×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub18/03/2018 00:17

Aegean Airlines: Lizbona - Ateny

Choć pierwszy lot na trasie Ateny – Lizbona – Ateny odbył się 15 czerwca 2015 roku, ale ja o połączeniu dowiedziałem się dwa lata później. Pomyślałem, że fajnie byłoby mieć kolejną kreskę na mapie lotów, tym bardziej że jest to jedne z dłuższych rejsów w kontynentalnej Europie. I z niecierpliwością czekałem, kiedy linia opublikuje taryfy na marzec 2018. Po zarezerwowaniu biletu pozostało mi czekać zaledwie 11 miesięcy… Aż nadszedł ten dzień. 
A3 669: Lizbona-Ateny. Czerwona linia metra łączy centrum Lizbony z lotniskiem. Jeszcze do połowy 2012 roku stacją końcową linii była stacja Oriente położona w pobliżu terenów wystawy Expo’98. W dniu 17 lipca 2012 roku linię wydłużono do lizbońskiego portu lotniczego, gdzie stacją końcową jest stacja Aeroporto zlokalizowana w pobliżu terminalu 1. Port lotniczy Lizbona położony jest 7 km na północ od centrum miasta i obsługuje rejsy krajowe, europejskie i transkontynentalne. Port posiada dwa terminale: numer 1 obsługujący linie sieciowe oraz numer 2 dla linii niskokosztowych.

Mój rejs podobnie jak rejsy pozostałych linii sieciowych odlatuje z terminalu 1. Odprawa na rejs jest już otwarta, a do stanowisk ustawia się kolejka. Do obsługi pasażerów wyznaczono trzy stanowiska 28 – klasa business, 29 i 30 – klasa ekonomiczna. Cała odprawa trawa około 10 minut. Po otrzymaniu karty pokładowej kieruje się do kontroli bezpieczeństwa, która również zajmuje ok. 10 minut. Linia Aegan oferuje łącznie 3 typy taryf. W klasie ekonomicznej najtańszą taryfa jest GoLight, w której możliwe jest przewiezienie jedynie bagażu podręcznego (8 kg), a zmiana daty wylotu jest płatna. W tej taryfie możliwe jest dokupienie bagażu rejestrowanego w cenie 12-40 EUR w zależności od długości lotu oraz miesiąca, w którym odbywany podróż (w wakacje za bagaż płaci się więcej). W taryfie Flex możliwe są zmiany biletu (dopłata dotyczy różnic w taryfie), bagaż rejestrowany jest wliczony (23 kg). W pozostałej taryfie Business linia umożliwia nieograniczone zmiany biletu, możliwość przewiezienia 2 sztuk bagażu podręcznego (8 i 5 kg) oraz 2 sztuk bagażu rejstrowanego (32 kg każdy).

Połączenie Lizbona - Ateny obsługuje jedynie Aegean, który w sezonie zimowym 2017/2018 oferuje 3 rejsy tygodniowo (-2-4--7). Rejs A3 669 jest rejsem codeshare z portugalskimi liniami TAP jako rejs TP7410. Odlot do Aten opóźnia się. Za oknem pada deszcz. Przed wyjściem 22 zbierają się pasażerowie rejsu do Aten, a sądząc po ich liczbie, rejs będzie pełny. Z głośników rozlega się komunikat o zmianie wyjścia na rejs A3 669 na wyjście 24. Chwile po komunikacie, na płycie lotniska pojawia się samolot typu A320 (jeden, z który jako rejs A3 668 przyleciał z Aten. W skład floty przewoźnika poza 38 maszynami typu A320 wchodzi również 8 maszyn typu A321, 1 typu A319 oraz 12 samolotów turbośmigłowych tj. 8x Dash Q400 i po 2 sztuki Dash Q100 oraz ATR-42.

Linie Aegean Airlines powstały, w 1987 jako Aegean Aviation. W marcu 1999 roku przyjęły obecną nazwę, a po dwóch miesiącach zainaugurowano pierwsze połączenia krajowe na trasach z Aten do Salonik i Heraklionu obsługiwane przez dwa nowe samoloty typu BAe 146-300 znane także jako Avro RJ100. Przez kolejne lata linie rozwijały siatkę połączeń krajowych. Pod koniec lipca 2000 roku przewoźnik oferował 80 rejsów tygodniowo z jedenastu greckich portów. W październiku 2013 zakończył się proces integracji z innym greckim przewoźnikiem – Olympic Airlines. Obecnie linia lotnicza obsługuje 31 krajowych portów docelowych i 122 międzynarodowych w 44 krajach. Głównym hubem linii jest port lotniczy w Atenach, a mniejsze bazy zlokalizowane są w Salonikach, Heraklionie i Chanii. W rankingu Skytrax Aegean został po raz ósmy ogłoszony najlepszą europejską linia lotniczą.

Około godziny 12:30 rozpoczyna się boarding na rejs A3 669. Po sprawdzeniu karty pokładowej przechodzę do rękawa, w którym tworzy się długa kolejka pasażerów oczekujących na wejście do samolotu, gdzie wita mnie mieszana załoga pokładowa (2k + 1m). Po wejściu do środka zajmuję przydzielone miejsce 5B. Zadbane i czyste wnętrze kabiny utrzymane jest w stonowanych szarościach, a skórzane obicia foteli są w kolorze ciemnogranatowych. Nieco monotonne wnętrze rozładowują dodatki w kolorze ciemnoczerwonym: zasłona oddzielająca klasę business od ekonomicznej oraz pasek poniżej schowków na bagaż przebiegający przez całą długość kabiny po jej obu stronach.

Po zamknięciu drzwi na monitorach wyświetlana jest instrukcja bezpieczeństwa w języku greckim, a następnie po angielsku. W trakcie realizacji filmu poza personelem pokładowym zaangażowano także pilotów oraz obsługę naziemną. Po zakończeniu instrukcji bezpieczeństwa na monitorach pojawia się mapka przelotu a w trakcie przelotu także parametry lotu i film promujący Grecję i jej atrakcje turystyczne.

Rozstaw foteli to 76 cm (30 cali) jak dla mnie ok. Po osiągnięciu wysokości przelotowej rozpoczyna się serwis pokładowy. Na wstępie załoga pokładowa proponuje napoje zarówno bezalkoholowe, jak i te procentowe. Na początek proszę piwo (330 ml), do którego dostaje papierowy kubek.

Po kilku minutach personel pokładowy roznosi posiłki i ponownie oferuje napoje. Swój posiłek dostaję jako jeden z pierwszych, bo zamówiłem posiłek specjalny - owoce morza. Podczas rezerwacji lub na 24 h przed odlotem każdy z pasażerów może wybrać jeden z 20 rodzajów posiłków, które uwzględniają preferencje dietetyczne czy zalecenia religijne. W skład posiłku wchodzi mała bułka, małe opakowanie masła (10 g), paczka krakersów (2 szt.; 7,4 g), ciepłe danie główne (ryba w sosie pomidorowym, ryż, krewetki i brokuły), ciastko z nadzieniem cytrynowym (50 g) oraz zestaw zapakowany w folię zawierającą łyżeczkę, chusteczkę higieniczną i papierową oraz małą saszetkę zawierającą porcję soli i pieprzu. Do posiłku dobieram butelkę białego wytrawnego greckiego wina Agriani (187 ml). Po posiłku załoga ponownie oferuje: καφέ ή τσάι, παρακαλώ (gr. Proszę kawę lub herbatę).


Trasa przelotu przebiega nad Palma de Mallorca, minorskim Mahon, sardyńskim Alghero, włoską Lamezia Terme oraz nad grecką wyspą Kefalonią.

Gdzieś nad Neapolem zachciało mi się pić. Wciskam przycisk przywołujący załogę. Po chwili zjawia się stewardessa, którą proszę o wodę gazowaną. Pani odpowiada, że woda gazowana się kończyła, zatem proszę o niegazowana. Stewardessa znika za zasłonka i po chwili przynosi zamówioną wodę, po czym przeglądam magazyn pokładowy Blue oraz katalog sklepu wolnocłowego, który znajduje się w górnej kieszeni poprzedzającego fotela.

O 18:32 samolot ląduje na lotnisku w Atenach. Po dokołowaniu do stanowiska postojowego deboarding odbywa się przez przednie i tylne drzwi samolotu, po czym autobusy przewożą pasażerów do terminalu. Ze względu na 32-minutowe spóźnienie pasażerowi kontynuujący podróż do Heraklionu i Salonik zostają przebukowani na następny rejs, a przed wejściem do autobusu otrzymują nowe karty pokładowe.

Podsumowanie rejsu:

 • Linia lotnicza: Aegean
 • Numer rejsu: A3 669
 • Trasa (IATA/ICAO): Lizbona-Ateny (LIS-ATH/LPPT-LGAV)
 • Dystans: 2877 km (1553 mil mor.)
 • Samolot (numer rejestracyjny): Airbus A320-232 (SX-DNB)
 • Wyjście: 24
 • Miejsce: 5B
 • Czas odlotu rozkładowy (rzeczywisty): 11:50 (13:00)
 • Czas przylotu rozkładowy (rzeczywisty): 18:00 (18:32)
 • Czas lotu rozkładowy (rzeczywisty): 4h 10 min (3h 32 min)
 • LF: 100 %
 • Ocena własna rejsu: 6/10 (taryfa GoLight)
Uczynna i uśmiechnięta załoga, nowe i czyste samoloty, smaczny ciepły posiłek i nieograniczone napoje umilające podróż to niewątpliwe zalety linii. Minusem było opóźnienie rejsu, brak rękawów na lotnisku docelowym oraz brak bagażu nadawanego w najniższej taryfie. Pomimo wspomnianych wad, linia oferuje dobry produkty za rozsądną cenę, o ile bilet rezerwuje się odpowiednie wcześniej. 9719 wyświetleń


Komentarze


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

(function (i, s, o, g, r, a, m ) { i['GoogleAnalyticsObject'] = r; i[r] = i[r] || function ( ) { (i[r].q = i[r].q || []).push(argumen ts) }, i[r].l = 1 * new Date (); a = s.createElement( o), m = s.getElementsByTagName(o)[ 0]; a.async = 1; a.src = g; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', '//www.google-analytics.com/analytics.js', 'ga' ); ga('create', 'UA-751382-1', 'auto '); ga('send', 'pageview ');