Opinie

24/10/2015 14:06
5 Zalety: Jest to port strict wakacyjny, więc nie wymagam tu zbyt wiele. Na plus zasługuje strefa bezcłowa z dobrymi cenami oraz to że jest darmowy, bezprzewodowy internet.

Wady: Port lotniczy w KOS, jak większość greckich lotnisk jest starym budynkiem. Podczas dużej liczby odlotów jest bardzo zatłoczony.
24/10/2015 14:05
5 Zalety: Jest to port strict wakacyjny, więc nie wymagam tu zbyt wiele. Na plus zasługuje strefa bezcłowa z dobrymi cenami oraz to że jest bezprzewodowy, darmowy internet.

Wady: Port lotniczy w KOS, jak większość greckich lotnisk jest starym budynkiem. Podczas dużej liczby odlotów jest bardzo zatłoczony.
24/10/2015 14:03
5 Zalety: London Stansted to jedno z lotnisk obsługujących metropolię Londynu. Głównie latają tu tanie linie lotnicze oraz linie cargo (m. in. FedEx, UPS czy Korean Air Cargo). Plusem lotniska jest bardzo rozbudowana siatka Ryanair oraz EasyJet. Dodatkowo strefa bezcłowa jest dość duża.

Wady: Przede wszystkim lotnisko jest bardzo daleko od centrum Londynu. Trzeba jechać ponad godzinę autobusem. Dodatkowo po przylocie do STN trzeba zazwyczaj stać w bardzo długiej kolejce do odprawy paszportowej. To samo tyczy się przed odlotem ze STN.
24/10/2015 14:00
8 Zalety: Port lotniczy w Brukseli jest to średniej wielkości lotnisko europejskie. Posiada dość rozbudowaną siatkę połączeń, jednak nie jest to zapewne pierwszy port wyboru jeśli idzie o przesiadki, ponieważ choćby FRA, CDG czy LHR mają dużo większą ofertę. Mimo to przesiadki w BRU należą do przyjemnych. Lotnisko jest nowoczesne, przestronne a obsługa bardzo miła. Także dojazd do centrum Brukseli jest szybki, dzięki nowoczesnym oraz komfortowym autobusom.

Wady: Nie ma.
24/10/2015 13:58
5 Zalety: CDG to największy port w metropolii paryskiej oraz jedno z najruchliwszych lotnisk na Świecie. Na plus zasługuje bardzo rozbudowana siatka Air France jak i innych przewoźników. Poza tym lotnisko jest nowoczesne oraz jest bardzo dużo sklepów. Dzięki temu nawet przy dłuższych przesiadkach nie będziemy się nudzić.

Wady: Niesety mimo dużej ilości sklepów, przesiadki na CDG nie należą do najlepszych. Przede wszystkim przez to że lotnisko jest źle oznakowane, a obsługa nie jest pomocna.
24/10/2015 13:56
9 Zalety: Przez Montreal miałem przyjemność lecieć przy okazji mojej podróży do USA. Lotnisko bardzo przyjemne, obsługa pomocna, w szczególności podczas przesiadki. Na plus zasługuje także to że na lotnisku znajduje się US imigration. Dzięki temu lądując na La Guardi odbieramy tylko bagaż.

Wady: Nie ma
24/10/2015 13:54
7 Zalety: Jest to drugie, międzynarodowe lotnisko obsługujące metropolię Nowy Jork. Obecnie jest to hub linii United (wcześniej Continental). Plusem lotniska jest jego dużo bliższe położenie względem Manhattanu gdzie dostaniemy się dużo szybciej niż z JFK. Mimo, że budynek lotniska jest stary, to łatwo i intuicyjnie można się po nim poruszać (być może dlatego, że to lotnisko jest dużo mniejsze niż JFK). Na lotnisku kursuje Air Train którym możemy dostać się także do pociągu, który zawiezie nas do NY.

Wady: Uboższa siatka połączeń niż z JFK. Duży tłok podczas odprawy paszportowej.
24/10/2015 13:51
6 Zalety: La Guardia to krajowy port lotniczy obsługujący metropolię Nowy Jork. Jedynym międzynarodowym przewoźnikiem w tym porcie jest Air Canada, obsługująca połączenia do Montrealu, Ottawy oraz Toronto. Piszę o tym celowo, ponieważ czasem pojawiają się w systemach rezerwacyjnych połączenia do USA właśnie przez Kanadę. Mimo dwóch przesiadek nie jest to złe połączenie, ponieważ już na kanadyjskim lotnisku przechodzimy przez imigration, a w LGA odbieramy tylko bagaż.

Wady: Lotnisko jest bardzo stare. Niestety do lotniska nie kursuje metro. Jeśli chcemy dojechać na Manhattan komunikacją musimy skorzystać z autobusu, a następnie przesiąść się na metro.
24/10/2015 13:46
6 Zalety: Jest to największe lotnisko w metropolii Nowy Jork. Oferuje wiele międzynarodowych połączeń w najdalsze zakątki Świata. Z Polski na JFK dostaniemy się bezpośrednio LOTem z Warszawy lub wieloma innymi liniami z przesiadką w którymś z dużych Europejskich hubów. Lotnisko posiada 8 terminali. Linie z sojuszu Star Alliance lądują na Terminalu nr 1 (oprócz Swiss), linie z sojuszu Sky Team lądują również na Terminalu nr 1, natomiast linie z Sojuszu One World lądują na terminalu nr 8. Pomiędzy terminalami można łatwo poruszać się bezpłatnie kolejką Air Train. Pociąg ten jeździ co kilka minut, przez całą dobę i jest skomunikowany bezpośrednio z dwiema stacjami nowojorskiego metra, mianowicie Howard Beach JFK (metro A) oraz Jamaica (metro A). Dzięki temu możemy się przesiąść i bezpośrednio dojechać na Manhattan. Podróż kolejką Air Train do stacji metra jest już płatna - 5$. Na lotnisku znajduje się duża liczba sklepów bezcłowych. Obsługa lotniska jest uprzejma i pomocna.

Wady: Lotnisko nie jest nowoczesne. Nie ma też darmowego internetu. Jeśli wybieramy podróż metrem z Manhattanu to musimy liczyć się, że dotrzemy na terminal z którego odlatujemy w ok. 1,5h. Minusem są także kolejki do imigration podczas przylotu do NYC. Po kilkugodzinnym locie czasem trzeba stac ok. 2 h w kolejce.
24/10/2015 13:38
8 Zalety: Kolejny z moich ulubionych portów przesiadkowych czyli Dusseldorf. Bardzo przyjemne i czyste lotnisko oddalone kilka kilometrów od Dusseldorfu. Kiedyś był to drugi co do liczby odprawianych pasażerów port lotniczy w Niemczech, natomiast obecnie został zepchnięty na trzecią pozycję przez lotnisko w Monachium. Siatka połączeń Lufthansy nie jest tak rozwinięta jak w MUC czy FRA jednak bez problemu można dostać się do większości miejsc w Europie. Jeśli chodzi o loty dalekodystansowe to obecnie Lufthansa utrzymuje trasę do Newarku oraz do Chicago. Dodatkowo swój hub ma tu Air Berlin z lotami zarówno wewnątrz Europy jak i międzykontynentalnymi. Niestety Air Berlin nie lata z DUS do Polski. W ciągu ostatnich kilku lat rozwinęła się siatka połączeń dalekodystansowych ponieważ z DUS latają takie linie jak Air China (Pekin), ANA (Tokyo-Narita), AA (Chicago) czy Delta (Atlanta). Dzięki temu DUS staje się coraz bardziej atrakcyjniejszym portem przesiadkowym, szczególnie jeśli chodzi o trasy do Newarku. Zauważyłem, że lecąc Lufthansą do NYC bardzo dużo tanich tras powrotnych do portów regionalnych w naszym kraju jest właśnie przez DUS. Polecam każdemu ten port do przesiadek.

Wady: Wysokie ceny w lotniskowych restauracjach. Lotnisko jest zamknięte od godziny 22 do godziny 6:00. Przez to dwukrotnie zdażyło mi się że samolot w Newarku musiał czekać ok. 30-60 min. żeby wystartować tak ażeby dolecieć po 6:00 rano.