Przewodnik - Rzym (Włochy)

Rzym, stolica Włoch, położony jest na siedmiu wzgórzach skupionych nad rzeką Tyber, która przepływa przez środek miasta z północy na południe. Jest największym miastem w kraju, liczy bowiem w granicach administracyjnych ponad 2,5 mln mieszkańców, a w obrębie aglomeracji miejskiej prawie 4 mln ludności. Jest ważnym ośrodkiem turystycznym o światowym znaczeniu.

Według legendy Rzym został założony w 753 roku p.n.e. przez Romulusa i Remusa. Do VI w. p.n.e. na terenie Rzymu istniało kilka odrębnych osad plemiennych. Najstarsze części miasta powstały na wzgórzach Palatyńskim i Kapitolińskim. Pomiędzy tymi dwoma wzgórzami wzniesiono Forum. Pięć wzgórz: Awentyn, Celio, Eskwilin, Kwirynał i Wiminal broniło miasta przed najazdami.

Piątkowy wieczór warto spędzić w okolicy placu Republiki. Do późnych godzin otwarte są niedrogie restauracje (lasagne 7 euro, pizza od 6, butelka czerwonego wina 7). Zajrzyjmy też na jedną z najsłynniejszych włoskich ulic, symbol dolce vita - Via Veneto. Można tu przysiąść w jednym z przeszklonych, luksusowych ogródków (piwo, lampka wina ok. 10 euro). W sobotę czas na najsłynniejsze atrakcje: Forum Romanum, Koloseum, Panteon, pałace i mosty na Tybrze. W ciepły dzień można się zajadać pysznymi lodami (naprawdę ogromna kulka 2 euro) czy owocami (schłodzone cząstki kokosa 3 euro). Kolację warto zaplanować w tętniącej życiem dzielnicy Barberini. Potem spacer wąskimi uliczkami, które doprowadzają do bajecznie oświetlonej Fontanny di Trevi, w której kąpała się Anita Ekberg w filmie Felliniego "La dolce vita" (obowiązkowo wrzućmy przez lewe ramię grosik do fontanny). Stąd już blisko do słynnych z ekskluzywnych pokazów mody Schodów Hiszpańskich. Tutejszy przysmak to pieczone kasztany - 5 euro za porcję.

W niedzielę po śniadaniu zwykle trzeba opuścić pokój. Można pozostawić bagaż w przechowalni na Termini (uwaga! są gigantyczne kolejki!) i metrem A pojechać w okolice placu św. Piotra. Po kontroli antyterrorystycznej można bezpłatnie zwiedzić Bazylikę św. Piotra i Kryptę Papieży (pamiętajmy o stosownych strojach zakrywających ramiona i nogi). O godz. 12 na "Anioł Pański" w oknie biblioteki zwykle ukazuje się Papież. Są jeszcze Muzea Watykańskie ze słynnym dziełem Michała Anioła - Kaplicą Sykstyńską (wstęp 9 euro). Warto też odwiedzić kościół San Giovanni Laterano, jedno z wielu świętych miejsc Rzymu, i zobaczyć drewniane schody, po których wiedziono Jezusa na sąd do Piłata (pielgrzymi wchodzą po nich na kolanach).

Wybierając się do Rzymu samolotem wylądujemy na jednym z dwóch lotnisk; Ciampino - 15 km na południe od centrum i Fiumicino - 30 km na zachód (www.adr.it). Taksówki mają postoje przy halach przylotów, wybierajmy te z autoryzowanych korporacji - mają taksometry. Czystym szaleństwem jest wypożyczenie samochodu (www.rome-ciampino.airport-car-hire.net), bo Włosi słyną z brawurowej jazdy. Lepiej wsiąść w autobus Terravision, który z Ciampino w 30 min dowozi na główny dworzec kolejowy Termini (8 euro w jedną stronę, 13,50 w obie), a z Fiumicino w 70 min (9 i 15 euro). Bilety kupimy w internecie (//www.terravision.it ), na lotniskach w hali przylotów oraz w hotelu Royal Santina przy via Marsala 22, naprzeciwko parkingu dla autobusów przy Termini. Stąd dalej autobusami miejskimi albo metrem (tu krzyżują się obie rzymskie linie A i B, bilet godzinny 1 euro, dobowy 7, www.metrebus.it).

Lotniska w okolicy Rzym

Zarezerwuj hotel

Wypożycz auto

Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy