LOT kontra PPL

7 listopada 2005 22:50
9 komentarzy
Reklama
PLL LOT zarzuca Państwowym Portom Lotniczym (PPL) nierówne traktowanie przewoźników oraz praktyki ograniczające konkurencję, a także nadużywanie pozycji dominującej na rynku lokalnym. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyjaśnia sprawę, a postępowanie może zakończyć się jeszcze przed końcem roku. Postępowanie dowodowe przed UOKiK zostało przedłużone do 16 grudnia.

PPL odmówiły tanim liniom należącym do LOT, Centralwings, dostępu do obiektów tańszego Terminalu Etiuda i wykonywania na nim operacji czarterowych. Tym samym pasażerowie LOT muszą ponosić większe opłaty lotniskowe za korzystanie z Terminala I. Jednocześnie LOT nie może korzystać, w odróżnieniu od innych przewoźników wykonujących operacje na Terminalu Etiuda, z 50% zniżki na opłaty lotniskowe, udzielanej przez PPL za każdego pasażera odlatującego w ruchu międzynarodowym.

Dyskryminujące traktowanie PLL LOT przez Państwowe Porty Lotnicze skutkuje tym, że LOT ma utrudnione warunki konkurencji i nie może obniżać cen biletów, bo wciąż ma najwyższe koszty związane z opłatami lotniskowymi – wyjaśnia Piotr Dubno, wiceprezes PLL LOT ds. handlowych.

Pod koniec lutego 2004 roku PLL LOT skierował pismo do PPL w sprawie przeniesienia do terminala Etiuda odprawy pasażersko-bagażowej rejsów czarterowych, na co PPL się nie zgodziły. Porty argumentowały swą decyzję tym, że infrastruktura techniczna na Etiudzie dostosowana jest jedynie do odprawy pasażerów z UE, gdyż wtedy krótszy jest czas odprawy bagażowej. Jednak większość lotów czarterowych do UE i odprawa bagażu pasażerów odbywa się przy użyciu identycznego systemu jak ten na Terminalu I.

- Zaskakujące są dla nas argumenty PPL, ponieważ obsługa klientów czarterowych nie wymaga rozbudowanej i zaawansowanej infrastruktury terminalowej i może być sprawnie przeprowadzana na tańszym Terminalu Etiuda. Natomiast dla pasażerów kluczowe znaczenie odgrywa cena biletu, która w tym przypadku, dzięki odmowie PPL, jest niestety wyższa od możliwej – dodaje Piotr Dubno.

PPL nie odpowiedziały na prośby PLL LOT o wyjaśnienie sytuacji, więc sprawa trafiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów we wrześniu 2004 roku. Postępowanie antymonopolowe przeciw PPL formalnie rozpoczęło się 10 marca 2005 r. w związku z podejrzeniem nadużywania przez Porty ich pozycji dominującej na lokalnym rynku oraz udostępniania infrastruktury terminali lotniczych na terenie lotniska Okęcie.

na podstawie materiałow prasowych

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_Verso 2005-11-08 15:48   
gosc_Verso - Profil gosc_Verso
a tak sie centralwings niedawno chwalil, ze u nich to sie leci jak w first class, m.in dlatego, ze odlatuja z term 1... ;-)) ale dobrze, ze chca sie przeniesc do etiudy - low-costowcy jak starcy - niech sie trzymaja razem ;-))
maxx 2005-11-08 14:31   
maxx - Profil maxx
Mnie tam wisi syf na lotnisku, bardziej przejmuje mnie syf w samolocie. No i niech lata.
BTW - Za komuny w Gdańsku był moment, gdy paxów na lotnisku we Wrzeszczu odprawiano z przystanku autobusowego. Zachowały się nawet zdjęcia....
zobacz link
I komu to przeszkadzało? Nooooooo?Komuno wróć :) A jakie ładne było podejście znad plaży...
gosc_Old 2005-11-08 13:53   
gosc_Old - Profil gosc_Old
W T2 ma nie byc tanich linii. PPL i LOT (w tym względzie pełen sojusz) chca je wykopac do Modlina i zlikwidowac Etiude. Może utrzyma się easyJet, który wszędzie lata z głównych lotnisk. Tym niemniej w moim przekonaniu poziom obsługi pasażerów klasy ekonomicznej na Okęciu jest jako żywo porównywalny własnie z Charleroi czy Luton.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy