Polityczny festiwal pomysłów

28 listopada 2006 21:45
12 komentarzy
Reklama
Są pierwsze polityczne pomysły jak uzdrowić sytuację naszego przewoźnika.

Sprzedać wszystko co możliwe
Ireneusz Dąbrowski, wiceminister skarbu wie jak to zrobić. Jego zdaniem przewoźnik musi się wyzbyć wszystkich zbędnych aktywów w swoim posiadaniu, a mówiąc otwarcie nie wiele ich już zostało. Mają zapewnić one firmie dalszą realizację planów. Pozyskane środki finansowe miałyby być zainwestowane w otwarcie kierunków do Azji, które miałyby być uzupełnieniem oferty do Chin, Indii, Kuwejtu i Japonii z jaką wystartuje przewoźnik w przyszłym roku. O ile ważne jest aby LOT rozwijał połączenia azjatyckie o tyle gdzie i z jaką częstotliwością latać powinno być potwierdzone potrzebami rynku a zdaniem Mariana Konopińskiego, doradcy Portu Lotniczego Poznań-Ławica tak nie jest.
- Decyzja, do jakich miast latać, powinna być poprzedzona szczegółową analizą popytu, która trwa 3-6 miesięcy. LOT z takiego narzędzia nie korzysta. Istnieje obawa, że pieniądze z wyprzedaży majątku zostaną roztrwonione uważa Konopiński.

Podzielić firmę
Ponadto wiceminister Dąbrowski chciałby aby w firmie doszło oprócz zasadniczych zmian (wkroczenie LOT-u na giełdę, gdzie skarb państwa chce zachować pakiet kontrolny) do wydzielenia spółek zależnych.
- Liczę, że zostaną wydzielone wszystkie segmenty spółki: loty krajowe, zagraniczne, czartery i tanie linie. Zarząd spółki powinien jasno określić rolę Centralwings. Tanie linie powinny zostać oddzielone od czarterów, bo tylko wtedy będziemy mogli poznać wyniki każdego z tych segmentów- powiedział Dąbrowski.

Musi być współpraca
Do kompetencji fachowców u sterów Polskich Linii Lotniczych wiceminister nie ma zastrzeżeń.
- Do czasu rozstrzygnięcia konkursu na szefa spółki pokieruje nią Tomasz Dembski jako p.o. prezes. To nie tylko wybitny znawca rynku lotniczego, lecz także dobry strateg marketingowy. Krzysztof Kapis, jego poprzednik, także jest dobrym fachowcem - powiedział wiceminister skarbu. Jego zdaniem wina leży w braku koordynacji i współpracy. Dąbrowski oczekuje większej współpracy Portów Lotniczych i Urzędu Lotnictwa Cywilnego z przewoźnikiem, tak aby standardy i czas obsługi był porównywalny z krajami Unii. W tej dziedzinie jego zdaniem mamy jeszcze sporo do nadrobienia.

Plan naprawczy jest już w resorcie, to jak ostatecznie będzie wyglądał zdecyduje rada nadzorcza spółki.



Krystian Urban

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_Pozna 2006-11-30 19:43   
gosc_Pozna - Profil gosc_Pozna
Nie uwłaczając naszej kochanej lini z tradycjami juz za 25 lat na niebie w Europie pozostanie tylko 4rech rodzimych graczy, Lufthansa z otoczką, KLM-Air France, Ryanair i Easyjet, reszta zostanie wchłonięta. LOT jakoś nadal się z tym nie potrafi pogodzić i się szamocze. Szkoda...
gosc_MISIO 2006-11-30 15:34   
gosc_MISIO - Profil gosc_MISIO
jak dobrze pójdzie to LOT wystartuje w przyszlym roku co najwyzej z Pekinem i nic poza tym... nie mając strategii mozna sobie planować latanie ale chyba tylko do Pacanowa ...
chris 2006-11-30 10:26   
chris - Profil chris
Tak jest ... zimą architekci siadą nad planami , a na wiosne wyjdziemy .... i nic nie będzie :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy