Produkcja maxów niedługo zostanie wznowiona, ale dostawy się przedłużą

30 stycznia 2020 10:30
7 komentarzy
Ponowne uruchomienie produkcji linii montażowych Boeinga 737 MAX będzie powolne i metodyczne, aby uniknąć nagłego zwiększenia liczby samolotów, stojących obecnie w magazynach i czekających na przywrócenie do lotów.
Reklama
W związku z uziemieniem maxów Boeing był zmuszony odstawić 400 samolotów tego typu, jeszcze nie odebranych przez linie lotnicze. Podczas wczorajszej konferencji, na której producent podał swoje wyniki finansowe, Greg Smith, dyrektor finansowy producenta, ujawnił, że produkcja zostanie wznowiona w szerokim zakresie.

Smith odmówił podania konkretnej daty, ale dyrektor generalny Boeinga, David Calhoun, wskazał wcześniej, że wznowienie produkcji nastąpi kilka miesięcy przed ponowną certyfikacją maxów. Producent wcześniej poinformował, że oczekuje certyfikacji w połowie roku. Z kolei Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) nazwała tę prognozę konserwatywną. Jednym z prawdopodobnych terminów uruchomienia linii montażowych jest kwiecień br.

Calhoun dodał, że wymogi dotyczące przekazywania informacji finansowych oraz wieści od klientów skłoniły producenta do wyznaczenia daty powrotu maxów, wstępnie na połowę 2020 r. Podkreślono także, że proces ponownej certyfikacji jest pod kontrolą organów regulacyjnych.


Smith powiedział, że stanowiska montażowe w zakładzie w Renton, gdzie produkowany jest 737, są obecnie puste. Ponowne wznowienie produkcji będzie wiązało się z koniecznością dostarczenia niezbędnego sprzętu. Boeing nie chce zwiększać liczby obecnie magazynowanych samolotów, a plany produkcyjne wymagają skoordynowania montażu z dostawami.

Nie wiadomo jednak, kiedy organy regulacyjne wydadzą ponowną zgodę na eksploatację maksów. Dostawy samolotów nie będą mogły być rozpoczęte dopóki Boeing nie uzyska aprobaty od regulatorów. Wątpliwe jest zatem, żeby produkcja została wznowiona przed uzyskaniem finalnej decyzji, a zatem można się spodziewać, że boeingi wrócą na linię montażowe również w połowie roku.

Calhoun powiedział także, że przeprowadzenie inwentaryzacji zajmie 1,5 roku, w ciągu miesiąca sprawdzane będą ok. 22 samoloty. Oczekuje się, że z czasem tempo zacznie się jednak powoli zwiększać. W oparciu o te czynniki, analitycy szacują, że Boeing może dostarczyć do końca roku jedynie 180 z 400 maksów, które obecnie stoją w magazynach. Jednocześnie producent będzie mógł wyprodukować tyle samo nowych maxów.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9a53e 2020-02-03 01:04   
gość_9a53e - Profil gość_9a53e
Zmiana nazwy z MAX (maksymalizacja zysków oczywiście kosztem wszystkiego co się tylko da w zasięgu ręki) na inną powinna bezwzględnie nastąpić.
gość_50f81 2020-02-01 18:39   
gość_50f81 - Profil gość_50f81
mam nadzieje, ze ten trup jednak nigdy nigdzie nie poleci i nikogo wiecej nie zabije.
gość_edf98 2020-02-01 14:12   
gość_edf98 - Profil gość_edf98
nigdy w życiu nie wsiądę do tej latającej amerykańskiej TRUMNY!!!!!!!!!!!!!!!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy