Jaki optymalny czas na przesiadkę?

Mam pytanie odnośnie minimalnego czasu między przesiadkami. Chcę lecieć z Berlina do Nowego Jorku z jedną przesiadką i zdecydowana większość ofert, szczególnie tych najbardziej atrakcyjnych, to albo 11h podróży i czas między przesiadką to np 2h, albo coś koło 24-29h i wtedy ten czas między lotami to jakieś 8-12h, zależy. I tutaj moje pytanie: czy 2-3h między lotami to wystarczająco dużo? Kilka osób mówi mi, że samoloty bardzo często się spozniaja i to zdecydowanie za mało czasu. Ja z kolei wyczytałam, że jeśli oba loty są z jednego przewoźnika i na jednym bilecie, to w wypadku spóźnienia pierwszego samolotu, można bezpłatnie przebukować drugi samolot? Czy to tylko bajki czy faktycznie coś w tym jest? To moja pierwsza tak długa podróż i dlatego nie orientuję się, jak sprawa wygląda. Nie chcę czekać między lotami po 10h, dlatego też chciałabym się dowiedzieć, czy to bardzo ryzykowne mieć na przesiadkę te trzy godziny.
10/05/2018 19:47  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
marcowy 2018-05-15 14:29   
marcowy - Profil marcowy
Jeżeli problemy wyjda podczas lotu np opóźnienie pierwszego lotu wpłynie na kolejny, to zaopiekuje się tobą linia lotnicza które wystawiła bilet. Ale jeżeli zostanie wprowadzona zmiana w lotach przed wylotem, i są to połączenia różnych przewodników to cię spławią i odeślą do agenta, z którym może być różnie, i na pewno mniej elastycznie. Ostatnio miałem "mały problem" z OPODO. lot ARN-LHR-EWR. W związku z zmianą terminu lotu ARN-LHR przez BA bylem zmuszony do wcześniejszego lotu z Arlandy i długiego oczekiwania na lot Virgin do EWR. Zmiana lotniska z EWR na JFK w Opodo była niemożliwa aczkolwiek pierwotny harmonogram nie uległ by zmianie. Mejle z Virgin i BA nic nie dały, pomimo że cała podróż była na e-tickecie Virgin.
gość_ec29c 2018-05-11 23:00   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
Ja z BudgetAir nigdy nie korzystałem. Ale w Internecie można odnaleźć opinie:

zobacz link

zobacz link
adam7691 2018-05-11 13:27   
adam7691 - Profil adam7691
Wszystkie firmy typu BudgetAir, Kayak itp. są tylko pośrednikiem, nie ma znaczenia czy bilet kupujesz na stronie linii, czy w jakikolwiek inny sposób, za przelot odpowiada linia lotnicza, która wystawia linia.
Zwróć tylko uwagę czy jest to rzeczywiście jeden bilet na jednej rezerwacji, jeżeli odprawisz się do końca, wówczas na pewno nie będzie żadnego problemu, i przesiadka 2-3 godzin, to wystarczająco dużo, żeby się wynudzić na lotnisku przesiadkowym.
Trochę inaczej wygląda przesiadka na pierwszym lotnisku w USA (jeżeli lecisz dalej), amerykańskie procedury powodują, że przesiadka 2 godziny często jest na styk, warto wówczas dać sobie więcej czasu.
ClosetDoor 2018-05-11 12:07   
ClosetDoor - Profil ClosetDoor
@gość_ec29c a czy ma znaczenie czy kupuje na oficjalnej stronie linii czy na np. BudgetAir? I jak mogę się dowiedzieć, że oba loty mam na jednym bilecie? Nie bardzo wiem, gdzie się pojawia taka informacja.
gość_896a1 2018-05-11 11:48   
gość_896a1 - Profil gość_896a1
A rozważałaś opcję pociągu do FFM i lot bezpośredni do NYC stamtąd?
gość_ac5bd 2018-05-11 08:45   
gość_ac5bd - Profil gość_ac5bd
Wielokrotnie podróżowałem do USA z przesiadka 45 min - bez problemu aczkolwiek mało komfortowo
mmsyd 2018-05-11 08:28   
mmsyd - Profil mmsyd
To co napisal gość_ec29c to prawda. 2-3 godz to idealny czas na przesiadke. Jesli podrozujesz na jednym bilecie, niekoniecznie ta sama linia, to w przypadku spoznienia musza zaoferowac Ci alternatywe, nawet z inna linia, wyzywienie i hotel do momentu odlotu i, w zaleznosci od powodow spoznienia, odszkodowanie na podstawie EC261
gość_ec29c 2018-05-11 00:48   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
@ClosetDoor

Jeśli kupujesz jeden bilet na lot z przesiadką to wybierz te 2-3 h. Jeśli samolot się spóźni i nie zdążysz to przewoźnik weźmie Cię następnym. To nie Ty będziesz się przebukowywać tylko przewoźnik jeśli uzna, że nie zdążysz sam zaproponuje inny lot. Generalnie te 2-3 h to bardzo dużo na przesiadkę. Większość pasażerów stojących w rozmaitych kolejkach bez problemu Cię przepuści jeśli im powiesz, że Twój lot się spóźnił i próbujesz zdążyć przesiadkę.

Obejrzyj sobie plan lotniska, na którym masz się przesiadać i zobacz gdzie przylatujesz i skąd odlatujesz, przeczytaj jak przemieszczać się pomiędzy terminalami (jeśli zmieniasz terminal) itp.

Ja co prawda nigdy nie leciałem do USA, ale po Europie często latałem z czasem przesiadki 25 - 40 min i bywało różnie, czasami bagaż przylatywał następnym samolotem, zdarzyło mi się zamiast o 22 przylecieć po 2 w nocy, ale generalnie to był problem przewoźnika, a nie mój.

Inaczej jest gdy próbujesz dolatywać na własną rękę: w takim przypadku rezerwa czasowa powinna być większa i licz się ze znaczącymi kosztami, jeśli coś nie wypali.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy