IAG: Popyt motorem dobrych wyników w I kw. 2024 r.

10 maja 2024 11:43
International Airlines Group pochwaliła się pozytywnymi rezultatami za I kw. 2024 r.
Reklama
International Airlines Group (IAG) holding lotniczy, w skład którego wchodzą Aer Lingus, British Airways, Iberia, Level i Vueling opublikował raport finansowy za I kw. 2024 r. Dobre wyniki grupy zostały osiągnięte przede wszystkim dzięki utrzymującemu się na początki roku wysokiemu popytowi na podróże lotnicze. Ten trend przełożył się na wyższe przychody i wzrost zysku operacyjnego.


Zysk operacyjny IAG, bez uwzględnienia nadzwyczajnych przychodów i kosztów, wyniósł 68 mln euro. Co oznacza wzrost o 59 mln euro w stosunku do analogicznego okresu 2023 r. Wzrost liczby obsłużonych pasażerów wyniósł 8,6 proc., co oznacza, że IAG przewiózł niespełna 26,4 mln pasażerów. Koszty jednostkowe, z wyłączeniem rachunku za paliwo, były zgodne z oczekiwaniami.

- Nasze inicjatywy transformacyjne i zwiększony popyt, zwłaszcza podczas świąt wielkanocnych, przyniosły bardzo znaczącą poprawę zarówno przychodów, jak i zysku operacyjnego. Nasza Grupa czerpie korzyści z siły naszych kluczowych rynków tzn. Północnego i Południowego Atlantyku oraz Europy. Inwestycje w transformację całej Grupy przyniosły odczuwalną poprawę punktualności i jakości obsługi klienta. Program lojalnościowy IAG w dalszym ciągu radzi sobie bardzo dobrze. Jesteśmy dobrze przygotowani na lato, a wysoki popyt na podróże to utrzymujący się trend
– powiedział Luis Gallego, prezes zarządu IAG.

W I kw. 2024 r. przychody ogółem IAG przekroczyły 6,4 mld euro i były wyższe o 9 proc. od wpływów za porównywany okres zeszłego roku. Pomimo znacznej poprawy zysku operacyjnego wynik netto za pierwsze trzy miesiące roku zamknął się niewielka stratą 4 mln euro. Jednak po zastosowaniu alternatywnych mierników, czyli bez uwzględnienia zdarzeń nadzwyczajnych, strata netto zwiększyła się do 94 mln euro. Zadłużenie netto do EBITDA IAG spadło z 1,7 na dzień 31 grudnia 2023 r. do 1,3 po 31 marca br.

W I kw. 2024 r. oferowanie wyrażone w dostępnych fotelo-kilometrach (ASK) wzrosło o 7 proc. Największe przyrosty przewozów pasażerskich i oferowania odnotowano w regionie Azji i Pacyfiku (ponad 40 proc.) oraz w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (ponad 10 proc.). Wskaźnik załadowania (Passenger Load Factor, PLF) na całej siatce połączeń IAG wyniósł 83,1 proc. i był wyższy od analogicznego z I kw. 2023 r. o 1,6 punktu proc. Najsłabiej pod względem osiągniętego PLF wypadły trasy do Ameryki Północnej, gdzie ten parametr wyniósł 77,8 proc., ale za to postęp na tych rynkach był najiększy, bo osiągnął 3 punkty proc. W I kw. 2024 r. inne rodzaje działalności IAG, poza przewozem osób, stanowiły 12 proc. wszystkich przychodów, czyli 797 mln euro.


1 kwietnia br. firma BA Holidays została przeniesiona do IAG Loyalty (programu lojalnościowego holdingu). Ta zmiana ma na celu wspierać strategię rozwoju BA Holidays i stanowić wartość dodaną dla IAG Loyalty. IAG nadal stara się przejąć linię Air Europa i w tym celu przedstawił Komisji Europejskiej pakiet środków zaradczych, aby uzyskać akceptacje tego przejęcia. Przedstawiciele holdingu liczą, że proces uzyskania zgody na konsolidację zakończy się jeszcze w tym roku.

W nadchodzących miesiącach IAG oczekuje pozytywnego, długoterminowego i zrównoważonego popytu na podróże. W związku z tym planuje zwiększyć oferowanie o 7 proc. w skali całego roku. Niemniej holding spodziewa się nieznacznego wzrostu kosztów jednostkowych (bez uwzględnienia paliwa) z powodu kontynuacji wzrostów oferowania. IAG liczy też na wygenerowanie znaczących wolnych środków pieniężnych i utrzymanie silnej kondycji bilansu.

Fot. Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy