Airbus: Nowe informacje z Tuluzy

23 stycznia 2013 15:12
2 komentarze
Reklama
Co nowego w Airbusie? Przedstawiamy najważniejsze styczniowe wiadomości z Tuluzy.

Pierwszy A320 z sharkletami dla Cebu Pacific

Kilka dni temu filipiński przewoźnik niskokosztowy Cebu Pacific został drugą linią, która otrzymała Airbusa A320 z nowymi zakończeniami skrzydeł, sharkletami. Ta modyfikacja ma zmniejszyć zużycie paliwa aż o 3,5% na długich lotach.

- A320 i A320neo są idealnym rozwiązaniem dla naszej strategii skutecznego rozwoju zarówno na rynku krajowym jak i międzynarodowym. Maszyny te są ekonomicznym i efektywnym rozwiązaniem dla naszych potrzeb flotowych, a sam A320 z sharkletami przyniesie nowy poziom komfortu dla naszych pasażerów oraz zmniejszy nasze koszty operacyjne - powiedział Lance Gokongwei, prezes Cebu Pacific.

Kolejne samoloty A320 z sharkletami trafią do Qatar Airways, Air New Zealand oraz Air Berlin. Natomiast pierwszego A321 z nowymi końcówkami ma otrzymać Finnair, a maszynę A319 narodowy przewoźnik Bhutanu - Drukair.



Sharklety to odpowiednik montowanych m.in. w Boeingach 737 wingletów. Nowy profil skrzydła ma przynieść znaczne oszczędności paliwa i zastąpi stosowane do tej pory krótsze pionowe zakończone skrzydeł sięgające w dół i górę (tzw. fenced wing-tips).

Linie lotnicze otrzymują samoloty tak wyposażone od początku tego roku. Airbus wylicza, że montaż sharkletów zmniejszy zużycie paliwa o 3,5% i pozwola na zwiększenie maksymalnej masy startowej o 500 kg. Wygięte końcówki skrzydeł mają też wyciszyć samolot. Od połowy tego roku Airbus będzie również oferował możliwość wyposażenia latających już A320 w sharklety. Nowy model A320neo będzie wyposażony w skrzydła o podobnej geometrii.


- Cieszymy się, że kolejny, azjatycki klient modelu A320 został pierwszą linią, która wypróbuje sharklety. Sądzimy, że nowe maszyny wyposażone we wspomniane końcówki skrzydeł przyczynią się do znacznych oszczędności linii Cebu Pacific - powiedział John Leahy, wiceprezes Airbusa ds. sprzedaży.

Nowe ceny katalogowe Airbusów

Wraz z nowym rokiem Airbus podniósł średnie ceny swoich samolotów o 3.6 procenta. Nowe ceny obowiązują już od 1 stycznia 2013 r. Wzrost cen został obliczony przy użyciu standardowej formuły eskalacji cen.

Średnie ceny samolotów Airbusa w 2013 r. (w mln USD):

Cena zależy od wagi samolotu, typu silnika i urządzenia kabiny zgodnie z wymogami klienta.

A321neo - nowe opcje kabiny

Airbus zaoferuje liniom lotniczym zupełnie nowe warianty konfiguracji przestronnej kabiny samolotu A321neo. Umożliwiają one większą elastyczność, przez co na pokładzie mieści się większa liczba foteli w tym samym standardzie. Ponadto maksymalna liczba pasażerów została zwiększona do ponad 220. To także efekt innowacji w zakresie układu pomieszczeń i projektu foteli, które pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni w kabinie przy zachowaniu tego samego poziomu komfortu dla pasażerów. Nowe opcje kabiny wejdą do eksploatacji w drugiej połowie 2017 roku.



Pierwsza z nowych opcji to dodatkowe drzwi nad skrzydłem, które podnoszą maksymalną liczbę pasażerów opuszczających samolot, dzięki czemu operatorzy mogą jeszcze lepiej wykorzystać dostępną powierzchnię kabiny. W połączeniu z opcją konfiguracji tylnej części kabiny Space-Flex samolot A321neo może pomieścić maksymalnie 236 foteli, czyli o 16 więcej niż wynosi obecna maksymalna liczba miejsc, co oznacza ograniczenie kosztów w przeliczeniu na jednego pasażera o pięć procent.



Oprócz kabiny z dodatkowymi drzwiami wyjściowymi nad skrzydłem dostępna jest druga z nowych opcji, w której przednie wyjście jest nieczynne, dzięki czemu przód kabiny zyskuje jednolity charakter, pozwalając na umieszczenie dodatkowych foteli i oferując jeszcze większą elastyczność w układzie miejsc w konfiguracjach wieloklasowych. Opcja ta będzie szczególnie przydatna na trasach długodystansowych, w przypadku których w klasie premium konieczne jest utrzymanie wysokiego komfortu podróży.

A330 jednak z sharkletami?

Airbus zauważył duży potencjał w zastosowaniu końcówek skrzydeł typu "sharklet" również w Airbusie A330. Wszystko przez bardzo dobre wyniki testów na rodzinie A320, który w ubiegłym roku zakończył w locie testy skrzydeł z końcówkami "sharklet".



- Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni coraz lepszymi wynikami A320 z sharkletami, niż do tej pory sądziliśmy. Wstępne dane pokazują, że zastosowane ulepszenia przekroczyły nasze szacunki wydajności o 3,4%. Dlatego obecnie jesteśmy blisko decyzji dotyczącej wprowadzenia "sharkletów" w modelu A330. Mamy jeszcze kilka miesięcy do podjęcia ostatecznej decyzji - powiedział portalowi John Leahy, wiceprezes Airbusa ds. sprzedaży.

Warto dodać, że w ubiegłym roku Airbus wprowadził do sprzedaży modele z rodziny A330 ze zwiększoną maksymalną masą startową, która wzrośnie do 240 i 242 ton. Zmiana zostanie wdrożona w modelu A330-300, a następnie w A330-200 i A330-200F.

Poza zwiększeniem masy, nowe A330 będą miały też lepsze osiągi. A330-300, którego udźwig wzrośnie o 7 ton, zwiększy swój zasięg o ponad 700 km. Samoloty będą też mniej spalały, bo powodem zwiększenia maksymalnej masy startowej będzie wymiana silników oraz poprawki aerodynamiczne. Pierwszy cięższy A330-300 ma wejść do komercyjnej służby na początku 2015 roku.



- A330 przeszedł długą drogę w ciągu ostatnich 10 lat. Jesteśmy zachwyceni, że możemy zaoferować zalety i niezawodność A330 coraz większej liczbie linii lotniczych. To najpopularniejszy samolot w swojej kategorii i wygląda na to, że tak pozostanie - dodał Leahy.

Airbus twierdzi również, że nowy A330 będzie o ok. 15% tańszy od Boeinga 777-200ER na trasach do ok. 3,4 tys. km. Europejski producent zapowiada także, że nowa wersja tego modelu będzie miała niższe koszty na lot niż Boeing 787-9 Dreamliner.

Piotr Bożyk
Fot. Airbus Media

Ostatnie komentarze

piotrek737 2013-01-23 17:15   
piotrek737 - Profil piotrek737
737800max: Sprawa z wingletami wygląda nieco inaczej. Opracowała je kiedyś firma Aviation Partners po czym zaproponowała Benkowi i powstało Aviation Partners Boeing jako joint venture. APB jest obecnie na odstrzale po tym jak zgubila ich chciwość. Boeing obraził się na nich jak pojechali do Airbusa by sprzedawać mu koncepcję wingletów, a Airbus skopiował jedynie pomysł i w kilka miesięcy przedstawił swój własny projekt, wypinająć się na APB. Boeing nie darował APB, że byli u Airbusa i zaczęli sami robić większość wingleta. Dlatego w MAX-ie będzie coś innego. Teraz APB musi zarabiać na retrofitach i kombinacjach jak ta ostatnio z United żeby mieć co robić ;)
usuniety 2013-01-23 17:07   
usuniety - Profil usuniety
1. Wyczuwam wojnę pomiędzy A vs.B odnośnie kształtu sharkletów Airbusa. Wystarczy rzucić okiem w link, który dołączyłem, żeby zobaczyć jak dużo podobieństw jest pomiedzy modelami wingletów. Dla mnie Sharklety Airbusa = Winglet Boeinga. To samo na jedno kopyto.
2. Airbus dokładając sharklety do A330, strzela sobie w stopę i robi konkurencję dla nadchodzącego A350. Najpierw w planach Airbusa miało być zastępowanie A330 przez A350. Zmienili zdanie?

zobacz link
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy