×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub18/10/2017 18:18

Z Adrią Airways do Skopje

Kolejny długi weekend w Niemczech i kolejny wypad weekendowy. Tym razem do Skopje - stolicy Macedonii, w której kontrowersyjny projekt Skopje 2014 ma przemienić modernistyczne centrum miasta w coś na kształt barokowo-antycznego parku tematycznego. Do macedońskiej stolicy lecę słoweńską Adrią z przesiadką w Lublanie. 

JP103: Monachium - Lublana. Linie Adria Airways powstały w marcu 1961 roku jako Adria Aviopromet. Początkowo rejsy obsługiwała holenderska załoga KLM, którą pod koniec roku zastąpiono jugosłowiańską. W następnych latach linia rozwijała loty czarterowe z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Szwecji do adriatyckich kurortów. W grudniu 1968, w wyniku połączenia z firmą Intersport, linia zmieniła nazwę na Inex Adria Aviopromet. W następnym roku do floty składającej się z turbośmigłowych samolotów DC-6B, dołączył pierwszy samolot turboodrzutowy DC-9-30. W tym samym roku linia uruchomiła pierwsza regularną linię krajową, łącząc Lublanę z Belgradem. W latach 70. siatka regularnych połączeń obejmowała wiele miast ówczesnej Jugosławii. W kolejnej dekadzie do floty linii dołączyły maszyny typu MD-80, Dash7 oraz A-320, a Adria po raz pierwszy w swojej historii rozpoczęła obsługę regularnych połączeń międzynarodowych. Po ogłoszeniu przez Słowenię niepodległości w roku 1991 linia chwilowo wstrzymała operacje. Po kilku miesiącach uśpienia Adria wznowiła swoje operacje w styczniu 1992 roku a jako narodowa linia Słowenii, rozwijając siatkę połączeń ze swojego hubu na lotnisku im. Jože-Pučnik w Lublanie.
Pasażerowie Adrii Airways ,jako linii wchodzącej w skład sojuszu Star Alliance, odprawiani są w terminalu 2 lotniska w Monachium, a połączenie do Lublany oferowane jest 2 razy dziennie. Przedpołudniowy rejs umożliwia pasażerom dogodną przesiadkę w Lublanie na dalsze rejsy Adrii na Bałkany (Tirana, Prisztina, Sarajewo, Skopje) oraz do Moskwy (SVO). W taryfie Classic Adria zapewnia możliwość przewiezienia 1 sztuki bagażu rejestrowanego i 8 kg bagażu podręcznego, a w najtańszej taryfie Basic jedynie bagaż podręczny. Po sprawdzeniu kart pokładowych schodzę schodami do podstawionego autobusu, który podwozi mnie pod samolot. Dzisiejszy rejs do Lublany obsługuje samoloty typu Bombardier CRJ-900 w malowaniu Star Alliance. Maszyna jest jednym z 7 samolotów* tego typu wchodzących w skład floty przewoźnika.  * Numery rejestracyjne to S5-AAK, S5-AAL, S5-AAN, S5-AAO, S5-AAU, S5-AAV, S5-AFA. 
Wnętrze kabiny utrzymanej w neutralnych kolorach jest czyste przyjemne. Kabina pasażerska podzielona jest na dwie klasy: business i ekonomiczna, każda o konfiguracji foteli 2+2. Rozstaw pomiędzy fotelami to 31 cali (79 cm) jak dla mnie OK.
Trasa rejsu prowadzi nad niemieckim jeziorem Simssee, na zachód od austriackiego Klagenfurtu i nad słoweńską miejscowością Kranj.  Podczas rejsu załoga oferuje pasażerom bezpłatną wodę oraz możliwość zakupu przekąsek i napojów z oferty buy-on-board. Przykładowe ceny: herbata lub kawa – 2,00 EUR, puszka Cocal-Coli lub Fanty (330 ml) – 2,50 EUR, sok jabłkowy lub pomarańczowy (200 ml) – 2.50 EUR, piwo Laško (330 ml) – 3,50 EUR, piwo Heineken (330 ml) – 4.00 EUR, białe lub czerwone wino (200 ml) – 4.00 EUR, wódka Absolut/gin Beefeater Dry Gin/whiskey Jack Daniel's lub Chivas Regal (50 ml) – 5.00 EUR, kanapka z serem – 3.50 EUR, kanapka z szynką lub kurczakiem – 4.50 EUR, Pringles (tuba 40 g) – 2,00 EUR, baton Mars/Snickers/Twix (48 g) – 2.00 EUR.

Na lotnisku w Lublanie ląduje o 11:40. Po krótkim kołowaniu samolot zatrzymuje się na dalszym miejscu postojowym, skąd autobus podwozi mnie pod terminal.

Podsumowanie rejsu:

 • Linia lotnicza: Adria Airways
 • Numer rejsu: JP103
 • Trasa (IATA/ICAO): Monachium - Lublana (MUC-LJU/EDDM-LJLJ)
 • Dystans: 311 km (167 mil mor.)
 • Samolot (numer rejestracyjny): Bombardier Canadair Regional Jet CRJ-900LR (S5-AAV)
 • Wyjście: G05
 • Miejsce: 10C
 • Czas odlotu rozkładowy (rzeczywisty): 10:45 (11:02) 
 • Czas przylotu rozkładowy (rzeczywisty): 11:35 (11:40)
 • Czas lotu rozkładowy (rzeczywisty): 0h 50 min (0h 38 min)
 • LF: 100 %
 • Ocena własna rejsu: 7/10
JP826: Lublana - Skopje. W terminalu wyznaczona ścieżką transferowa przechodzę do wyjścia 8, przy którym obsługiwany jest rejs do Skopje. Po przejściu kontroli paszportowej przy bramce trwa już vkracanje (słoweń. boarding) na lot JP826. 
Po sprawdzeniu karty pokładowej i paszportu przechodzę do zaparkowanego na dole autobusu, który podwozi mnie do samolotu typu Bombardier CRJ-700. We flocie Adrii są dwie maszyny tego typu o numerach rejestracyjnych: S5-AAW i S5-AAY. 
Podczas rejsu przeglądam katalog sklepu wolnocłowego oraz magazyn pokładowy OnAir, z którego dowiaduje się, że linia poza główna baza w Lublanie (od 1964 roku) posiada również dwie mniejsze bazy w Prisztinie (od 2010 roku) oraz Tiranie (od 2014 roku). Z Prisztiny linia oferuje bezpośrednie połączenia do Lublany, Frankfurtu, Monachium, Malmö, a z Tirany do Lublany, Frankfurtu oraz Monachium. Ze swojej głównej bazy linia oferuje około 200 lotów dziennie do 18 portów europejskich w ruchu regularnym i do 17 portów w Europie i Bliskim Wschodzie w ruchu czarterowym. Warto wspomnieć, że pomiędzy 2014 a 2017 rokiem linia posiadała także bazę w Lodzi, z której latała do Amsterdamu, Paryża - CGD oraz Monachium.

Trasa przelotu przebiega nad chorwackim Karlovac, bośniackim Sanskim Mostem oraz na zachód od Sarajewa. Po rozpadzie Jugosławii, kiedy Adria Airways stała się narodowym przewoźnikiem Słowenii, w logotypie linii wykorzystano dwie stylizowane litery A, nawiązując do symbolu kraju - liścia lipy. 
Lot do Skopje trwa nieco ponad godzinę. Po dokołowaniu do stanowiska postojowego przechodzę do terminalu, gdzie po kontroli paszportowej odbieram swój bagaż. 

Podsumowanie rejsu:

 • Linia lotnicza: Adria Airways
 • Numer rejsu: JP826
 • Trasa (IATA/ICAO): Lublana - Skopje (LJU-SKP/LJLJ-LWSK)
 • Dystans: 743 km (401 mil mor.)
 • Samolot (numer rejestracyjny): Bombardier Canadair Regional Jet CRJ-701ER (S5-AAY)
 • Wyjście: 08
 • Miejsce: 12D
 • Czas odlotu rozkładowy (rzeczywisty): 12:20 (12:38)
 • Czas przylotu rozkładowy (rzeczywisty): 13:40 (13:46)
 • Czas lotu rozkładowy (rzeczywisty): 1h 20 min (1h 08 min)
 • LF: 98 %
 • Ocena własna rejsu: 7/10

JP827: Skopje - Lublana. Autobus na lotnisko odjeżdża o czasie. Po drodze zatrzymuje się przy dworcu kolejowym następnie przy galerii handlowej w dzielnicy Aerodrom i sunąć dalej dwupasmową A2 i A1 podjeżdża na lotnisko. Międzynarodowy port lotniczy im. Aleksandra Wielkiego położony jest 20 km na południowy wschód od Skopje, w miejscowości Petrowec. W sierpniu 2011 roku oddano do użytku nowy terminal wyposażony m.in. w 23 stanowiska odprawy biletowo-bagażowej oraz 6 rękawów. Po wyjściu z autobusu szybkim krokiem ruszam do odprawy, która odbywa się przy stanowiskach 03 i 04. Do stanowiska 04 podchodzę bez kolejki. Na macedońskie dzień dobry odpowiadam Добар ден, jednocześnie kładąc bagaż na wagę a paszport na ladę. Do Warszaw... Do Monachium - poprawia się pan siedzący za kontuarem po sprawdzeniu mojego biletu na ekranie. Po czym informuje mnie, że bagaż nadany będzie do Monachium, pokazując nalepkę bagażową z dużymi drukowanymi literami MUC (via) LJU. Na koniec oddaje mi paszport i kartę Miles and More, życząc mi przyjemnego lotu. Dziękuję, żegnam się z nim i ruszam do kontroli paszportowej i bezpieczeństwa zlokalizowanej na poziomie +1. Wjeżdżając schodami ruchomymi, myślę sobie, że ten macedoński jest nawet podobny do polskiego, gdyż cala rozmowa (a właściwie monolog z potakiwaniem głowy) prowadzony był w języku macedońskim.

Dzisiejszy rejs obsługiwany jest przez wyjście 103 położone na poziomie 0. Nowy terminal posiada sześć wyjść na poziomie +1 wyposażonych w rękawy i trzy wyjścia zlokalizowane na poziomie 0. W oczekiwaniu na boarding obserwuje przylot rejsu JU 162 z Belgradu. Wkrótce obsługa naziemna ogłasza rozpoczęcie boardingu. Po sprawdzeniu karty pokładowej i krótkim spacerze wchodzę do zaparkowanego przy terminalu samolotu typu Bombardier CRJ700 i zajmuje przydzielone miejsce 14B. 
Po rutynowych czynnościach krótkie kołowanie i start. Po wyłączeniu sygnalizacji zapiać pasy podłączam się do pokładowego wifi Adria Air, w którym można przeczytać ciekawe artykuły, pograć w gry lub porozmawiać z innymi pasażerami pod warunkiem, że zarejestrujemy się w pokładowym czacie. Sam lot przebiega bez problemu, załoga oferuje bezpłatną wodę i zachęca do zakupów z menu buy on board i sklepu wolnocłowego. Z dostępnych artykułów z zainteresowaniem przeczytałem dwa: o pałacu w Wilanowie oraz o trzech wielkich Polakach. W tym ostatnim przedstawiono sylwetki Fryderyka Chopina, Marii Sklodowskiej-Curie oraz Mikolaja Kopernika, a oba artykuły napisało słoweńskie małżeństwo Simony i Jury Čuček, dla których podróżowanie jest pasją. 
Na deszczowym lotnisku w Lublanie ląduje 10 minut przed czasem rozkładowym. Po krótkim kołowaniu samolot parkuje na dalszym stanowisku postojowym, skąd autobus przewozi mnie do terminalu. 

Podsumowanie rejsu:

 • Linia lotnicza: Adria Airways
 • Numer rejsu: JP827
 • Trasa (IATA/ICAO): Skopje - Lublana - Skopje (SKP-LJU/LWSK-LJLJ)
 • Dystans: 743 km (401 mil mor.)
 • Samolot (numer rejestracyjny): Bombardier Canadair Regional Jet CRJ-701ER (S5-AAW)
 • Wyjście: 103
 • Miejsce: 14B
 • Czas odlotu rozkładowy (rzeczywisty): 14:55 (15:08)
 • Czas przylotu rozkładowy (rzeczywisty): 16:20 (16:10)
 • Czas lotu rozkładowy (rzeczywisty): 1h 25 min (1h 08 min)
 • LF: 100 %
 • Ocena własna rejsu: 7/10

JP108: Lublana - Monachium. Po wejściu do terminalu kieruję się ścieżka transferową przeznaczoną dla pasażerów kontynuujących rejsy do krajów należących do strefy Schengen. Ze względu na to, że moja podróż rozpoczęła się poza strefa Schengen, muszę przejść kontrolę dokumentów, krótką kontrolę celną (prześwietlenie bagażu podręcznego) oraz ponownie kontrolę bezpieczeństwa, co zajęło około 15 minut.

Po kontroli przechodzę na poziom +1 gdzie przy wyjściu numer 1 oczekuje na rozpoczęcie boardingu na rejs do Monachium. Port lotniczy w Lublanie posiada 14 wyjść zlokalizowanych na dwóch poziomach. Bramki oznaczone numerami 1, 2, 2A, 3-8 znajdują się na poziomie +1, a oznaczone numerami 9-13 na poziomie 0. Wyjścia 3-8 obsługują rejsy do krajów non-Schengen, pozostałe do krajów strefy Schengen.
Podczas oczekiwana obsługa lotniska pilnie poszukuje dwóch ostatnich pasażerów odlatujących rejsem YM181 do Podgoricy. Około 17:20 rozpoczyna się boarding na rejs JP108, a do podstawionego samolotu przechodzę przez rękaw. Podobnie jak poprzednie rejsy i ten lot jest pełny, a moje miejsce znajduje się w ostatnim rzędzie. 
Wkrótce opuszczam deszczową Lublanę. Załoga prezentuje instrukcję bezpieczeństwa w języku słoweńskim i angielskim, podaje informacje, że lot będzie trwał 45 minut. Podczas kołowania za nami ustawia się Fokker 100 należący do czarnogórskich linii lotniczych Montenegro Airlines. Ruszamy. Podczas przelotu występują niewielkie turbulencje, które ustają po austriackiej stronie Alp. Zalegające nad górami chmury nie pozwalają mi na podziwianie alpejskich szczytów.

Podczas rejsu przygotowuje notatki, które później wykorzystam przy opracowaniu tego wpisu. Wkrótce kapitan ogłasza rozpoczęcia podejścia do lądowania na lotnisku w stolicy Bawarii. O 18:29 maszyna miękko ląduje na pasie startowym monachijskiego lotniska. 

Podsumowanie rejsu:

 • Linia lotnicza: Adria Airways
 • Numer rejsu: JP108
 • Trasa (IATA/ICAO): Monachium - Lublana (LJU-MUC/LJLJ-EDDM)
 • Dystans: 311 km (167 mil mor.)
 • Samolot (numer rejestracyjny): Bombardier Canadair Regional Jet CRJ-900LR (S5-AAV)
 • Wyjście: 01
 • Miejsce: 22A
 • Czas odlotu rozkładowy (rzeczywisty): 17:40 (17:49) 
 • Czas przylotu rozkładowy (rzeczywisty): 18:35 (18:29)
 • Czas lotu rozkładowy (rzeczywisty): 0h 55 min (0h 40 min)
 • LF: 98 %
 • Ocena własna rejsu: 8/10

Podsumowując, wszystkie loty były na czas i przebiegły bezproblemowo. Czyste i zadbane samoloty i krotki czas przesiadki na lotnisku w Lublanie to niewątpliwie atuty linii. Jednakże od sieciowej linii, której taryfy nie są niskie, oczekuje nieco więcej: bogatszy serwis, boarding/deboarding przez rękawy oraz możliwość przewiezienia bagażu nawet w najtańszej taryfie Basic.

17543 wyświetlenia


<>

Komentarze


@jjemiolo (komentarz do zdjęcia): Nie tylko SKP, ale i samo miasto jest nieco na wyrost. A skoro lud się tego domaga, wpis o Skopje w przygotowaniu :)
20/10/2017 13:36
Lotnisko w Lublanie wygląda całkiem elegancko :)
20/10/2017 13:40
Nie tylko lotnisko w LJU ale cala Slowenia wyglada bardzo porzadnie.
20/10/2017 17:10
@kitsune: Lotnisko w LJU jest rzeczywiście bardzo przyjemne, choć już nieco ciasne.
@jjemiolo: Słowenia jest rzeczywiście bardzo przyjemna i chciałbym kiedyś poznać ja lepiej.
21/10/2017 20:15
Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
<>