Na brytyjskich lotniskach będą skanować twarz

Od najbliższego lata na brytyjskich lotniskach zostanie zainaugurowany pilotażowy projekt zastosowania technologii skanowania twarzy pasażerów i zestawiania wizerunku z danymi, zakodowanymi na mikrochipie biometrycznego paszportu - czytamy na stronie goniec.com. Oznacza to, że odprawa paszportowa będzie zautomatyzowana, a pośrednictwo urzędnika imigracyjnego nie będzie potrzebne. Wśród korzyści wskazuje się na znaczne skrócenie czasu odprawy paszportowej pasażerów, jak również na to, że maszyny skuteczniej niż urzędnicy wyłapują osoby, podszywające się pod cudzą tożsamość. Niektórzy eksperci nie są jednak przekonani do nowej technologii, wskazując, że w praktyce nie zawsze się ona sprawdza. Na początkowym etapie rozwiązanie to obejmie posiadaczy brytyjskich paszportów biometrycznych, których jest obecnie od 8 mln do 10 mln. Do 2016 roku wszystkie tradycyjne brytyjskie paszporty muszą zostać wymienione na biometryczne. Jak podaje Goniec, dane zakodowane na paszportowym chipie pozyskiwane są ze standardowego zdjęcia paszportowego, a następnie kodowane. Na chipie przechowywane są też podstawowe dane osobowe: imię i nazwisko posiadacza paszportu, płeć, data i miejsce urodzenia. By całkowicie wyeliminować ryzyko wjazdu do kraju osoby z czarnej policyjnej listy, skanery będą wyłapywać również tak zwane fałszywe negatywy - czyli wizerunki twarzy, których nie dopasowano do biometrycznych danych, zakodowanych w paszportach osób o niekwestionowanej tożsamości. Osoby takie będą musiały przejść tradycyjną odprawę paszportową. Niektóre brytyjskie lotniska już teraz stosują szybką, automatyczną odprawę pasażerów posiadających paszporty biometryczne, przy czym skanery rozpoznają wizerunek oka. Procedurę taką stosuje się tylko wobec biznesmenów i to pod warunkiem, że uprzedzą o zamiarze skorzystania z niej - podaje Goniec.
26/04/2008 10:40  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
aynis 2008-05-16 20:05   
aynis - Profil aynis
Tylko udowadniam swój punkt widzenia ;)
4tech 2008-05-16 20:03   
4tech - Profil 4tech
aynis:...-) ja podalem przyklad rozmowy mojego syna z jego angielska kolezanka( orginal angielka) ale rowniez przyznalem Tobie racje...
aynis 2008-05-16 20:01   
aynis - Profil aynis
4tech: podaje przykład na podstawie mojej grupy na Imperial College - większość pochodzi z Singapuru, Chin, Korei, Japonii, (ogólnie tamte okolice), spora grupa to Pakistan, Indie (Bliski Wschód), trochę Hiszpanów, Francuzów.
4tech 2008-05-16 19:57   
4tech - Profil 4tech
jsg: to tylko probka"mozliwosci" UNgoli..aynis: nie jest tak do konca z tym co piszesz.....ale tez masz troche racji....:-)
jsg 2008-05-16 19:11   
jsg - Profil jsg
4tech: kurcze aż z krzesła spadłem czytająć to! Paradne!
wojtek 2008-05-16 18:42   
wojtek - Profil wojtek
W mniejszych miastach jak ktoś zdobędzie stopień naukowy to w gazetach piszą. Widziałem na własne oczy.
aynis 2008-05-16 18:29   
aynis - Profil aynis
Niestety, takie rzeczy się często zdarzają. Wystarczy spojrzeć na ludzi studiujących tutaj na uczelniach wyższych - tylko niewielki procent to rodowici Brytyjczycy.
4tech 2008-05-16 18:04   
4tech - Profil 4tech
pytanie do mojego syna zadane przez jego angielska kolezanke (wiek 16 lat)..jak dlugo bedziesz plynal statkiem do Polski?..odpowiedz: lece samolotem okolo 2 godzin...to u was sa samoloty??.....pytanie numer 2 tej samej kolezanki:to u was jest caly czas zimno? nie jest cieplej niz w angli...jak to przeciez polska lezy w Rosji a tam ciagle snieg...no tak odpowiada moj syn na spacer wychodze z bialym niedzwiedziem...a co to jest bialy niedzwiedz??pytanie nr 3...dlugo cie nie bedzie ?? nie tylko tydzien ale bede na MSN...to wy macie tam komputer i internet..tak na korbke...odpowiada syn....nic dodac nic ujac....
jsg 2008-05-16 17:51   
jsg - Profil jsg
4tech: no tak, zapomniałem... o tym. Choć dobrze jak Ungole wiedzą, gdzie jest Dover. I wracając do tematu to te skany twarzy to będzie ciekawie przetwestować. Ciekawe jaki algorytm zastosują do tego.
4tech 2008-05-16 17:46   
4tech - Profil 4tech
jsg: nie dziw sie UNgolom..przeciez ich znajomosc swiata konczy sie na Dover...
jsg 2008-05-16 17:42   
jsg - Profil jsg
mrader: cóż nie jestem wysokiego zdania o IQ angielskich urzędników imigracyjnych. Raz jak wracałem z ZRH, w odpowiedzi na pytanie skąd przylatuję - odparłem z Zurichu. Widząc konsternacje odparłem - Zurich duze miasto w Szwajcarii. I już.
mrader 2008-05-16 17:28   
mrader - Profil mrader
ehh...niech się pytają,tylko zdębiałem jak facet trzymał mój pass ,ogląda go i stwierdza "ooo Francuz"...nie wiedziałem czy się śmiać,czy płakać...ale zacząłem się śmiać...facet tak się rozstroił,że na końcu schował mój pass do swojej kieszeni,i życząc miłej podróży skierował do bramki,to mówię ,że chciał bym jeszcze swój pass,,,chwilka zastanowienia z jego strony-ponowne zdziwienie..śmieszne tłumaczenie(jakby najarany był)...i do bramki...hehe
jsg 2008-05-16 16:21   
jsg - Profil jsg
mrader: bo taki typ ludziów te urzędniki... nie lubię ich. Zawsze mnie pytają skąd lece...
mrader 2008-05-16 16:13   
mrader - Profil mrader
hm...po wizycie na lotnisku w BOH,mam wrażenie,że faktycznie to dobry pomysł...tamtejszy urzędnik był chyba bardzo zmęczony,albo taki sobie żartowniś...
humbak 2008-04-28 00:15   
humbak - Profil humbak
Tylko wobec biznesmenow? A przepraszam, to sparwdzaja, czy ktos ma zarejstrowana dzialanosc gospodarcza? hihihih Przeciez to jest raczej kwestia zarejetsrowania sie do programu, a nie wykonywanego zawodu. :P
aynis 2008-04-26 10:41   
aynis - Profil aynis
Od najbliższego lata na brytyjskich lotniskach zostanie zainaugurowany pilotażowy projekt zastosowania technologii skanowania twarzy pasażerów i zestawiania wizerunku z danymi, zakodowanymi na mikrochipie biometrycznego paszportu - czytamy na stronie goniec.com.
Oznacza to, że odprawa paszportowa będzie zautomatyzowana, a pośrednictwo urzędnika imigracyjnego nie będzie potrzebne.

Wśród korzyści wskazuje się na znaczne skrócenie czasu odprawy paszportowej pasażerów, jak również na to, że maszyny skuteczniej niż urzędnicy wyłapują osoby, podszywające się pod cudzą tożsamość. Niektórzy eksperci nie są jednak przekonani do nowej technologii, wskazując, że w praktyce nie zawsze się ona sprawdza. Na początkowym etapie rozwiązanie to obejmie posiadaczy brytyjskich paszportów biometrycznych, których jest obecnie od 8 mln do 10 mln. Do 2016 roku wszystkie tradycyjne brytyjskie paszporty muszą zostać wymienione na biometryczne.

Jak podaje Goniec, dane zakodowane na paszportowym chipie pozyskiwane są ze standardowego zdjęcia paszportowego, a następnie kodowane. Na chipie przechowywane są też podstawowe dane osobowe: imię i nazwisko posiadacza paszportu, płeć, data i miejsce urodzenia.

By całkowicie wyeliminować ryzyko wjazdu do kraju osoby z czarnej policyjnej listy, skanery będą wyłapywać również tak zwane fałszywe negatywy - czyli wizerunki twarzy, których nie dopasowano do biometrycznych danych, zakodowanych w paszportach osób o niekwestionowanej tożsamości. Osoby takie będą musiały przejść tradycyjną odprawę paszportową.

Niektóre brytyjskie lotniska już teraz stosują szybką, automatyczną odprawę pasażerów posiadających paszporty biometryczne, przy czym skanery rozpoznają wizerunek oka. Procedurę taką stosuje się tylko wobec biznesmenów i to pod warunkiem, że uprzedzą o zamiarze skorzystania z niej - podaje Goniec.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy