×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub05/12/2017 13:52

Kontrola bezpieczeństwa na polskich lotniskach

   Kontrola bezpieczeństwa stanowi nieodzowny element każdej podróży lotniczej. Nic bardziej oczywistego. Wszyscy godzimy się na rozbieranie niemal do rosołu, stanie na bosaka na często zimnej posadzce czy pozbawianie nas butelki wody, którą będziemy musieli za chwilę ponownie kupić w dużo wyższej cenie. Wszystko dla nadrzędnego celu, jakim jest nasze wspólne bezpieczeństwo. Problem pojawia się wtedy, kiedy personel dokonujący takiej kontroli, a są to coraz częściej pracownicy prywatnej firmy, a nie straży granicznej, przekraczają swoje kompetencje, są nieuprzejmi, aroganccy i bawią się kosztem często zestresowanych lotem i samą kontrolą pasażerów. Mam nieodparte wrażenie, że na polskich lotniskach taka sytuacja jest niestety normą.

   Zacznijmy jednak od drugiej strony. Wielu z nas spędzało onegdaj wakacje w krajach takich jak Egipt czy Tunezja. Wracając do Polski przechodziliśmy kontrolę bezpieczeństwa, która najczęściej urągała europejskim standardom: wiecznie dzwoniąca bramka, pracownicy dłubiący w nosie i nawet nie spoglądający na wyświetlaną na ekranie zawartość naszej torby. Można było odnieść wrażenie, że do samolotu wnieść można absolutnie wszystko, a i tak nikt tego nie zauważy. To oczywiście skrajność, której trudno byłoby bronić. Wolimy wszak mieć przynajmniej złudzenie, że odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo ludzie, stanęli na wysokości zadania.

    Przenieśmy się zatem do Polski, na lotnisko w Katowicach. Jest 3 grudnia 2017 roku. Lecę jedynie do Warszawy, z bagażem podręcznym. Oprócz małej walizki mam torbę typu „na laptop”. W środku portfel, dwa telefony, klucze do domu, batonik, lek przeciwbólowy, chusteczki. Podchodzę do stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Pytam stojącego przed bramką pracownika, czy mam wyciągać z torby telefony. Otrzymuję odpowiedź negatywną. Wyjmuję więc z walizki płyny spakowane w przepisową przezroczystą torebkę, zdejmuję pasek, zegarek i kurtkę. Kątem oka zauważam poirytowanego obcokrajowca, chyba Włocha, który przechodzi przez bramkę kilka razy przeklinając pod nosem. Nie wiem jeszcze, że za chwilę czeka mnie to samo. Przechodzę przez bramkę, mimo że nie zadzwoniła, jestem pocierany wacikami, które są potem sprawdzane w specjalnym urządzeniu. To jednak dopiero początek. Pani, która skanuje bagaże, odzywa się do mnie w formie całkowicie bezosobowej: torba, telefony, wyjąć, przejść jeszcze raz. Bez protestu cofam się za bramkę z telefonami w plastikowej kuwecie. Kiedy jeszcze raz przechodzę przez bramkę, widzę rzeczoną panią, jak otwiera moją torbę podręczną, wyrzuca z niej całą zawartość do plastikowego pojemnika, po czym ogląda sobie każdy przedmiot. Zamieram. Po chwili, nie kryjąc irytacji, pytam, dlaczego zawartość mojej torby, mimo prześwietlenia, została wysypana, bez jakiegokolwiek poszanowania dla moich prywatnych rzeczy. „Pana prywatność nie ma tu znaczenia” - uprzedza swoją koleżankę pan stojący przy bramce, po czym obydwoje przeglądają całą zawartość przedmiot po przedmiocie, klucze, portfel, chusteczki. Widzę minę stojącej za mną pani, której torba zostaje w międzyczasie potraktowana w identyczny sposób. Wspomniany wcześniej obcokrajowiec właśnie wkłada wszystko do swojego plecaka. Wszystkich potraktowano w identyczny, zdecydowanie zbyt drobiazgowy i przesadny sposób. Nie zostałem w żadnym wypadku wytypowany do bardziej szczegółowej kontroli. Zdobywam się więc na odwagę i pytam bezosobowej pani kontrolerki: „Dlaczego państwo to robią? Doskonale wiem, że nie jest to konieczne. Latam po całym świecie i nigdzie nie przytrafiło mi się coś takiego. Dlaczego wysypała pani zawartość mojej torby?” Odpowiedzią jest mina typu „bo mam taki kaprys”, śmiech, a następnie zbycie milczeniem.

   Długo zastanawiałem się, czy opisywać tę sytuację. Ktoś może powiedzieć, że jestem przewrażliwiony. Tak się jednak składa, że tylko w tym roku przechodziłem kontrolę bezpieczeństwa na lotniskach we Lwowie, Zurychu, Atenach, Kijowie, Wiedniu, Mediolanie, Mińsku, Trapani, Dusseldorfie i Wilnie. Nigdzie nie poddawano mnie tak restrykcyjnej kontroli przy braku zachowania podstawowych zasad. Złe doświadczenia mam jedynie z polskich lotnisk regionalnych i Warszawy, gdzie pan na widok przezroczystej torebki foliowej z kosmetykami, pozwolił sobie na komentarz: „ma pan więcej kosmetyków niż baba”, ale kiedy usłyszał, co sądzę na temat tego typu komentarzy, spuścił z tonu. Czy naprawdę kontrola bezpieczeństwa na lotnisku musi uwłaczać naszej godności, obrażać i poniżać? Na większości zagranicznych lotnisk, na których miałem okazję być, kontrolowano mnie dokładnie, ale uprzejmie i z uśmiechem. Można? Można. Trzeba jedynie chcieć. Czy ta nieuprzejmość to nasza narodowa domena? Chętnie poczytam o waszych doświadczeniach w tej kwestii.


13223 wyświetlenia


<>

Komentarze


Latam na trasie ZRH-WAW. W zeszlym roku byla tam jeszcze firma z ktora lotnisko nie podpisalo nowej umowy. Nie ma sie co dziwic. Obsluga tejze firmy nie miala pojecia ze Szwajcaria nie jest w UE za to jest w strefie Schengen. Z uporem maniaka probowali mi wmawiac ze jest zupelnie odwrotnie. Poza tym zachowywali sie jakby byli z FBI :D masakra
05/12/2017 15:49
Zachowanie polskich lotniskowych służb kontrolnych jest pokłosiem tradycyjnego podejścia władz tych lotnisk (w myśl zasady "jaki pan, taki kram") do kwestii utrzymania porządku - a więc dogłębnego przekonania, że w tym celu obywatela trzeba trzymać krótko za pysk, czasem dodatkowo skrzyczeć i potraktować jak śmiecia, bo grzeczność to z pewnością oznaka słabości.

Dodatkowo trudno oprzeć się wrażeniu, że ta bezkarna możliwość "dołożenia" pasażerowi stanowi rodzaj bonusu, którym rekompensuje się pracownikom niskie płace. Tak czy inaczej, ryba psuje się od głowy i to prezesów lotnisk należy zamęczać pytaniami, dlaczego utrzymują taki stan rzeczy...
05/12/2017 21:13
No cóż, chamstwo w Polsce trzyma się mocno, chyba także dlatego, że osoby, które doświadczyły takiego zachowania nie zgaszają takich przypadków. Nie mam problemu z dodatkowymi kontrolami np. waciki, ściągniecie butów czy przeszukania torby. Raz na lotnisku w St. Lucii proszono, abym włączył laptop, bo maszyna do prześwietleń była zepsuta, a w Monachium proszono mnie, abym zrobił zdjęcie aparatem, żeby sprawdzić, czy jest prawdziwy. Zawsze z mniejsza czy większa kurtuazja, ale nigdy nie z takim lekceważeniem i butą.
05/12/2017 21:35
Ludzie pracujący przy kontroli bezpieczenstwa nie sa od uśmiechania i pogawędek z pasażerami ....tylko jak sama nazwa mowi od Kontroli Bezpieczenstwa...a to co robia to nie jest ICH widzimisie,tylko zalecenia odgórne za ktorych zle wykonywanie albo nieprzestrzeganie groza konsekwencje i sa to konsekwencje nie tylko finansowe....Długo mozna by pisac....najgorsze jest to ze od tych ludzi zależy bezpieczeństwo pasażerów ....a sa bardzo czesto przemęczeni i fatalnie opłacani ....wiedza cos o tym w Balicach gdzie sa dwie kasty OKB ci co pracują w systemie 12h i ci co pracują w systemie 8h( tu sa nowi i za karę albo ci ktorzy nie zasłużyli w oczach przełożonych na awans) Taki stan rzeczy nie wpływa na komfort pracy....i to tak odpowiedzialnej pracy ....A do tego braki kadrowe ( nikt o zdrowych zmysłach nie chce pracowac za takie pieniadze ) Mysle ze podobnie jest na innych lotniskach....tych ktore maja duży ruch...Ktos napisał ryba psuje sie od głowy.....swieta racja
Ktos powie zwolnij sie....tak tez zrobiłem ....ale czasem zerkam na stronki branżowe (takie mi zostało zboczenie zawodowe) Jesli nie zostanie zwiększone zatrudnienie na OKB...bedzie jak jest....ale to zależne jest od KASY...a przepisy cóż one musza byc przestrzegane a ten człowiek ktory kontroluje musi pilnować zeby było tak a nie inaczej....miłych lotów i wiecej wyrozumiałości zycze :)
06/12/2017 13:15
Przykro mi, Raganar, ale się z Tobą nie zgadzam. Mam być wyrozumiały, bo ktoś mało zarabia i dlatego źle mnie traktuje? Szczerze mówiąc, mam gdzieś zarobki kontrolerów tak jak i oni moje. Jeśli ktoś nie jest zadowolony ze swojej pracy, zawsze może poszukać innej. Można kontrolować dobrze i szczegółowo, nie będąc przy tym zwyczajnym chamem i nie uwierzę, że to tylko kwestia zarobków. Przecież to nie jest praca przymusowa. Ktoś, kto wychodzi z założenia „jest mi źle, to się powyżywam na pasażerach, powinien pracować w sortowni bagażu, a nie z ludźmi. To nieprawda, że na innych lotniskach jest podobnie, bo nigdzie poza Polską kontrola bezpieczeństwa nie jest oceniana tak fatalnie (polecam zajrzeć na fan page kilku lotnisk i porównać opinie pasażerów). Pozdrawiam i gratuluję decyzji o odejściu.
06/12/2017 17:46
Też jestem pracownikiem kontroli bezpieczeństwa. Jakoś na swoją pensję nie narzekam (chociaż jakbym miał więcej to bym nie narzekał). Gorszą pracę z mniejsze pieniądze ludzie wykonują.

Te paski o których mowa w artykule - jest to test na obecność substancji niedozwolonych. Nie jest to żadna tajemnica. Po prostu pewna liczba osób musi zostać w ten sposób skontrolowana.

Co do wyrzucania z bagażu rzeczy. Jak dla mnie karygodne zachowanie. Operator kontroli bezpieczeństwa ma obowiązek zapytać się o pozwolenie otwarcia bagażu. Chyba, że dochodzi do skrajnego przypadku kiedy wykrył niebezpieczeństwo (np. ładunek wybuchowy, broń, nóż).
Nigdy mi się nie zdarzyło po prostu wywalić wszystkie rzeczy z bagażu. Jeżeli już mam konieczność wyjecia pewnych przedmiotów z bagażu to robię to przy właścicielu. Z błahego powodu: żeby nie zostać oskarżonym o kradzież.

Według mnie największym problemem pracowników ochrony na lotniskach jest ich podejście do pracy. Wydaje im się, że mogą być wredni, robić co im się żywnie podoba bo to pasażer chce coś od nich. To pasażer chce odlecieć. Ale nie widzą drugiej strony medalu. Pasażer może bo takiej kontroli wybrać inne lotnisko nawet jeśli miałby być stratny na czasie.

Co do błędów w artykule: na żadnym lotnisku kontrolą bezpieczeństwa nie zajmuje się Straż Graniczna. Tą kontrolę przeprowadza wewnętrzna bądź zewnętrzna służba ochrony. W Katowicach jest to Poczta Polska. A w Krakowie Służba Ochrony Lotniska.

Pozdrawiam i zapraszam do Krakowa
Jak dopisze szczęście to traficie Państwo na osobę która obsłuży Państwa kulturalnie wciąż zachowując pełne procedury kontroli bezpieczeństwa, a nie na taką, która wiecznie narzeka na swoją pracę.
12/12/2017 15:40
Szczerze ...watpię żebyś pracował jako OKB w KRK :) no chyba ze jestes z kasty 12 wiec trudno zeby ci wynagrodzenie nie pasowało :) Swoją droga ciekawe jak długo ten podział sie jeszcze utrzyma na lepszych z 12 i gorszych z 8.... Podobno mialo to sie zmienic zeby poprawić atmosferę w pracy...a i co z dowódcami dalej bez zmian ????? Komuś bardzo zależy zeby było po STAREMU .......
A wracając do tematu kontroli....to faktycznie w Balicach moim zdaniem jest naprawde na wysokim poziomie pod względem kultury i profesjonalizmu....i nie pisze tego bo tam kiedys pracowałem ale bo tak zwyczajnie było i mam nadzieje nadal jest
15/12/2017 08:45
Dwa tygodnietemu lecialem z Katowic,gdyby nie to ze mam Australijski paszport zostal bym potraktowany w ten sam sposob.Przechodzac przez kontrole bezpieczenstwa umylkowo moj partner zeskanowal moja karte pokladowa w telefonie , kiedy ja chcialem to zrobic Pani niestety nie moglem przejsc Pani siedzaca zaczela mowic do mnie : again , no card!!zamurowalo mnie , nie sprawdzajac z partnerem co sie stalo, dawalem jej moj telefon z moim paszportem,Pani niestety nie potrafila sie porozumiec po angielsku a takze nie probujac powiedziec po polsku, (widzac moj Australiski paszport stwierdzila ze nie mowie po polsku) krzyknela do kolegi : kolejny wiesniak z zagranicy nie wie co robi, podejdz i wytlumacz oslowi' Bylem w takim szoku ze rece mi opadly!!!!moj partner przeszedl juz przez bramke i absolutnie nie mial drogi powrotu do mnie !wiec stanalem z boku starajac sie odnalezc moja karte w moim telefonie,ciagle wsluchujac sie w rozmowe pomiedzy pracownikami ochrony. Po odnalezieniu prawidlowej karty, postanowilem ze nie zostane obojetny i odezwalem sie po polsku!Mozecie sobie wyobrazic mine Pani I Pana kiedy poprosilem o rozmowe z kierownikiem, zlozylem oficjalna skarge na pracownikow, chamstwo,brak wyuczenia i jakichkolwiek podstaw dobrego wychowania!!!
17/12/2017 10:20
Dwa tygodnietemu lecialem z Katowic, zostalem potraktowany jak intruz.Przechodzac przez kontrole bezpieczenstwa umylkowo moj partner zeskanowal moja karte pokladowa w telefonie , kiedy ja chcialem to zrobic niestety nie moglem przejsc, zostalem poproszony o paszport, (mam paszport Australijski) Pani siedzaca zaczela mowic do mnie : again , no card!!zamurowalo mnie , nie sprawdzajac z partnerem co sie stalo, dawalem jej moj telefon i poprosila o moj paszport, Pani niestety nie potrafila sie porozumiec po angielsku a takze nie probujac powiedziec po polsku, (widzac moj Australiski paszport stwierdzila ze nie mowie po polsku) krzyknela do kolegi : kolejny wiesniak z zagranicy nie wie co robi, podejdz i wytlumacz oslowi' Bylem w takim szoku ze rece mi opadly!!!!moj partner przeszedl juz przez bramke i absolutnie nie mial drogi powrotu do mnie !wiec stanalem z boku starajac sie odnalezc moja karte w moim telefonie,ciagle wsluchujac sie w rozmowe pomiedzy pracownikami ochrony. Po odnalezieniu prawidlowej karty, postanowilem ze nie zostane obojetny i odezwalem sie po polsku!Mozecie sobie wyobrazic mine Pani I Pana kiedy poprosilem o rozmowe z kierownikiem, zlozylem oficjalna skarge na pracownikow, chamstwo,brak wyuczenia i jakichkolwiek podstaw dobrego wychowania!!!
17/12/2017 10:27
Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
<>