Londyn - Bruksela nielotniczo (Eurostar)

29/01/2018 15:34

Eurostar rozpoczął swoja działalność pasażerska 14 Listopada 1994 oferując połączenie kolejowe z Londynu (Waterloo) do Paryza (Gare Du Nord) oraz Brukseli (Midi). W chwili obecnej Eurostar na swoich głównych trasach oferuje 16 połączeń dziennie pomiędzy Londynem, a Paryzem (a 18 w piątki) oraz 11 połączeń do Brukseli. Łącznie Eurostar obsługuje 14 miast, głównie we Francji. W listopadzie 2007 wszystkie połączenia z Londynu obsługiwane są z nowego dworca St Pancras w Londynie, cześć dworca Waterloo, w której mieścił się Eurostar została zamknięta, przebudowana i włączona do obsługi ruchu pasażerskiego w aglomeracji londyńskiej. Dworzec St Pancras wygląda naprawdę przyzwoicie. Eurostar zajmuje spora cześć dworca dzięki temu jest dość przestronnie zarówno przy stanowiskach odprawy, jak i w poczekalni (za kontrola paszportowa i security).

Planowy odjazd mojego pociągu to 8.58 do Brukseli. Do kontroli paszportowej można zgłoście się na maksymalnie 30 minut przed odjazdem. Tego dnia było dość tłoczno (pociągi do Paryza, Brukseli oraz sezonowe połączenie we francuskie Alpy odjeżdżają w odstępach 25-30 minut), mimo to cała kontrola paszportowa I security check trwało nie więcej niż 15 minut. Boarding do pociągu zaczyna się na 20 minut przed odjazdem. Eurostar oferuje przejazdy w 3 klasach: Standard (od £29 w jedna stronę), Standard Premiere (od £99 w jedna stronę) i Business Premiere (od £245 w jedna stronę – co jest przesada według mnie). Ja trafiłem na promocje I na tydzień przed odjazdem kupując bilet Standard Premiere był on tańszy od taryfy Standard o około £20.

Obecnie cała flota pociągów jest wymieniania I trasa do Brukseli obsługiwana jest nowymi pociągami e320, które są o wiele wygodniejsze niż starsze pociągi 373, które jeździły od początku funkcjonowania, a są dość toporne w wygładzie zarówno zewnętrznym, jak I wewnętrznych – miejsca na nogi było bardzo maula siedzenia twarde I obite czymś w rodzaju filcu. Na szczęście tego rodzaju pociągi nie jeżdżą już od jakiegoś czasu. (Rok temu jadać do Brukseli niestety na taki trafiłem, w związku z usterka techniczna nowego modelu). W nowych e320 oferowane jest bezpłatne wifi na całej trasie (również w tunelu pd kanałem La Manche).

Podczas rezerwacji biletu mamy możliwość wyboru miejsca i dowolnej jego zmiany przed odjazdem. Przy wyborze miejsca na ekranie pokazują się dodatkowe informacje jak np. czy jest to miejsce zgodnie z kierunkiem jazdy, czy jest okno, czy częściowo tylko czy okna brak I czy miejsce posiada gniazdko (europejskie I brytyjskie). Ja podróżowałem na pojedynczym miejscu I muszę powiedzieć, że miejsca na nogi nawet dla osoby wysokiej jest dość sporo (37 cali). Miejsce jest dość wygodne I wyposażone w podnóżek, stolik, wieszak na płaszcz, lampkę, uchwyt na napój, gniazdko, lusterko oraz przegródkę na gazety lub tablet.


Na około 6 minut przed odjazdem zaczną się procedura zamykania drzwi, a mniej więcej na 3 minuty przed odjazdem drzwi są już zamknięte. Pociąg ruszył o czasie. Gdy tylko ruszyliśmy otrzymaliśmy informacje, że z przyczyn technicznych wifi nie działa w tym połączeniu. Wifi działało – co prawda wolno, ale działało. ;-) Po drodze do Brukseli pociąg zatrzymuje se jeszcze w Ebbsfleet International ( w hrabstwie Essex w Anglii) oraz w Calais I Lille we Francji. Podroż do Brukseli trwa 2 godziny i 10 minut (planowy przyjazd 12.08 na dworzec Midi w Brukseli, w rzeczywistości przejechaliśmy o 12.05). Po około 15 minutach od rozpoczęcia podroży zaserwowano lekkie śniadanie kontynentalne. Uprzejma obsługa co kilka minut pytała czy czegoś jeszcze potrzebuje I oferowała dodatkowe napoje, rogaliki czy owoce.
Wg informacji przewoźnika pociągi poruszają się zr średnia prędkością około 300km na godzinę, co jakiś czas na ekranach w pociągu pokazuje się aktualna prędkości I zauważyłem wartości 265 czy 290, nie udało mi się zauważyć, aby była równa czy większa niż 300km na godzinę. Po około 40 minutach pociąg wjeżdża do tunelu pod kanałem La Manche. W tunelu pociąg zwalnia do około 160km na godzinę i cala podroż w tunelu trwa około 20 minut. Po przyjeździe do Brukseli można udać się od razu do miasta lub skierować do oznaczonych wyjść jeśli ma się dalsze połączenie kolejowe wgłąb Europy. Pociągi Eurostar są skomunikowane z innymi połączeniami ekspresowymi np. do Amsterdamu, Luksemburga czy Frankfurtu. 

W niedalekiej przyszłości Eurostar planuje obsługiwać więcej europejskich miast bezpośrednio – na pierwszy ogień maja iść połączenia właśnie do Amstedamu (czas przejazdu z Lodnynu to 3.30 godz. a do Frakfurtu to 4 godz.). Podroż oceniam bardzo dobrze, za cenę £70 otrzymałem bardzo wygodna i przyjemna podroż z centrum jednej stolicy europejskiej do drugiej. Obsługa była mila I uprzejma, a komfort podroży wysoki. Jak tylko rusza bezpośrednie połączenia do Amsterdamu to postaram się je przetestować – Jako że jednak wole podróże kolejowe bardziej od lotniczych. ;-)

Komentarze

Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy