×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub07/12/2017 12:40

Air Europa: Madryt - Monachium

Nie chce mi się opuszczać słonecznego Madrytu, ale urodzinowy durnolot Monachium-Sofia-Madryt-Monachium dobiega końca to i czas wracać do Bawarii. Neologizm durnolot (połączenie słów durny i lot) zaczerpnąłem ze slangu niepoprawnych miłośników latania, dla których latanie jest przyjemnością samą w sobie, a sam fakt dotarcia z punktu A do B ma znaczenie drugorzędne. Dzisiaj tu jutro tam.
UX1517: Madryt-Monachium. Na stacji metra Nuevos Ministerios wsiadam do pociągu jadącego na lotnisko. Wewnątrz pojazdu zajmuję ostatnie wolne miejsce. Ruszamy. Charakterystyczny trójczłonowy pociąg z serii CAF 8000 niczym długi wąż boa, wygina się raz w prawo raz w lewo, pokonując kolejne stacje pośrednie. Na stacji Aeropuerto T1-T2-T3 opuszczam węża i ruchomymi schodami wyjeżdżam na poziom -1, gdzie labirynt przejść podziemnych prowadzi pasażerów do trzech położonych obok siebie terminali 1,2,3 obsługujących linie należące do sojuszu Star Alliance, SkyTeam oraz niezrzeszone linie np. Norwegian czy Volotea. 
Odprawa na rejs do Monachium jest otwarta. W hali odlotów do odprawy pasażerów Aer Europa wyznaczono 20 stanowisk odpraw biletowo-bagażowej oznaczonych numerami: 501-506 (stanowiska do odpraw samodzielnych), 507 (priority) oraz 508-520 dla pozostałych pasażerów, przy czym stanowisko 520 jest nieczynne. Do stanowiska 511 podchodzę po ok. 5-minutowym czekaniu. Po chwili otrzymuję kartę wstępu, a mój bagaż zostaje odprawiony do MUC. Pod koniec pani prosi mnie o pokazanie bagażu podręcznego, który zostaje oznaczony nalepką approved cabin baggage, po czym przechodzę przez kontrolę bezpieczeństwa, co nie zajmie więcej niż 5 minut. W taryfie Lite, linia umożliwia bezpłatne przewiezienie bagażu podręcznego do 8 kg, a bagaż rejestrowany (23 kg) jest dodatkowo płatny. Po niedawnej zmianie opłat koszt bagażu rejestrowanego wzrósł dwukrotnie z 15 EUR do 30 EUR. Poza najbardziej restrykcyjną taryfą Lite Aer Europa oferuje jeszcze dwie inne: Economy i Business różniące się ilością dozwolonego bagażu rejestrowanego, możliwością zmian oraz poziomem serwisu pokładowego. Dodatkowo linia oferuje taryfę grupowa, dla większych grup pasażerów, której warunki porównywalne są do taryfy Economy. 
Terminal 2 madryckiego lotniska został oddany do użytku w 1955 roku i początkowo obsługiwał rejsy krajowe. W roku 1980 przed zbliżającymi się Mistrzostwami świata w piłce nożnej Hiszpania'82 istniejący terminal poszerzono o dodatkowy pirs. Wnętrze starej części utrzymane w beżach i brązach jest mocno zużyte, a połamane płytki podłogowe sprawiają nieciekawe wrażenie. Nowsza część, urządzona w kolorze niebieskim, jest znacznie przyjemniejsza. W całym terminalu utrzymuje się lekki zapach kerozyny, który po dłuższym czasie staje się nie do zniesienia. Mając trochę czasu, przez okno obserwuję jak do maszyny Lufthansy podpinają rękaw. Trochę mnie dziwi, że linie, które chcą być postrzegane jako przewoźnicy premium (Lufthansa, Swiss), godzą się, aby ich pasażerowie oglądali połamane płytki w beżach i brązach. Wkrótce przez głośniki, nadaje zostaje komunikat o rozpoczęciu boardingu na mój rejs, który przydzielono do wyjścia D64. Terminal 2 wyposażony jest w 22 wyjścia oznaczone numerami: C43-C50 (strefa C, stara część) oraz D53-D66 (strefa D, nowa część). Rejs UX 1517 jest drugim i ostatnim rejsem Air Europa z Madrytu do Monachium, a łączna liczba rejsów na tej trasie w sezonie zima 2017/2018 wynosi 55 w tygodniu. Poza dwoma rejsami dziennie Air Europy, trasę obsługuje również Lufthansa (po 3 rejsy dziennie) oraz Iberia (po 3 rejsy dziennie ze wyjątkiem niedziel, kiedy to linia oferuje o jeden rejs mniej). 
Air Europa powstała w 1986. Początkowo pod marką Air España obsługiwała loty czarterowe do śródziemnomorskich kurortów, a w kolejnych latach jako pierwsza prywatna linia w Hiszpanii rozpoczęła obsługę połączeń krajowych przy wykorzystaniu samolotów Boeing 737-300 i 757. W 1991 linia zmieniła nazwę na Air Europa, a z początkiem września 2010 stała się członkiem sojuszu Sky Team. Głównym hubem jest port lotniczy Madryt-Barajas, z którego przewoźnik lata do ponad 40 miast Europy i obu Ameryk. 
Dzisiejszy lot UX1517 obsługuje Boeing 737-800, choć według informacji na bilecie rejs miał być obsługiwany przez E195. Flota przewoźnika składa się z 48 maszyn: 5x Boeing 787 Dreamliner, 12x Airbus 330, 20x Boeing 737-800 and 11x Embraer 195. Do samolotu wchodzę rękawem. Wnętrze 5-letniego Boeinga 737 jest czyste i przyjemne, a kabina podzielona jest zasłonką na część business i ekonomiczną. W obu klasach układ siedzeń to 3+3, przy czym w klasie business środkowe miejsce jest wolne. Wnętrze kabiny utrzymane w jasnych szarościach, fotele obite są skórą w kolorze granatowym, a podłoga wyłożona jest wykładziną dywanową w kolorze ciemnoniebieskim. Zamontowane w kabinie monitory wyświetlają na zmianę mapka przelotu i parametry lotu. 
Wnętrze 5-letniego Boeinga 737 jest czyste i przyjemne, a kabina podzielona jest zasłonką na część business i ekonomiczną. W obu klasach układ siedzeń to 3+3, przy czym w klasie business środkowe miejsce jest wolne. Wnętrze kabiny utrzymane w jasnych szarościach, fotele obite są skórą w kolorze granatowym, a podłoga wyłożona jest wykładziną dywanową w kolorze ciemnoniebieskim. Zamontowane w kabinie monitory wyświetlają na zmianę mapka przelotu i parametry lotu. 

Po wyświetleniu na monitorach instrukcji bezpieczeństwa i kilkuminutowym kołowaniu startujemy. Po osiągnięciu wysokości przelotowej rozpoczyna się serwis pokładowy, który dla pasażerów klasy ekonomicznej na lotach krajowych i europejskich jest płatny. Przykładowe ceny w EUR: baton Twix/Kitekat – 2,00; mufinka z kawałkami czekolady – 2,50; gazpacho – 4,00; kanapka/panini – 6,50; Pringles (mała tuba) – 2,50 EUR; zestaw tapas (szynka serrano i paluszki chlebowe) – 5,00; pizza z szynką i bekonem/kurczak w sosie słodko-kwaśnym z ryżem/makaron z warzywami w sosie pomidorowym – 6,00-7,50; puszka napoju/soku – 2,50; butelka wody gazowanej (350 ml) – 2,00; niegazowanej (500 ml) – 3,00; puszka piwa (330ml) – 3,50-4,00, napoje alkoholowe od 5,00 za małą butelkę wina do 18,00 za mała butelka szampana Moët & Chandon. Z rozbudowanego menu wybrałem gazpacho.

- Niestety, skończył się już. A może coś innego do picia? – pyta stewardessa.

- Proszę puszkę Sprite Zero – odpowiadam.

- Niestety również nie mamy – odpowiada patrząc na tablet, na którym wyświetla się lista dostępnych towarów.

- A Fanta Zero? – pytam.

Stewardessa otwiera kolejne szuflady w wózku, przegląda obecne w szufladzie puszki Fanty, znajdując ostatnia w puszkę Fanty Zero.

Podczas rejsu tradycyjnie się nudzę, przeglądam magazyn pokładowy Europa i zastanawiam się, dlaczego monitory nie działają, choć jeszcze podczas kołowania pokazywały parametry lotu. Trasa przelotu przebiega na zachód od Saragossy, francuskim Lourdes, szwajcarską Lucerną i jeziorem Bodeńskim. Rozstaw foteli to przyzwoite 77,5 cm (31 cali). Podczas rejsu sufit kabiny zmienia swoje kolory z niebieskiego, przez ciemnoczerwony, a nastepnie po wyladowaniu jest ponownie niebieski.  


Po ponad 2-godzinnym locie ląduje w Monachium, które przywitało mnie nieco mglistym i zimnym wieczorem (0 °C). Z samolotu wychodzę rękawem, a w hali przylotowej odbieram swój bagaż, co w sumie zajmuje jakieś 10 minut. Po krótkim postoju samolot jako rejs UX1518 wraca do Madrytu. Będzie to czwarty i ostatni rejs maszyny, która tego dnia wykonała 4 odcinki: UX1515 (MAD-MUC), UX1516 (MAD-MUC), UX1517 (MAD-MUC) i wspomniany UX1518 (MUC-MAD). 

Lot przebiegł spokojnie, przylot do Monachium o czasie, załoga mila i uśmiechnięta, samolot czysty i zadbany, boarding i deboarding przez rękaw. Minusem są nieco wygórowane ceny za bagaż rejestrowany, nieczynny podczas rejsu system informacji o parametrach lotu i płatny serwis pokładowy, w którym nie wszystkie artykuły wymienione w menu są dostępne.

Podsumowanie rejsu:

 • Linia lotnicza: Air Europa
 • Numer rejsu: UX1517
 • Trasa (IATA/ICAO): Madryt - Monachium (MAD-MUC/LEMD-EDDM)
 • Dystans: 1498 km (808 mil mor.)
 • Samolot (numer rejestracyjny): Boeing 737-85P (EC-LQX)
 • Wyjście: D64
 • Miejsce: 20C
 • Czas odlotu rozkładowy (rzeczywisty): 14:55 (15:10)
 • Czas przylotu rozkładowy (rzeczywisty): 17:35 (17:24)
 • Czas lotu rozkładowy (rzeczywisty): 2h 40 min (2h 14 min)
 • LF: 65 %
 • Ocena własna rejsu: 6/10 (taryfa LITE)


15361 wyświetleń


Komentarze


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

(function (i, s, o, g, r, a, m ) { i['GoogleAnalyticsObject'] = r; i[r] = i[r] || function ( ) { (i[r].q = i[r].q || []).push(argumen ts) }, i[r].l = 1 * new Date (); a = s.createElement( o), m = s.getElementsByTagName(o)[ 0]; a.async = 1; a.src = g; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', '//www.google-analytics.com/analytics.js', 'ga' ); ga('create', 'UA-751382-1', 'auto '); ga('send', 'pageview ');