Niemiecki urząd zawiesił postępowanie wobec Lufthansy

30 maja 2018 08:30
5 komentarzy
Federalny Urząd Antymonopolistyczny w Niemczech nie dopatrzył się wzrostu ceny biletów Lufthansy po tym, gdy linie lotnicze airberlin zakończyły działalność.
Reklama
Federalny Urząd Antymonopolistyczny w Niemczech przyglądał się cenom biletów Lufthansy od listopada ubiegłego roku w odpowiedzi na skargi, że po przejęciu airberlin przewoźnik wykorzystuje dominującą pozycję na rynku do windowania cen. Zdaniem skarżących konsumentów, ceny biletów w Lufthansie podrożały o 30 proc. odkąd pod koniec roku przewoźnik stał się monopolistą na niemal wszystkich trasach krajowych w Niemczech. Po przejęciu airberlin Lufthansa i należąca do niej linia Eurowings odpowiadały za ponad 95 proc. podaży miejsc na trasach krajowych.

Z zarzutami tymi nie zgadzał się Harry Hohmeister, członek zarządu niemieckiego przewoźnika, który w rozmowie z gazetą “Welt am Sonntag” nazwał je bezpodstawnymi. Hohmeister tłumaczył, że system cenowy biletów Lufthansy działa podobnie jak system Deutsche Bahn (DB), reagując elastycznie na rosnące czy malejące zapotrzebowanie na przewozy, a nie opierając się na stałych taryfach. W przypadku biletów Lufthansy obowiązuje 26 klas cenowych w zależności od czasu zakupu biletu oraz aktualnego obłożenia samolotów.

- Dlatego bilety lotnicze są raz tańsze, innym razem droższe, szczególnie w weekend, kiedy więcej pasażerów korzysta z przelotów - wyjaśniał Hohmeister, zapewniając że do wzrostu cen biletów dochodzi wyłącznie w pojedynczych przypadkach, natomiast dla 95 proc. pasażerów ceny te pozostały niezmienione.

Wyjaśnienia nie przekonały jednak urzędników, którzy zdecydowali się o wszczęciu kontroli. Obecnie, po kilku miesiącach postępowania, Urząd nie dopatrzył się podwyżek cen biletów ze strony niemieckiego przewoźnika.


Na ograniczenie podwyżek cen biletów Lufthansy bez wątpienia mało wpływ zwiększenie obecności linii lotniczych easyJet na rynku niemieckim, które spowodowało iż do lutego tego roku ceny połączeń lotniczych powróciły do poziomu, gdy na rynku działały linie lotnicze airberlin.

Pomimo, że ceny biletów spadły, Federalny Urząd Antymonopolistyczny w Niemczech zapowiada, iż w dalszym ciągu będzie monitorował ceny połączeń. Urząd przypomina także, że “stosowanie algorytmów do ustalania poziomu cen nie zwalnia firmy z odpowiedzialności”.

Przejęcie aktywów airberlin przez linie lotnicze Lufthansa oraz easyJet nie podoba się także liniom lotniczym LOT, które wniosły do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości skargę o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Europejskiej zezwalającej na przejęcie aktywów airberlin przez Lufthansę oraz decyzji zezwalającej na przejęcia aktywów airberlin przez easyJet. LOT argumentuje, że przejęcie to doprowadziło do nadmiernej koncentracji aktywów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_074f1 2018-05-30 15:25   
gość_074f1 - Profil gość_074f1
gość_cb21f to moze lot wejdzie na te trasy ?
gość_cb21f 2018-05-30 14:56   
gość_cb21f - Profil gość_cb21f
Czy któryś regulator obecnie przygląda się cenom na połączenia Ryanair z Dublina do Polski? Po wykoszeniu konkurenta (AerLingus nie lata już ani do Krakowa ani do Warszawy) zaniżonymi cenami, obecnie monopol linii na połączeniach z Dublina do Polski sprawia że tańsze bilety można kupić w Lufthansie na loty z przesiadką niż bezpośrednio.
usuniety 2018-05-30 09:55   
usuniety - Profil usuniety
A to "niespodzianka". Niemcy to nie Polska. Tam swoi dbają o swoich a takie postępowania to tylko dla picu się wszczyna a po jakims czasie umarza. Żaden niemiecki urząd czy polityk nigdy nawet złego słowa o Lufthansie nie powie. Niemie zreszta też. Szkoda że my nie bierzemy z Niemców przykładu w dbałości o swoje.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy