Lublin: Ruszyła budowa lotniska

Lublin: Ruszyła budowa lotniska Ruszyła budowa lotniska w Lublinie. Spychacze rozpoczęły wyrównywanie terenu, jednocześnie prowadzona jest wycinka drzew. Prace porządkowe potrwają do 10 miesięcy. Niwelacją terenu zajmuje się firma Wakoz, Elpomiar zaś rozbiera niepotrzebną linię energetyczną. W lutym rozpocznie się wykopywanie koryta pod pas startowy. Trzeba też będzie wyrównać teren, na którym...
11/11/2010 17:55   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
tomic 2010-11-15 17:36   
tomic - Profil tomic
Sam mam spore obawy, czy to lotnisko się obroni - według mnie będzie to możliwe tylko jeśli Polska będzie się bardzo szybko rozwijała. Na takich samych hurra-optymistycznych założeniach opiera się jednak również rozbudowa innych lotnisk regionalnych, chociażby budowa nowego terminala we Wrocławiu na kilka milionów pasażerów. Jeśli we Wrocławiu znajdzie się kilka milionów, to i w Lublinie kilkaset tysięcy się nazbiera. Oczywiście, dużo lepszym i wystarczającym rozwiązaniem byłaby budowa autostrady bądź unowocześnienie/wydłużenie istniejącej linii kolejowej, ale są to dużo poważniejsze koszty i rząd takich pieniędzy na Lubelszczyźnie nie wyda. A samorząd coś robić musi, by przyciągnąć inwestorów. Lublin ze swoim silnym ośrodkiem akademickiem i względnie tanią siłą roboczą jest miejscem idealnym dla centrów usługowych BPO/informatycznych itp., które powstają w innych miastach Polski. Ale trzeba do niego jakoś się dostać.
luka 2010-11-14 18:43   
luka - Profil luka
jak czytam te komentarze to ręcę opadają. Nie bede komentoważ twórczości madeja bo nie warto. Dodam tylko że osobiście znam kilkanaście osób pochodzacych z Lublina i okolic lubią latać samolotem i muszą tłuc się (conajmniej) do Warszawy żeby gdzieś polecieć. Myślę że to lotnisko ma gigantyczny potencjał i szczerze życzę mu powodzenia!
solokhumbu 2010-11-14 10:57   
solokhumbu - Profil solokhumbu
Madeju, Tomicu: to jest tak: na dwoje babka wróżyła. Z jednej strony oczywiście: prot lotniczy generuje pieniądze dla danego regionu: oplaty z operacji lotniczych, miejsca pracy itd. Z drugiej strony: aby owe operacje się odbywały potrzebne sa paxy. Paxy dwojakiego rodzau: Ci z Niemiec, UK, Włoch..., którzy przyleca sobie podziwiać Lublin (ladne miasto), Zamość, Roztocze, podziemia Chełma itp. Przy dobrej promocji regionu to jest realne.
Drugi rodzaj paxów to mieszkańcy Lubelszczyzny. I tu się obawiam - to ciągle region biedny, z dużym udziałem ludności wiejskiej, przeciętnie gorzej wykształcony niż średnia krajowa. Patrząc na loty do innych polskich miast, jakoś nie widzę tłumów Lublinian na pokładach FR/W6/LO itd.
Ale życzę jak najlepiej!
chmurka 2010-11-14 10:56   
chmurka - Profil chmurka
Mi, tak jak madejowi, tez sie wydaje ze to lotnisko jest raczej niepotrzebne z przyczyn ekonomicznych. Mysle, ze tamten rejon nie bedzie mial potencjalu na lotnisko jeszcze dlugo. Moim zdaniem kolejnosc inwestycji jest na opak. Uwazam, ze wiecej sensu mialoby doszlusowanie torow na 160 km w kierunku Warszawy i daloby to wiekszy pozytek, zarowno dla szukajacych pracy w aglomeracji, jak i dla turystow. Ale niestety, fakt faktem, kolej stacza sie dramatycznie w przepasc. Nie widze jednak perspektyw dla lotniska.
ww_lodz 2010-11-14 01:02   
ww_lodz - Profil ww_lodz
Czy tylko mnie się wydaje, że data oddania portu do użytku to są żarty?
tomic 2010-11-14 00:52   
tomic - Profil tomic
Gdy region jest biedniejszy, to potrzebuje lotniska właśnie po to by móc się rozwinąć. Jeśli madej jest taki mądry, to niech spróbuje wytłumaczyć jakiemukolwiek inwestorowi z Zachodu w jaki sposób można się dostać do Lublina. Wsiąść do taxi na Okęciu, dojechać na Centralny, kupić bilet i tłuc się pociągiem? A może wypożyczyć samochód i samemu pojechać?
4tech 2010-11-14 00:12   
4tech - Profil 4tech
madeju, przepraszam ze pytam, ale czy Ty oprócz czubks własnego nosa widzisz coś jeszcze? Pózniej Warszawiacy ( celowo pisze Warszawiacy a nie warszawianie) nie możecie zrozumieć dlaczego jesteście tak a nie inaczj postrzegani przez resztę polskiego społeczeństwa. A Warszawa jest " be":)
4tech 2010-11-14 00:00   
4tech - Profil 4tech
Madej, a chcialbyc telepac się z Lublina do Wawy jakimś busem jakich pełno śmiga na tej trasie zapchanym do granic możliwości z kierowca który grzeje ponad 100km/h bojac się o własne życie?czy może kilka godzin w pociągu " widmo" jakich teraz pełno na polskich torach.. raz jedzie raz nie jedzie. a może sam wybierzesz się w drogę prywatnym samochodem na tej trasie?... życzę powodzenia. A Warszawa to nie pepek Polski i powtorze " na ch... Warszawie lotnisko?" przecież te pieniądze można wydać na bezdomnych/ubogich mieszkańców stolicyji z Pragi, odmowic kamienice wybudować domy, prawda? Madeju....
madej 2010-11-13 23:43   
madej - Profil madej
śmigłowcem miało być.
madej 2010-11-13 23:42   
madej - Profil madej
byłem w lublinie ale co to ma do rzeczy, nawet leciałem smigłowem na lotnisku w swidniku.
marecki 2010-11-13 23:27   
marecki - Profil marecki
madej: używasz jakieś idiotyczno-populistycznych argumentów...byłes w ogóle kiedyś w Lublinie?
madej 2010-11-13 23:17   
madej - Profil madej
tamte inne lotniska powstały wczesniej część za komuny część jeszcze wczesniej to są ale teraz w dobie kryzysu swiatowego i ogolnej biedy w polsce wydawanie kasy na lotniska zamiast przeznaczyc ją dla ludzi mija sie z celem.
katowiczan 2010-11-13 23:13   
katowiczan - Profil katowiczan
Ciekawe jak by tobie ktoś kazał dojeżdżać 'tylko' 150 km.... Czy według Ciebie jakiekolwiek lotnisko w PL oprócz WAW i może KRK ma sens?
madej 2010-11-13 23:04   
madej - Profil madej
tamci ludzie z tamtego regionu nie potrzebuja lotniska bo w wiekszosci do garnka nie maja co włozyc, wiec to kasa wyrzucana w błoto a jak ktos chce gdzies leciec moze zawsze przyjechac do WAW to tylko 150 km.
marecki 2010-11-13 22:34   
marecki - Profil marecki
madej: gdybyś mieszkał w tamtym regionie, zmieniłbyś optykę.
4tech 2010-11-13 22:33   
4tech - Profil 4tech
Madej proszę przestań bo pierniczysz jak potluczony.:) Tak samo można napisać " na ch... Warszawie lotnisko" ....
madej 2010-11-13 22:20   
madej - Profil madej
to lotnisko to wyrzucanie pieniedzy w błoto tylko po to zeby zadowolic Ryana aby tam latał, lepiej zrobiliby gdyby ta kase przeznaczyli na biednych, jakies mieszkania komunalne, domy opieki a nie wywalali kase na nikomu niepotrzebne lotnisko.
luka 2010-11-13 19:33   
luka - Profil luka
byłoby jeszcze fajnie gdyby jakaś linia lotnicza (niekoniecznie lot) uruchomiła więcej połączeń krajowych bez przesiadki. Sam z chęcią bym korzystał często z połączenia Lublin - Poznań (myślę że Lublin - Szczecin też jest dobrym pomysłem :) ) ale czy samorządy będą chciały dokładać do tego kasę?
4tech 2010-11-13 16:17   
4tech - Profil 4tech
spider_85 tylko ze obecnie do większości lotnisk w PL się dokłada. A do Twojej wiliczanki dodalbym jeszcze Koszalin i wybralbym miedzy Olsztynem a Bialymstokiem
spider_85 2010-11-13 15:50   
spider_85 - Profil spider_85
Damianek_787: Też uważam, że lotniska są potrzebne, żeby przyspieszyć rozwój wschodnich regionów Polski, ale wg mnie nie licząc Lublina powinien powstać jeszcze jak najszybciej port koło Białegostoku. Kielce i Olsztyn ok, ale dopiero gdzieś po 2020 r i jeżeli będzie zapotrzebowanie. Nie ma sensu stawiać lotniska za lotniskiem i potem tylko dokładać do ich utrzymania.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy