×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Obligacje - zastrzyk gotówki dla lotniskCoraz częściej władze portów lotniczych decydują się na finansowanie inwestycji z emisji obligacji. "Rzeczpospolita" szacuje, że dotychczas polskie porty podpisały umowy na emisję papierów wartych ponad 1,5 mld zł.

Gdańskie lotnisko było jednym z pierwszych, które zdecydowały się na sięgnięcie po pieniądze z rynku poprzez obligacje. Umowa z bankiem Nordea opiewała na kwotę 195 mln zł.

– Wyemitowaliśmy już pięć transz, każda warta 6,4 mln zł. Kolejna emisja planowana jest na 13 – 17 czerwca, również w wysokości 6,4 mln zł –
komentuje Adam Skonieczny, odpowiedzialny za działania związane z emisją obligacji.

W ślad za pomorskim przykładem poszły inne porty. Władze lotniska Katowice-Pyrzowice emitują papiery długoterminowe o wartości 180 mln zł. Również warszawskie lotnisko korzysta z tej formy finansowania. W tym wypadku mówimy o serii emisji. Ostatnia dotyczy sumy 240 mln zł. Rozwój lotnisk wspiera Nordea, która jest organizatorem i gwarantem emisji obligacji.

Natomiast Bank Pekao SA emituje obligacje m.in. łódzkiego oraz wrocławskiego portu lotniczego. Zapowiedzi o emisji obligacji dochodzą również z poznańskiego lotniska. Zamierza ono wyemitować papiery warte 128 mln zł. Termin spłaty to 2020 rok.

Uzyskaniem dodatkowych środków, m.in. na budowę terminalu, zainteresowały się również władze jeszcze nie powstałego lotniska w Świdniku. Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego podpisali z władzami portu lotniczego umowę na obsługę i emisję obligacji wartych 180 mln zł.

Justyna ŻyłaReklama


Booking.com
gość_bc4c3 - Profil
gość_bc4c3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie