Atlantic Airways: Vágar -Kopenhaga

23/06/2022 00:43
Gdzieś między fiordem Sørvágsfjørður a największym jeziorem archipelagu Wysp Owczych — Sørvágsvatn położona jest wieś Sørvágur. Ze wsi można dostać się na wyspę Mykines, autobusem numer 300 do Tórshavn lub pieszo dojść do położonego nieopodal (jedynego na Wyspach Owczych) portu lotniczego, którego północno-zachodni kraniec pasa startowego dochodzi do granic wioski.

Port lotniczy Vágar położony jest na wyspie Vágar, trzeciej co do wielkości wyspy wchodzącej w skład archipelagu Wysp Owczych. Lotnisko stanowi bazę farerskiej linii lotniczej Atlantic Airways oferującej całoroczne połączenia do: Kopenhagi, Billund, Oslo (Gardermoen), Rejkiaviku (Keflavík) oraz sezonowe do Billund, Edynburga, Paryża (CDG), Barcelony (El Prat), Palma de Mallorca oraz na Gran Canaria. Dodatkowo skandynawskie linie lotnicze SAS oferują połączenie do Kopenhagi, a norweska linia Widerøe do Bergen.

W niewielkim budynku terminalu znajduje się punkt informacji turystycznej, biuro linii lotniczej Atlantic Airways, 2 stanowiska odpraw pasażersko-bagażowej, 3 punkty do samodzielnego nadawania bagażu i niewielka (nieczynna) kawiarnia. Po wejściu do budynku terminalu, podchodzę do wolnego kiosku do samodzielnej odprawy. Po kilku minutach odprawa zostaje zakończona, a karta pokładowa i przywieszka bagażowa zostają wydrukowane. Początkowo sprawia mi trudność przyklejenie przywieszki we właściwy sposób, ale instrukcja obrazkowa umieszczona na jej odwrocie, ułatwiła mi właściwe jej umieszczenie na moim bagażu. Następnie podchodzę do stanowiska do samodzielnego nadawania bagażu, gdzie po zeskanowaniu kodu kreskowego z przywieszki bagażowej i potwierdzeniu na ekranie monitora, moja walizka sprawnie przesuwa się po taśmociągu, aby zniknąć w czeluściach sortowni bagażowej. Mając jeszcze wystarczająco dużo czasu do odlotu, opuszczam terminal i po przejściu stanowiska rent-a-car udaję się do położonej w pobliżu (ok.1,5 km) miejscowości Sørvágur.

Atlantic Airawys oferuje jedynie taryfy w klasie ekonomicznej: LÁGPRÍS (LOW), SVEIM (FLEX) and SVEIM+ (FLEX+).Taryfy te różnią się możliwością i kosztami zmiany rezerwacji, zmiany nazwiska podróżnego czy możliwością zwrotu biletu. We wszystkich wymienionych taryfach wliczony jest bagaż podręczny (8 kg) oraz 1 sztuka bagażu rejestrowanego do 23 kg. Dodatkowa sztuka bagażu rejestrowanego (do 23 kg) kosztuje 249 DKK.

Po powrocie z wędrówki kieruje się do kontroli bezpieczeństwa znajdującej się naprzeciw stanowisk odpraw. Po sprawnej kontroli przechodzę do niewielkiej hali.w której znajduje się bistro oraz sklep wolnocłowy (Wyspy Owcze nie należą do UE), który jest dostępny zarówno dla pasażerów odlatujących, jak i przylatujących do Vágar. W oczekiwaniu na swój lot obserwuję odlot samolotu do Kopenhagi (SK 1778) i Oslo (RC 434) oraz przylot samolotu z Kopenhagi (rejs RC 459),którym po krótkim postoju odlecę do duńskiej stolicy.

Lot RC460 jest czwartym i ostatnim rejsem do Kopenhagi dzisiaj, a łaczna liczba rejsów doduńskiej stolicy wynosi 26: 20 lotów obsługuje Atlantic Airways, a pozostałe 6 - SAS. Po kontroli karty wstępu którki spacer dzieli mnie od zaparkowanego niedaleko terminalu samolotu typu Airbus A320-214 o numerach rejestracyjnych OY-RCJ i nazwie William. W skład floty Atlantic Airways wchodzą trzy samoloty typu Airbus A320 oraz 2 śmigłowce typu Agusta Westland 139, które obsługują krajowe połączenia pomiędzy wyspami archipelagu. Wszystkie statki powietrzne noszą imiona farerskich artystów. Samoloty noszą imiona Ingálvur av Reyni (malarz), Tita Vinther (tkaniny artystyczne), William Heinesen (pisarz, poeta, malarz i kompozytor), a helikoptery Ruth Smith (malarka) oraz Sámal Joensen-Mikines (malarz).

Wewnątrz samolotu zajmuję wybrane podczas odprawy miejsce 27A, znajdujące się na końcu samolotu. Wnętrze samolotu utrzymane jest w stonowanych odcieniach szarości z ozdobnymi elementarni w kolorze niebieskim i czerwonych, które nawiązują do kolorystyki loga linii lotniczej. Siedzenia w układzie 3+3 pokryte są skórą w kolorze granatowym. Całość sprawia przyjemne wrażenie, a samo wnętrze jest schludne i czyste.




W skład załogi wchodzą w dzisiejszym rejsie: pilotka, pilot oraz 4 stewardessy. Po zamknięciu drzwi samolotu załoga przeprowadza demonstrację instrukcji bezpieczeństwa w języku farerskim oraz streszczenie tej instrukcji w języku angielskim. Po krótkim kołowaniu do progu pasa startowego samolot wzbija się w powietrze, a moim oczom ukazuje się wspaniały widok archipelagu Wysp Owczych.

Po osiągnięciu wysokości przelotowej rozpoczyna się serwis pokładowy. Bezpłatnie oferowana jest kawa, herbata i woda. Dodatkowo pasażerowie mogą kpić przekąski napoje oferowane przez przewoźnika. Ja do bezpłatnej wody dokupiłem 330 ml puszkę farerskiego piwa Föroya Bjór Classik warzonego w Klaksvík (35 DKK) oraz kanapkę z kurczakiem i bekonem (65 DKK). Inne przykładowe ceny z oferty pokładowej: napoje bezalkoholowe (200- 330 ml) 15 lub 20 DKK, słone przekąski (Pringels 40 g, migdały 40 g) – 25 DKK, słodycze 25-55 DKK, wino (187 ml, białe, czerwone lub musujące) 40 lub 45 DKK, miniaturki mocnych alkoholi (30-50 ml) 40 DKK, zestawy przekąska + napój bezalkoholowy lub bezalkoholowy 40-75 DKK.

Podczas lotu przeglądam magazyn pokładowy „Atlantic Review” napisany w dwóch językach: farerskim i angielskim oraz śledzę zmieniający się krajobraz.

W znajdują się monitory pozwalające śledzić trasę i postęp lotu. Dzisiejszy rejs przebiega na północ od Szetlandów, nad norweskim Stavanger i duńskim Aalborg. Po pokonaniu ponad 1300 km samolot ląduje na kopenhaskim lotnisku w Kastrup.

 

Ciekawostki:

1) Porty docelowe linii lotniczej Atlantic Airways podzielone są na trzy grupy: Europe Routes - Kopenhaga, Billund, Aalborg, Paryż; NORD Routes – Oslo, Rejkiawik, Edynburg oraz SUN Routes – Barcelona,Palma de Mallorca oraz Gran Canaria.

2) Kamizelki ratunkowe załogi są w kolorze czerwonym, podczas gdy pasażerów w kolorze żółtym.

3) W logo linii znajduje się stylizowany guptak, którego kolonie lęgowe znajdują się m.in. Wyspach Owczych.


Podsumowanie rejsu:

 • Linia lotnicza: Atlantic Airways
 • Numer rejsu: RC 460
 • Trasa (IATA/ICAO):  Vágar -Kopenhaga  (FAE-CPH/EKVG-EKCH)
 • Dystans: 1348 km (728 mil mor.)
 • Samolot (numer rejestracyjny): Airbus A320-214 (OY-RCJ)
 • Wyjście: 2
 • Miejsce: 27A
 • Czas odlotu rozkładowy (rzeczywisty): 20:40 (20:33)
 • Czas przylotu rozkładowy (rzeczywisty): 23:45 (23:20)
 • Czas lotu rozkładowy (rzeczywisty): 2h 05 min (1h 47 min)
 • LF: 55 %
 • Ocena własna rejsu: 8/10 (taryfa LOW)

Uczynna i uśmiechnięta załoga, przyjemne i czyste samoloty, bezpłatna kawa/woda/herbata oraz bagaż rejstrowany w najtańszej taryfie  to niewątpliwe zalety linii. Minusem płatny seris pokładowy.

Komentarze

Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników.