×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kolejne oświadczenie ws. B767 SP-LPCPaństwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL) opublikowała w minionym tygodniu drugie, tymczasowe oświadczenie dotyczące awaryjnego lądowania Boeinga 767 PLL LOT. Oświadczenie liczy zaledwie trzy strony i informuje o zakończeniu prac badawczych i przygotowywaniu raportu końcowego.

- Powtórzę to raz jeszcze, że załoga zachowała się zgodnie z obowiązującymi procedurami, a piloci zrobili wszystko, co mogli, by po wykryciu awarii bezpiecznie wylądować – powiedział Maciej Lasek, szef PKBWL.

Kolejne oświadczenie zostało opublikowane w przeddzień drugiej rocznicy awaryjnego lądowania kpt. Tadeusza Wrony. Możemy w nim znaleźć m.in. informacje o kontynuacji analiz dokumentacji technicznej i obsługowej samolotu z głównym ukierunkowaniem na analizę systemów i instalacji pokładowych samolotu Boeing B767 w zakresie funkcji bezpiecznika C829 (A1) BAT BUS DISTR oraz możliwości jego nieudokumentowanego wykorzystywania podczas prowadzenia prac obsługowych. Komisja przeprowadziła także analizę celowości dodatkowych badań mechanicznych bezpiecznika związanych z możliwością jego nietypowego wyłączenia z pozycji wciśniętej (włączonej).

Możliwe warianty przyłożenia siły do wciśniętej główki bezpiecznika:

Według informacji PKBWL wszyskie badania prowadzone przez zespół badawczy zostały zakończone. Obecnie trwają prace polegające na podsumowaniu przeprowadzonych analiz i badań, które posłużą do sformułowania wniosków końcowych.

PKBWL nadal podtrzymuje sformułowane w czerwcu 2012 roku, zalecenia w zakresie bezpieczeństwa, związane z badaniem wypadku. Zostały one przesłane do władz PLL LOT, lotniska Chopina, FAA oraz koncernu Boeing. Według nieoficjalnych informacji do jakich dotarł Pasazer.com wynika, że Boeing swoim postępowaniem może opóźniać proces formowania raportu końcowego. Świadczyć może o tym chociażby jedno ze zdań zawartych w oświadczeniu komisji:

- Proponowane zalecenia w zakresie bezpieczeństwa skierowane do FAA (USA) oraz firmy BOEING nie zostały do dnia dzisiejszego skomentowane przez adresatów - brzmi komentarz PKBWL.

Nasi informatorzy twierdzą, że nie było żadnej wzmianki na temat konkretnego bezpiecznika w dokumentacji pokładowej czyli tzw. manualu. Krótka informacja dotycząca tej części znajdowała się jedynie w opisie technicznym maszyny skierowanym do służb technicznych i mechaników.Boeing 767 (SP-LPC) Polskich Linii Lotniczych LOT wylądował bezpiecznie bez podwozia na lotnisku Chopina w Warszawie 1 listopada 2011 roku. Na pokładzie znajdowało się 231 osób - 220 pasażerów i 11 członków załogi. Nikomu nic się nie stało.

Samolot B767 leciał do Warszawy z lotniska Newark pod Nowym Jorkiem, skąd wystartował wieczorem czasu lokalnego 31 października 2011r. Kapitanem był Tadeusz Wrona, drugim pilotem - Jerzy Szwarc.

Pełny tekst oświadczenia jest dostępny na stronie PKBWL (plik PDF).

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk


Reklama


Booking.com
gość_24030 - Profil
gość_24030
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie