Piloci American chcą więcej szkoleń na symulatorach MAX-ów

29 kwietnia 2019 09:33
Piloci American Airlines są zaniepokojeni propozycjami szkoleń dotyczących boeingów 737 MAX, zaproponowanymi ze strony Federalnej Administracji Lotnictwa Cywilnego (FAA) - donosi Reuters.
Reklama
Projekt specjalnego raportu przygotowanego przez specjalistów wyznaczonych przez FAA, wśród których znaleźli się piloci, inżynierowie i inni eksperci z branży lotniczej, zakłada, że piloci potrzebują jedynie dodatkowego szkolenia komputerowego, aby zrozumieć działanie systemu MCAS, a nie dodatkowe zajęcia na symulatorach. Jego założeniami zaniepokojeni są piloci American Airlines - jednego z największych użytkowników MAX-ów, którzy przekazali FAA szereg swoich uwag.

Amerykańskie stowarzyszenie pilotów (Allied Pilots Association), które reprezentuje pilotów American Airlines, argumentuje, że zwykłe szkolenie komputerowe "nie zapewni pilotom takiego poziomu pewności siebie, aby mogli czuć się komfortowo sterując maszynami i przede wszystkim wzbudzali zaufanie wśród pasażerów".

Zdaniem APA, szkolenie, które pierwotnie obejmowało jednogodzinny kurs na iPada, powinno zawierać filmy z symulatorów ukazujące, jak działa MCAS oraz jak postępować w przypadku innych sytuacji kryzysowych w kokpicie, takich jak utrata kontroli nad samolotem, która miała miejsce podczas obu feralnych lotów.

APA wezwała również do regularnych szkoleń na symulatorach, które obejmują scenariusze takie jak te, których doświadczyli piloci Lion Air i Ethiopian Airlines.


Na te propozycje niechętnie patrzą linie lotnicze. Wymagane szkolenie na symulatorach mogłoby opóźnić powrót MAX-ów do służby, ponieważ potrzeba czasu, aby zaplanować zajęcia dla setek a nawet tysięcy pilotów. Ponadto, stawki godzinowe za korzystanie z symulatorów wahają się od 500 do 1000 dolarów amerykańskich, z wyłączeniem opłacenia kosztów podróży.

Doug Parker, dyrektor generalny American Airlines powiedział w piątek, że nawet jeśli inne kraje opóźnią ponowne wprowadzenie do eksploatacji MAX-ów, American bezpośrednio po wydaniu zgód ze strony FAA, zacznie ponownie korzystać ze swoich 24 samolotów.

Słowa Parkera wyprowadzone nieco na przekór obecnym wątpliwościom mogą dziwić w obliczu stanowiska wydanego przez Boeinga, który twierdzi, że wsparcie pilotów 737 MAX odegra kluczową rolę w przekonaniu opinii publicznej, że samolot jest w pełni bezpieczny.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy