Ryanair "uziemi" samoloty?

Tanie linie lotnicze Ryanair zatrzymają tej zimy co dziesiąty samolot na ziemi, aby podołać rosnącym opłatom lotniskowym i cenom paliwa. Popularny przewoźnik, którego zysk brutto wyniósł w tym roku 528 milionów euro poinformował, że przy obecnych cenach bardziej będzie mu się opłacało zatrzymanie 20 samolotów na lotniskach Stansted i Dublin, niż wypuszczenie ich w normalne rejsy. Taka szokująca informacja to reakcja przewoźnika na podwyżki za obsługę, które ostatnio wprowadzono na obu tych lotniskach. Nie bez znaczenia pozostają tez rosnące ceny paliwa - wyjaśnia gazeta. Michael O’Leary, dyrektor linii lotniczych powiedział, że firma jak na razie nie odczuwa znacznych podwyżek cen ropy, ponieważ ogromna ilość paliwa kupiona była jeszcze po starych cenach. Podkreślił jednak, że rezerwy wkrótce się kończą i dalszy rozwój firmy zależeć będzie w znacznej mierze od poziomu cen ropy, która w tym roku osiągnęła rekordową wartość 130 dolarów za baryłkę. - Przy takim poziomie cen w przyszłym roku Ryanair może stanąć na granicy opłacalności – wyznał O’Leary. Zapewnił jednak, że firma zrobi wszystko, co w jej mocy, aby utrzymać silną pozycję na rynku. Już teraz linie lotnicze podjęły szereg kroków zmierzających do minimalizacji negatywnych skutków wysokich cen, wprowadzając podwyżkę opłat za odprawę do 5 euro i za nadanie bagażu do 10 euro. O’Leary zamroził też płacę swoją i 36 głównych menedżerów.zrodlo:"Daily Mail".
03/06/2008 20:23  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
gral 2008-06-06 21:08   
gral - Profil gral
ja bym się tak o FRanka nie martwił. warto pamiętać, że za miniony rok osiągnął zysk netto 480 mln eur (dla porownania rok wczesniej 400 mln). tak wlasnie, mimo tych wszystkich biletów za 0,01 eur (w tym zlosliwie wykupionych przez stenusa i niewykorzystanych :P) zostalo mu jeszcze 480 mln eur w kieszeni
aynis 2008-06-05 00:49   
aynis - Profil aynis
Ale jak ulał pasuje do amatorów biletów za 0,01EUR/GBP :))
tomekk 2008-06-05 00:48   
tomekk - Profil tomekk
Aynis: centusie to Krakusy :)
aynis 2008-06-05 00:47   
aynis - Profil aynis
Centusie - cóż za pieszczotliwa nazwa na amatorów darmowych lotów :))
tomekk 2008-06-05 00:46   
tomekk - Profil tomekk
Uwaga centusie - pojawiły się loty KRK - BGY za 1 PLN all inclusive. Liczba miejsc ograniczona - ja kupiłem 13.10 - 22.10, ale na 22 z BGY ta taryfa nie jest już dostępna. Udanych zakupów :)
marecki 2008-06-03 22:59   
marecki - Profil marecki
masz racje tomekk: LCC już z początku tak zminimalizowały koszty, że teraz nie maja na czym realnie oszczędzać - mogą jedynie dokładać / podność różne opłaty, które suma sumarum coraz bardziej podnoszą rzeczywiste bezpośrednie koszty przelotu
tomekk 2008-06-03 22:47   
tomekk - Profil tomekk
Cezary: odnosiłem się do Twojego twierdzenia (pytania?) porównującego ceny paliw w PL i UK do zarobków - a jak sam pewnie wiesz to ślepa uliczka.
cezary 2008-06-03 22:42   
cezary - Profil cezary
tomek: litosci .. przecież wiem że akcyza podatki itd. Nie musisz mi tłumaczyć rzeczy oczywistych !!
tomekk 2008-06-03 22:42   
tomekk - Profil tomekk
jsg: tak niestety moze byc. LCC zredukowaly koszty operacyjne (od samego poczatku bilety elektroniczne, brak posrednictwa agencji i GDS, krotszy turnover, przesiadki na ryzyko paxa, platny caterinh itp.), ale wzrost cen paliw zaczyna powoli to niewelowac :/
marecki 2008-06-03 22:36   
marecki - Profil marecki
hamburg: mysle, że to jest w ogole bolączka większości LCC, zwłaszcza tych sprzedajacych tzw. fotel [nieoznakowany dodajmy] w samolocie. Tu jedynym czynnikiem przyciagającym jest najniższa cena. Tak jak pisze jsg: nie serwis pokładowy, nie siatka połączeń (kto będzie siedział na zadu...u cały dzień w oczekiwaniu na kolejny lot?), nie obsługa paxów, nie programy partnerskie itd. Jak się skończy ekonomiczna możliwość utrzymywania niskich cen (a przy tej cenie ropy się właśnie kończy), to LCC stają przed problemem klienteli> niekt nie jest do nich przywiązany, inaczej niż w NLCC, gdzie to przywiązanie jest wyraźne, poprostu lubi się latać tam takimi czy innymi liniami, i wybiera je nawet jeśli cena jest wyższa niż u innych przewoźników.
tomekk 2008-06-03 22:32   
tomekk - Profil tomekk
hamburg: ja wlasnie robilem za biuro podrozy i rezerwowalem znajomym lot z KTW do GRO. Wyszlo ponad 600 PLN na osobe (Wizzair z oplata za bagaz i platnosc karta). No ale przypomnieli sobie o wakacjach na miesiac naprzod, wiec placa frycowe :) Ja placilem kilka miesiecy wczesniej i za mniej lece LH :)
hamburg 2008-06-03 22:27   
hamburg - Profil hamburg
marecki: Oh, racja....no widac to pomnie. FR nie mog zaoferowac mi tanich biletow na wakacje....i co sie stalo? Bye bye FR. :-)
jsg 2008-06-03 22:23   
jsg - Profil jsg
tomekk: no to będzie koniec taniego latania albo... latanie znowu będzie dla wybranych. Żegnajcie kurniki, witaj full-serwis. Nawet w SAS he he
marecki 2008-06-03 22:22   
marecki - Profil marecki
hamburg: ja cie nie podejrzewam że płacisz 500 zeta za FR bo to już jest głupota :)) nie chodzi też o obrone czy atak na FR; poprostu wymieniamy luźne uwagi. A i zgadzam się, że dopóki cena we FR będzie relatywnie najniższa, to będzie zgarniał paxów, ale jak przestanie być, albo zbliży sie do cen innych, to natychmiast zaczną się pustki,,, bo oni nic, poza ceną, nie oferują, co mogłoby przyciągać stałych klientów
jsg 2008-06-03 22:20   
jsg - Profil jsg
Dzisiaj w BBC radio słyszałem wypowiedź MOL odnośnie planów uziemienia 20 samolotów. I wiecie co uderzyło mnie najbardziej? Że MOL-owi już znikł ten chamski tupet tak charakterystyczny dla niego? czyżby stał się pokorniejszy, bo wie że może być to konieć?
tomekk 2008-06-03 22:19   
tomekk - Profil tomekk
cezary: ostateczny koszt paliwa wynika z poziomu cen ropy na rynku swiatowym + podatki + marze rafineryjne. Niestety nijak sie ma to do poziomu zarobkow. Cieszmy sie, ze poki co paliwo lotnicze jest i tak relatywnie tanie, bo nie jest obciazone podatkiem VAT ani akcyza w UE. Cos mi sie jednak obilo o uszy (lub oczy), ze eurokraci planuja opodatkowac paliwo lotnicze, wiec moze byc jeszcze gorzej :(
hamburg 2008-06-03 22:17   
hamburg - Profil hamburg
jsg: A skad mam wieciec kto? Ja napewno nie./ marecki: A niech inni placa 500 zl za lot. Ja napewno nie. / Ale zeby bylo jasne...ja nie bronie FR....tylko mowie jak jest. Dopki FR daje mi najnisza ceny chetnie sie wybiore z nimi.....za wiecej nigdy w zyciu. Np. zwrocie uwage na to ze latem ani jednego lotu nie mam w FR. Nie ma promocji na lato to tez nie latam FR...tylko bedzie LO,LH,OS,SK...no i z LCC WU,W6 i EZY.
jsg 2008-06-03 22:17   
jsg - Profil jsg
cezary: musisz wziąść pod uwagę, że kurs GBP/PLN jest nienaturalnie niski. Stąd ceny paliw są podobne.
cezary 2008-06-03 22:13   
cezary - Profil cezary
Patrząc na cenę benzyny jest identyczna. (kiedys chyba w UK
sprzedawało się na galony). W Polsce cena ropy tez zaczyna byc wyższa niz w benzyny.
Najbardziej ciekawi i dziwi mnie że ceny produktów spożywczych, przemysłowych benzyny mamy podobne jak np w UK czy Francji a zarobki i emerytury przynajmniej 5-6 razy niższe.
jsg 2008-06-03 22:11   
jsg - Profil jsg
tomekk: ok, tego nie wiedziałem.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy