Polska dostanie 1 mld euro na złagodzenie wpływu koronawirusa

11 marca 2020 15:47
2 komentarze
Polska dostanie z Unii Europejskiej 1 mld euro na walkę z koronawirusem i stymulowanie gospodarki po epidemii koronawirusa. Środki zostaną przeznaczone na wsparcie najbardziej dotkniętych firm, czyli m.in. tych w branży turystycznej.
Reklama
Decyzja o przyznaniu Polsce miliarda euro na walkę z koronawirusem zapadła w środę po telekonferencji Ursuli von der Leyen, przewodniczącej KE z szefami państw i rządów – wynika z informacji radia RMF FM.

Pierwsza transza, którą unijne kraje będą mogły od razu uruchomić, wyniesie 7,5 mld euro, środki będą pochodzić z niewydanych przez kraje UE zaliczek na projekty finansowane z funduszy strukturalnych. Polsce przypadnie miliard euro, będą to pieniądze z niewydanej zaliczki, którą nasz kraj otrzymał z Brukseli w 2019 roku.

Rząd będzie mógł wydać te pieniądze już teraz na złagodzenie wpływu koronawirusa na gospodarkę. A więc głównie na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, wzmocnienie systemu opieki zdrowotnej oraz na działania stymulujące rynkek pracy.

Gdyby KE nie podjęła decyzji o uruchomieniu transzy, polski rząd musiałaby w maju tego roku zwrócić niewydane środki. W związku z nadzwyczajną sytuacją spowodowaną koronawirusem Polska będzie mogła zatrzymać pieniądze i wydać je na walkę z epidemią – donosi korespondentka RMF. Epidemia poważnie dotknęła wiele branż w Polsce, a zwłaszcza turystyczną i transportową.

- Transport osób w ruchu międzynarodowym zamarł. Sytuacja jest dramatyczna – powiedział podczas specjalnej konferencji prasowej Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Skala problemów jest na tyle duża, że rząd planuje wprowadzić dodatkowe środki, aby pomóc firmom przetrwać epidemię koronawirusa. W projekcie specustawy gospodarczej, która ma zostać wkrótce uchwalona zawarto m.in. opóźnienie lub umorzenie składek do ZUS i podatków, zniesienie opłaty za wydanie takiej decyzji, wyższe kredyty współfinansowane przez BGK oraz łatwiejsze uzyskanie dopłat do pensji pracowników z FGŚP.

- Z danych konkretnych, które przekazali przedsiębiorcy choćby z obszaru przewozu osób, wynika że na najbliższe 3 miesiące ponad 90 proc. zamówień zostało skasowanych, bo zostały odwołane wycieczki, wycieczki szkolne, pielgrzymki, wyjazdy. To jest bardzo trudna sytuacja tej branży – poinformował Marek Niedużak, wiceminister rozwoju.

Negatywne skutki epidemii odczuwa przede wszystkim branża turystyczna, eventowa, wystawiennicza, targowa czy także lotnicza. Niewykluczone, że Komisja Europejska przychyli się do koncepcji złagodzenia przepisów dotyczących udzielenia pomocy publicznej dla linii lotniczych w obrębie stymulowania negatywnego wpływu epidemii na branżę. Za wprowadzeniem środków pomocowych dla przewoźników lobbuje m.in. Lufthansa, która sugeruje także tymczasowe obniżenie podatków na przewozy lotnicze.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_495b2 2020-03-12 17:20   
gość_495b2 - Profil gość_495b2
@gość_249e8 - jak to nie? Oczywiście, że przyjmiemy, jako znak przeprosin wrogiej ponadnarodowej lewackiej struktury wobec tych, którzy wstali z kolan ;-) Inna sprawa, to dystrybucja tej pomocy - kto i na jakich zasadach ją dostanie?
gość_249e8 2020-03-12 15:05   
gość_249e8 - Profil gość_249e8
Od tej wstrętnej Unii? Wierzę, że my, którzy wstaliśmy z kolan nie przyjmiemy tych judaszowych srebrników od tej wyimaginowanej wspólnoty która nam zagraża w obcych językach
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy