CPK wydawało miliony na promocję. Wiemy kto i ile otrzymał

18 kwietnia 2024 15:43
3 komentarze
W okresie zeszłorocznych wyborów parlamentarnych spółka CPK wydawała na promocję prawie 2,5 mln złotych miesięcznie. Za tą kwotę kupowano m.in artykuły w polskich mediach. Znamy kwoty, które redakcje i portale zarobiły na publikowaniu artykułów popierających budowę megalotniska.
Reklama
Portal OKO.press opublikował kwoty, jakie na marketing w ciągu ostatnich 3 lat wydawała spółka Centralny Port Lotniczy. Dane zostały pozyskane dzięki ustawie o dostępie do informacji publicznej i dokładnie przedstawiają, który podmiot ile pieniędzy otrzymał za promocję budowy Centralnego Portu Lotniczego.


Łącznie na promocje w Polsce w latach 2021-2023 spółka CPK zapłaciła prawie 25 mln złotych. W 2021 roku wydano łącznie nieco ponad 2 mln złotych, rok później było to już prawie 7,5 mln złotych, a w 2023 roku łączna kwota przeznaczona na promocje wzrosła do ponad 14 mln złotych. Jeszcze po przegranych przez Prawo i Sprawiedliwość październikowych wyborach do sejmu spółka CPK wydawała średnio 2,4 mln złotych na promocje projektu w naszym kraju.


Chcemy podkreślić, że wszystkie publikacje dotyczące CPK, które ukazały się na łamach portalu Pasazer.com, nigdy nie były sponsorowane przez żadne zewnętrzne podmioty. Wszystkie prezentowane przez nas treści opierały się na rzetelnych danych, faktach oraz opiniach niezależnych ekspertów. Przy tworzeniu artykułów zawsze kierowaliśmy się obiektywnością, rzeczowo uzasadniając każdą przedstawioną tezę.

Z danych opublikowanych przez OKO.press wynika, że 8 redakcji niepowiązanych bezpośrednio z rządem Prawa i Sprawiedliwości pozyskało łącznie 2,3 mln złotych za artykuły promocyjne dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Materiały sponsorowane pojawiały się w:
  • Grupa Polsat: 762 tys. zł
  • Super Express: 317 tys. zł
  • Puls Biznesu: 301 tys. zł
  • Rzeczpospolita: 259 tys. zł
  • Wirtualna Polska: 220 tys. zł
  • RMF FM: 214 tys. zł
  • Dziennik Gazeta Prawna: 139 tys. zł
  • Rynek Lotniczy: 133 tys. zł
Według OKO.press niektóre z wymienionych wyżej podmiotów, mimo publikowania treści sponsorowanych starały się też zachować obiektywność i upubliczniały treści krytyczne wobec budowy Centralnego Portu Lotniczego, podczas gdy inne redakcje całkowicie pomijały wady projektu i wszystkie pojawiające się na ich portalach treści były jednoznacznie wobec niego pozytywne.

Projekt promowany był również przez firmy eventowe i reklamowe takie jak KDK sp. z o. o, Cityboard media sp. z o. o. i Jakub Chronowski CLMedia, które odpowiadały za montaż wielkoformatowych billboardów promocyjnych w miastach, szczególnie w Warszawie i przy autostradach w całym kraju. Środki marketingowe od spółki CPK pobierała również Telewizja Polska.


Promocja za granicą

Na promocję budowy Centralnego Portu Lotniczego poza granicami naszego kraju wydano zdecydowanie mniej, tylko 2 mln 940 tys. 820,62 zł. Sponsorowane artykuły pojawiały się m.in. na portalach: Air Traffic Management, Key.Aero, International Airport Review oraz Airports International. Artykuły promocyjne dla CPK stanowiły zdecydowaną większość treści sponsorowanych publikowanych przez te redakcje.

Co ciekawe w latach 2018-2024 prawie 1,2 mln zł otrzymała IATA, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych. W przeszłości wątpliwości wielu ekspertów budziły zbyt korzystne prognozy ruchu dla CPK, publikowane przez IATA.

- Pierwsza prognoza była kompromitująca, bo pokazywała, że pasażerowie lotnisk regionalnych przesiądą się na pociągi do Baranowa i polecą stamtąd
– ocenił w rozmowie z OKO.press Marek Serafin, ekspert transportu lotniczego piszący również dla naszego portalu.

Czy promocja przyniosła skutek?

Wydaje się, że duże wydatki ponoszone na promocje projektu odniosły zamierzony cel. Mimo zmiany rządu, liczba osób popierających budowę CPK wydaje się stale rosnąć i według ostatnich sondaży kontynuacje projektu popiera ponad połowa ankietowanych. Bez wątpienia wpływ na to mają również obecne budzące wątpliwości działania nowego rządu, takie jak m.in. opisywane przez nas zamieszania i opóźnienia przy przeprowadzaniu audytów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
solokhumbu 2024-04-20 15:10   
solokhumbu - Profil solokhumbu
@jsg - krzysiekl wie, gdyż wyczytał to w artykułach sponsorowanych. Albo w audycji w radiu maryja.
A serio mówiąc: kosmodron nad Pisią Tuczną jest zbędny, co udowadniają liczby z ostatnich lat. O ile % wzrósł w ciągu ostatnich 5-6 lat ruch na: GDN. POZ, WRO, KTW... a o ile w WAW? WMI celowo pomijam w zestawieniu, gdyż ten port był celowo blokowany przez były już reżim.
Wiara po prostu chce latać ze SWOJEGO portu, możliwie najbliżej domu. WIara jest też coraz bardziej świadoma (i dobrze!) ekonomiczmie. Liczy się nie tylko cena biletu z mojego lotniska vs. z innego. Dziś ludzie dodają już koszt dojazdu. ew. noclegu, straconego czasu. To wszystko powoduje, że w kolejnych latach to właśnie lotniska regionalne (zwłaszcza te > 1m pax) będą się rozwijać. A nie centrala. LO może sobie wozić Estończyków czy innych Szwedów via WAW na np. południe czy Niemców na Bałkany. Natomiast Polakom latanie via WAW się z każdym rozkłądem LCC coraz mniej czasowo i finansowo opłaca. A jak tylko W6 upora się z P&W i rzuci na nasz rynek kolejne maszyny do swoich baz, proces ten się nasili.
jsg 2024-04-19 13:40   
jsg - Profil jsg
Skśd wiesz co wolą ludzie? Przeprowadzałeś badania czy może masz na to jakieś opracowania, któryi mozesz się podzielić? Bo jak do tej pory nie podzialiłeś się, żadnymi materialami źródłowymi, pomimo wielu prósb. zobacz link
Dla mnie wydawanie pieniedzy na bzdury typu ołtarze, artykuły prasowe i reklamę w mediach, kiedy CPK nie przynosi żadnych zysków, jest marnotrawstwem publicznych pieniędzy. Trudno zreszta nazwać 'opłacone' artykuły rzetelnymi.
krzysiekl 2024-04-19 11:26   
krzysiekl - Profil krzysiekl
Tak, niektórzy podróżni z regionów pojadą np. pociągiem na CPK i poleca z CPK.
To oczywiste, że ludzie wybierają bardziej dogodne dla nich połączenie, a nie zawsze połączenie z najbliższego lotniska jest najlepsze (kwestia dostępności połączeń, dni i godzin lotów, ceny biletów).
Za to w drugą stronę też ludzie będą się przemieszczać: mieszkaniec Warszawy może lecieć z Pyrzowic, jeśli akurat takie połączenie będzie dla niego dogodniejsze.
Dlatego zamiast marudzić i się kłócić wybudujmy nowe lotnisko dla Warszawy i rozwijamy transport z nim zintegrowany.

Wydawanie środków na promocję w mediach nie jest dziwne.
Zwłaszcza gdy było mnóstwo nie merytorycznych ataków na CPK: co doprowadzało do sytuacji, że zamiast dyskutować o tym jak dobrze wybudować nowe lotnisko, pojawiła się potrzeba by w ogóle bronić ten projekt przed kłamstwami (typu że to mega największe lotnisko, że 300mld, że Okęcie wystarczy itp)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy