PKP Intercity: Nowości w wakacyjnym rozkładzie jazdy

14 czerwca 2019 09:05
W ubiegłą niedzielę w życie weszła tzw. wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Sprawdzamy jakie nowości przygotował dalekobieżny przewoźnik kolejowy.
Reklama

Dodatkowe pendolino z Krakowa nad morze


Tradycyjnie najwięcej dodatkowych pociągów zostało wprowadzonych na trasy nad polskie morze, tak aby umożliwić mieszkańcom Polski wygodny dojazd. Od 19 czerwca do 31 sierpnia codziennie będzie kursować pociąg kategorii Express Intercity Premium relacji Kraków – Kołobrzeg – Kraków przez Warszawę. Jego odjazd ze stolicy Małopolski zaplanowano na 11:56, przyjazd do miejsca docelowego o 20:02. W drogę powrotną skład z Kołobrzegu wyruszy o 9:48, a w Krakowie będzie o 18:04. Weekendowy wyjazd do Kołobrzegu ma być łatwiejszy dzięki całorocznemu składowi Pendolino, który wyjeżdża z Krakowa Głównego o 13:56 – do tej pory kursował on sześć dni w tygodniu, w wakacje natomiast będzie dostępny również w sobotę.

Poza dodatkowymi kursami Pendolino, Warszawa otrzymała także specjalne połączenie z Kołobrzegiem, którym jest EIC "Posejdon", kursujący w okresie wakacji we wszystkie dni tygodnia. Warszawiacy mogą również skorzystać z pociągu EIC "Fregata" relacji Bielsko-Biała – Kołobrzeg, który w soboty pojedzie nad morze, a w niedzielę będzie kursować w kierunku Bielska-Białej.

Jeden z najpopularniejszych pociągów w ofercie spółki - IC "Malczewski" - pokonujący na co dzień relację Przemyśl – Kołobrzeg, zostanie wydłużony do Ustki, gdy tylko zakończą się ostatnie prowadzone prace na linii kolejowej 405. Dłuższą trasę będzie pokonywać także skład TLK "Kochanowski" relacji Lublin – Piła, który umożliwi dojazd do Kołobrzegu. Ponadto PKP Intercity zaplanowało dodatkowy pociąg TLK Delfin. Od poniedziałku do piątku kursuje on na trasie Łódź – Gdynia przez Warszawę, a w weekendy pojedzie z Łodzi aż do Łeby.

Korekta oferty na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie


Do najważniejszych zmian na południu kraju można zaliczyć zwiększoną częstotliwość kursowania nocnego pociągu TLK "Pogórze" kursującego między Przemyślem i Wrocławiem. Jak informuje PKP Intercity, pociąg ten kursuje nie tylko w piątki i niedziele, jak dotychczas, ale także w pozostałe dni tygodnia. TLK "Karpaty" relacji Gdynia – Kraków, prowadzi z kolei grupę wagonów do Przemyśla, zapewniając nocne połączenie Podkarpacia z Warszawą.

Zupełną nowością na torach jest skład kategorii IC, który przyjął nazwę "Wisłoka". Pociąg kursuje na trasie Kraków – Przemyśl, uzupełniając wczesnoporanną lukę w rozkładzie pociągów na tej trasie. Skład ma zaplanowany odjazd z Krakowa około 7:15 i powrót do stolicy Małopolski około 23.

IC "Chełmoński" relacji Przemyśl – Jelenia Góra w wakacje prowadzi grupę wagonów na odcinku Wrocław – Hrubieszów, przełączaną w Przeworsku. Dzięki temu podróżni m.in. z Zamościa mogą dojechać bezpośrednio do Krakowa i Wrocławia.

Mieszkańcom powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego i sanockiego umożliwiono łatwiejszą podróż do Trójmiasta dzięki zmianie skomunikowania pociągu łącznikowego z dotychczasowego TLK "Malinowski" na TLK "Małopolska" relacji Przemyśl – Gdynia. Pasażerowie zyskali w ten sposób również możliwość dojazdu do Łupkowa na skraju Beskidu Niskiego i Bieszczadów.

Zamość zyskał nowe bezpośrednie połączenie z Warszawą i Lublinem. Zapewnił je pociąg TLK "Zamoyski", który jeździ w nowej relacji Warszawa – Zamość, włączając w siatkę połączeń przewoźnika 20-tysięczny Krasnystaw.

Zwiększyły się także możliwości wieczornej podróży z Lublina do Warszawy, ponieważ ostatni pociąg do stolicy odjeżdża z tego miasta później. Jest to TLK "Inka" relacji Chełm – Warszawa, dla którego odjazd z Lublina zaplanowano na 19:45. Część pociągów dodatkowo zatrzymuje się teraz się na stacji Lublin Północny, co pozwoliło zoptymalizować skomunikowania z innymi składami jadącymi z kierunku powiatów chełmskiego i zamojskiego.

Wraz ze zmianą trasy TLK "Witos" łączącego Warszawę z Przemyślem pociągi powróciły po dwuletniej przerwie na zmodernizowany fragment linii kolejowej nr 7, tj. między Dęblinem a Pilawą.


Powrót pociągów na magistralę E-20


Ruch pociągów ponownie odbywa się także na dopuszczonym do eksploatacji odcinku linii kolejowej nr 3 (Kutno – Konin – Września – Poznań). Wśród składów kursujących po magistrali E-20 znalazły się wszystkie ekspresy PKP Intercity kursujące w kierunku Poznania oraz składy TLK "Zielonogórzanin", IC "Gałczyński", TLK "Paderewski" i IC "Barbakan". Czas przejazdu z Warszawy do stolicy Wielkopolski nadal trudno jednak uznać za zadowalający - najszybciej pociąg melduje się na dworcu głównym w Poznaniu po niespełna 200 minutach podróży z warszawskiego dworca centralnego. Jest to spowodowane prowadzonymi wciąż pracami modernizacyjnymi na innych odcinkach linii - również dlatego pociągi TLK "Warta", TLK "Mewa" oraz TLK "Uznam" nadal wysyłane są na trasy objazdowe.

Inne nowości


Podróżni z Zielonej Góry odzyskali TLK "Zielonogórzanin", który umożliwia dojazd do Warszawy na godzinę 11 oraz powrót ze stolicy przed 19.

Mieszkańcy Olsztyna od sierpnia będą mogli korzystać z ósmej pary pociągów na trasie do Warszawy. Tym razem ofertę uzupełni TLK "Nowowiejski", który pojedzie codziennie. Inne dwa pociągi, które rozpoczynają swój bieg w stolicy Warmii, "Żuławy" do Szczecina oraz "Jeziorak" do Poznania, otrzymały nową, wyższą kategorię IC.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy