy dni w grudniu.

Przewoźnik planuje przeprowadzić rozmowy z pilotami na temat warunków zatrudnienia w każdej z 86 baz. Ryanair nie uznaje związków zawodowych i nie pozwala pilotom na stworzenie organizacji reprezentującej ich wszystkich. Nie zezwala także swoim pracownikom na członkostwo w niefirmowych związkach, takich jak Brytyjski Związek Pilotów Liniowych (BALPA). W zamian w każdej z baz Ryanaira działa Komitet Stosunków z Pracownikami (ERC), w ramach którego odbywają się rozmowy o warunkach zatrudnienia.

Według źródeł Reutersa, ERC w ok. 30 bazach odrzuciły już nowe warunki proponowane przez Ryanaira. Przedstawiciele linii zaprzeczają tym danym i twierdzą, że w 10 bazach nowe warunki zostały przyjęte. Dane te nie są z sobą jednak sprzeczne, a Ryanair nie podaje szczegółów dotyczących trwającego procesu negocjacji.

Nowe warunki dla pilotów mają uczynić z Ryanaira atrakcyjniejsze miejsce pracy i rozwiązać problem z niedoborem dostępnych pracowników kokpitowych. Oficjalnie z uwagi na zbyt dużą liczbę pilotów przebywających na urlopach oraz brak wystarczającej liczby załóg zapasowych Ryanair musiał odwołać ok. 20 tys. lotów od połowy września br. do końca marca 2018 r.

Problemy z akceptacją nowych warunków świadczą o tym, że piloci Ryanaira oczekują nie tylko wyższych zarobków, ale także lepszych warunków pozapłacowych. Irlandzka linia obecnie zatrudnia pilotów na własnej działalności gospodarczej i zgodnie z irlandzkim prawem, podczas gdy konkurenci oferują umowy o pracę i stabilniejsze warunki zatrudnienia.

Ostatnie komentarze

gość_90f9c 2017-10-22 20:40   
gość_90f9c - Profil gość_90f9c
Czy to początek końca ? Jeżeli chcą mieć pilotów to muszą sypnąć kasą, a wtedy już nie będą tak konkurencyjni.
gość_ed1f1 2017-10-22 02:31   
gość_ed1f1 - Profil gość_ed1f1
Niech pomyślą też o personelu pokładowym, bo oni też zaczynają się masowo zwalniać. A nowe osoby nie patrzą na nich, bo trzeba z własnej kieszeni płacić za kurs.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy