×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Sok pomidorowy hitem przestworzy


Podobno sok pomidorowy cieszy się niezwykle dużą popularnością wśród pasażerów linii lotniczych. Skąd bierze się ten fenomen?


Nie tylko sok pomidorowy, ale także inne napoje i potrawy na podstawie tego warzywa cieszą się największą popularnością na pokładzie samolotów. Na podstawie statystyk, Lufthansa oszacowała, że sok pomidorowy jest zamawiany na pokładzie tak często jak piwo, które bije rekordy popularności u niemieckiego przewoźnika. 

W ankiecie przeprowadzonej przez portal lastminute.de,  27 proc. respondentów zaznaczyło, że pije sok pomidorowy na pokładzie samolotów. Z kolei 23 proc. przyznało, że pije ten napój tylko będąc na pokładzie samolotów. Z czego to wynika?


Naukowcy z Cornell University przeprowadzili badania, na podstawie których stwierdzono, że na upodobania kulinarne w powietrzu wpływa natężenie hałasu sięgające w samolotach 85 dB. Powoduje to, że zmysł smaku ulega pewnego rodzaju upośledzeniu. Głównie dotyczy do odczuwaniu słodkości oraz umami, odkrytego w 2000 r. smaku identyfikowanego z mięsem, warzywami (zwłaszcza pomidorami) oraz serem. Badania pokazały, iż słodki czy słony smak staje się trudniej odczuwalny. Rośnie natomiast wrażliwość na smak umami - tłumaczył profesor Robin Dando z Cornell University.

W efekcie sok pomidorowy w powietrzu jest błędnie definiowany przez receptory smakowe jako mniej słony i gorzki. Wielu pasażerów uważa, że staje się on dzięki temu smaczniejszy. Naukowcy postanowili tego dowieść i poczęstowali tym samym sokiem pasażerów na lądzie i tych w powietrzu. Wyniki pokazały, że napój podawany w powietrzu cieszył się wyższymi ocenami - był uważany za smaczniejszy. 

gość_7b6b3 - Profil
gość_7b6b3
  
Ile wynosi suma 1 + trzy?

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:


Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie
Kalendarz lotniczy