Brak lotów

Linia czasu

26/10/2023 20:37

26/10/2023 20:37

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " Opinia: Co dalej z polską awiacją? Głos polemiczny"

 Opinia: Co dalej z polską awiacją? Głos polemiczny andrzejk85
Człowieku, nie masz pojęcia o lotnictwie. Kto się przesiada z linii niskokosztowej na sieciową?!!! Nikt.
Niskokosztową leci się do celu czyli np. do Warszawy. Takiemu człowiekowi Okęcie nie jest do niczego potrzebne.
Dlatego wyrzucenie Wizzaira czy innych low costerów do Modlina ma sens.
Bez sensu to jest pomysł żeby jeździć pociągami z całego kraju do CPK. Za taki przejazd pasażer zapłaci tyle co za przelot z lotniska regionalnego do portu docelowego w Europie. Ciekawe kto się na to zdecyduje.
Linie niskokosztowe na CPK to likwidacja ruchu dolotowego dla LOTu czyli de facto LOTu bo nie będą mieli pasażerów żeby zapełnić samoloty.

18/10/2023 22:45

18/10/2023 22:45

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " Opinie: Drugie spojrzenie na nową strategię LOT-u"

 Opinie: Drugie spojrzenie na nową strategię LOT-u gm1975
Na pewno nie miesiąc. Rząd na przełomie grudnia/stycznia a dopiero potem szukanie kandydatów do zarządu. Taki zarząd musi trochę ogarnąć branżę bo fachowców od lotnictwa (prawdziwych) u nas na lekarstwo.
Prawda jest taka, że powinni się skoncentrować na zarabianiu kasy czyli Europa plus połączenia transatlantyckie. Azja jest za daleko (rotacje), za niskie ceny, duża konkurencja i za niska dochodowość. Jedynie Indie (choć niskie ceny ale można spokojnie zrobić rotację w 24h) mogą mieć sens.
Również trzeba się zastanowić co do przystąpienia do którejś z dużych grup. Ja bym wybrał IAG ale pytanie czy oni będą zainteresowani.

16/10/2023 22:38

16/10/2023 22:38

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " CPK drugim Dubajem?"

 CPK drugim Dubajem? Latać można tanio z lotnisk regionalnych. I to dużo bardziej bezpieczna strategia niż CPK ze szprychami czego nikt na świecie nie próbował za pewnie 100 mld zł. Dla pasażerów to droga impreza bo trzeba płacić za dojazd do CPK a drugi raz za przelot.
Budowanie CPK dla pasażerów transferowych to bezsens.
Liczba ludności (i tej którą stać na latanie) może spadać szybciej niż chęć podróżowania.
Co za różnica dojeżdżać do Baranowa czy Modlina? Wystarczy doprowadzić kolej do terminala w Modlinie (oczywiście rozbudować go) i puścić pociągi wahadłowe np. od końcowej stacji 2 linii metra.
Na razie to milion Ukraińców wyjechał z Polski do Niemiec. Realnie to imigracja jest bardzo niska. Nawet gdyby wzrosła to nie mamy warunków lokalowych żeby tym ludziom zapewnić mieszkania.
Mamy teraz dużo ważniejsze tematy niż CPK. Transformacja energetyczna aby utrzymać konkurencyjność przemysłu i gospodarki czy budownictwo mieszkaniowe. Tam efekt finansowy jest pewny i potrzeba większa.
Warszawa nie musi mieć bezpośredniego połączenia z każdym kawałkiem świata bo i tak nie ma na to popytu. Na długim dystansie opłaca się latać w zasadzie tylko do USA.

16/10/2023 22:28

16/10/2023 22:28

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " Gość Pasażera: Cezary Pacamaj (Port Lotniczy Wroclaw)"

 Gość Pasażera: Cezary Pacamaj (Port Lotniczy Wroclaw) Żadnych zmian dla portów regionalnych nie będzie. Może poza odblokowaniem Modlina.
CPK to bzdura na tym etapie więc mam nadzieję że zatrzymają to szaleństwo. Natomiast szybka kolej czyli ten Y jak najbardziej ale w wersji 250km/h a nie szybszej która jest droga i w budowie i w eksploatacji i nigdy się nie zwróci.

A LOT przy obecnych ograniczeniach finansowych i flotowych musi po prostu zarabiać. Jeżeli jest popyt na Koreę to dlaczego nie latać. Chociaż Azja dokoła Rosji to daleko i drogo a konkurencja duża czyli mały zysk .

14/10/2023 08:58

14/10/2023 08:58

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " CPK drugim Dubajem?"

 CPK drugim Dubajem? Demar
Szczyt urodzeń to był dużo wcześniej. Ten wzrost z zimy stanu wojennego nie jest znaczący.
Już teraz z rynku pracy znika co roku 100 tys. ludzi a to za chwilę przyspieszy do 200 tys.
35 mln pasazerow osiągniemy przy 25 mln z Okęcia i 10 mln z Modlina. To będzie kosztowało grosze. Przypominam, że Gatwick na jednym pasie robi 45 mln pasażerów rocznie. Więc Modlin może spokojnie dojść nawet do tego.
Polska bardzo się różni od krajów Europy Zachodniej gdzie np. Paryż czy Londyn to 20% mieszkańców kraju.
My mamy Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto czy Śląsk. Będzie rósł ruch low costowy czyli p2p a nie hub.

No i znów powtarzam. Jaki dalszy rozwój? My się będziemy zwijać. W 2100 ma nas być 20 mln czyli poziom dzisiejszej Rumunii.

CPK ma sens tylko w przypadku postawienia na imigrację. 200 tys. ludzi rocznie. A obecna ekipa chce zatrzymać imigrację i jednocześnie budować infrastrukturę dla 50 mln narodu. Bez sensu.

11/10/2023 21:23

11/10/2023 21:23

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " CPK drugim Dubajem?"

 CPK drugim Dubajem? Demar
"Natomiast wcześniej czy później Okęcie osiągnie swoje limity. To może być za 10, 20, czy nawet 30 lat. Co wtedy dalej? O tym jest dyskusja od prawie 50 lat."
Popełniasz ten sam błąd co cała ta ekipa słomianego misia.
Mamy katastrofę demograficzną. Wymieramy i to wymieranie tylko przyspiesza. Starzejemy się.
Za 20-30 lat to nas będzie 30 mln. Będziemy mieć 30% ludzi na bieda emeryturach a pozostali będą zdrowo zasuwać żeby utrzymać tych emerytów przy życiu.
Albo robimy plan na imigrację do Polski 200 tys. ludzi rocznie i wtedy budujemy CPK albo zamykamy się na świat (PIS, Konfederacja) i być może wychodzimy z unii i wtedy nawet Okęcie jest za duże.
Nawet jeżeli wzrośnie mobilnośc Polaków to spadnie liczba ludzi, oraz liczba ludzi, których będzie stać na wyjazdy zagraniczne. Więc obecna infrastruktura może spokojnie wystarczyć. Trzeba to racjonalnie oszacować.
Zwłaszcza, że to o czym pisze autor. Linie niskokosztowe zjadają sieciowe. Do tego konsolidacja siecówek. W Europie po przejęciu Alitalii przez LH i SASa przez Air France/KLM zostaje tylko TAP, Finnair i LOT. TAP jest w trakcie prywatyzacji a Finnair po utracie Azji jest malutki. LOT nie ma żadnych szans żeby rosnąć na konsolidującym się rynku.
Najpierw należałoby przygotować i wprowadzić w życie startegię dla LOT a dopiero później ewnetualnie budować CPK.
Przy niedużych nakładach można na Okęciu spor zwiększyć przepustowość.
Od 25 lat mieszkam na Szczęsliwicach na osi pasa startowego. Samoloty są coraz cichsze. Kiedyś było głośno ale teraz nie zauważam tego.

06/10/2023 20:46

06/10/2023 20:46

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " LOT ogłosił pięcioletnią strategię 2024-2028"

 LOT ogłosił pięcioletnią strategię 2024-2028 Jak na LOT to w miarę rozsądna strategia po tych wodotryskach za poprzednika.
Ale założenia mocno optymistyczne. Idzie kryzys w całej Europie a to będzie sprzyjać liniom niskokosztowym. 30% udziału w rynku to mrzonki. Również zwiększenie floty gdy nie ma niczego jeszcze zamówionego (a nawet decyzji co do dostawcy) będzie trudne. Może coś wezmą z firm leasingowych ale to nie będzie tanie rozwiązanie. A w tej chwili samolotów zaczyna brakować i trzeba czekać długie lata.
Ale może to i dobrze. Będą optymalizować siatkę pod kątem dochodów i zysków a nie rosnąć za wszelką cenę z fatalnymi wynikami (tak jak to było w 2018 i 2019).
Demografia będzie mocno ograniczała popyt. I to będzie widać w wynikach LOT.
No i te cztery lata spłat długów. Kasy na inwestycje nie będzie za dużo.

14/09/2023 22:10

14/09/2023 22:10

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " Felieton: Nie rzucajmy Berlinem "

 Felieton: Nie rzucajmy Berlinem Anonim
Merytorycznie trudno obronić CPK. I w sumie nie znam żadnego fachowca z branży, który twierdziłby że CPK jest niezbędny.
Równie dobrze można rozbudować Modlin jeżeli Okęcie jest za małe (a nie jest, tylko celowo ogranicza się na nim inwestycje i ruch). Gatwick na jednym pasie przerzucał 45 mln pasażerów (tyle co cała Polska na wszystkich lotniskach).

Polska jest krajem zdecentralizowanym. Mamy kilka dużych miast regionalnych z lotniskami, które się ładnie rozwijają.
Większość ruchu z i do Polski jest to ruch liniami niskokosztowymi, których udział rośnie. A te linie nie potrzebują huba. One latają point to point.

LOT jest za małą linią na hub. Poza tym lata głównie po Europie i do USA. Reszta ma znikome znaczenie.
Nawet porównując LOT do Aer Lingusa czy TAP to LOT ma jeszcze mniejszy potencjał na to aby zagospodarować lotnisko hubowe. LOT przez kilka lat musi spłacać 3 mld pomocy, którą otrzymał w trakcie covid. To bardzo ogranicza możliwości jego rozwoju. Rozwoju, którego i tak nie będzie bo ani CPK nie jest jakoś strategicznie dobrze położone ani Polacy nie latają na tyle dużo aby zapełnić samoloty. Najbardziej dochodowy ruch biznesowy znacznie się zmniejszył ze wg na coraz bardziej popularną pracę zdalną i coraz lepszą technologię do komunikowania się na odległość.
Przy niskim ruchu biznesowym trzeba podnieść ceny biletów. A to ograniczy liczbę chętnych którzy podróżują w celach turystycznych czy odwiedzając rodzinę i znajomych. Siatka się zmniejszy.

Kluczowym argumentem jest jednak demografia. Polska starzeje się i wymiera. Co roku z rynku pracy ubywa około 150 tys. ludzi i ten trend jeszcze przyspieszy. Na co stać emeryta z niskim wiekiem emerytalnym ze stale zmniejszającą się (realnie) emerturą nie trzeba chyba tłumaczyć.
Nawet jeżeli będzie rósł wskaźnik "latalności" to jednocześnie będzie spadała liczba ludzi, którzy mogą gdzieś polecieć. Więc ruch nie będzie rósł znacząco. Polska spokojnie może się obejść bez CPK.

A z każdym rokiem sens jego budowy będzie coraz mniejszy. No chyba że rząd otworzy się na totalną imigrację na poziomie minimum 300 tys. ludzi. Wtedy można by rozważyć budowę takiego lotniska. Ale dopiero za jakieś 5-8 lat.

Finansowo CPK w ogóle się nie broni. Zamiast wyrzucać w błoto 50, 70 a może 100 mld, lepiej rozbudować Modlin za 3 mld a resztę przeznaczyć na inwestycje w budownictwo mieszkaniowe i/lub produkcję i magazynowanie energii. Tam spłata z inwestycji będzie błyskawiczna. W przypadku CPK spłaty nie będzie nigdy. Jeżeli ktoś chce to budować z własnych środków proszę bardzo. Ale nie z moich podatków.

03/09/2023 16:27

03/09/2023 16:27

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " W Katowicach powstaną nowe inwestycje do 2030 roku"

 W Katowicach powstaną nowe inwestycje do 2030 roku Pytanie czy będzie odpowiednia liczba pasażerów. Śląsk czeka bolesne odchodzenie od górnictwa. A bez górnictwa wynagrodzenia i siłą nabywcza mieszkańców regionu znaczeni spadnie. Do tego dochodzi oczywiście słaba demografia.
U nas ciągle w prognozach przeciąga się obecne trendy w nieskończoność. Dlatego wszystkie porty regionalne plus CPK będą miały za 10 lat przepustowość 2 razy większą niż będzie potrzebna. To samo z drogami i autostradami.

03/09/2023 16:20

03/09/2023 16:20

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " Nową strategię LOT-u poznamy za kilka tygodni, najpewniej po wyborach"

 Nową strategię LOT-u poznamy za kilka tygodni, najpewniej po wyborach Może będzie 1 mld zysku operacyjnego ale co będzie na poziomie zysku netto?
W 2019 z 230 mln zostało zero czy nawet ujemny wynik.

Może jednak LOT żeby zarabiać powinien mieć ograniczoną siatkę dochodowych połączeń a nie ścigać się z LH czy BA na liczbę połączeń i pasażerów.

03/09/2023 16:12

03/09/2023 16:12

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " W Katowicach powstaną nowe inwestycje do 2030 roku"

 W Katowicach powstaną nowe inwestycje do 2030 roku Pytanie czy będzie odpowiednia liczba pasażerów. Śląsk czeka bolesne odchodzenie od górnictwa. A bez górnictwa wynagrodzenia i siłą nabywcza mieszkańców regionu znaczeni spadnie. Do tego dochodzi oczywiście słaba demografia.
U nas ciągle w prognozach przeciąga się obecne trendy w nieskończoność. Dlatego wszystkie porty regionalne plus CPK będą miały za 10 lat przepustowość 2 razy większą niż będzie potrzebna. To samo z drogami i autostradami.

03/09/2023 16:07

03/09/2023 16:07

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " LOT poleci dla Čedoka. Z Pragi na Sri Lankę i do Kenii"

 LOT poleci dla Čedoka. Z Pragi na Sri Lankę i do Kenii jackstrong
Cedok jest własnością polskiej ITAKI od 2016 :-)))

03/09/2023 16:04

03/09/2023 16:04

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " LOT zawiesza loty z Warszawy do Pekinu Daxing"

 LOT zawiesza loty z Warszawy do Pekinu Daxing wromk
Prawdiłowy wniosek. LOT nie jest w stanie dochodowo zwiększyć siatki. A jeżeli LOT nie będzie rósł to CPK nie ma sensu bo tylko LOT potrzebuje huba. Linie hubowe, które konkurują z LOT korzystają z lotnisk regionalnych. Podobnie low costy.

25/08/2023 19:57

25/08/2023 19:57

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " Felieton: Obywatelu, zaufaj! To pisze ekspert!"

 Felieton: Obywatelu, zaufaj! To pisze ekspert! Krzystofl
Na YouTube jest wiele pozytywnych filmików bo robią je influencerzy, którzy o lotnictwie nie mają pojęcia. Nie znam w sumie żadnego fachowca od transportu czy lotnictwa, który byłby zwolennikiem budowy CPK.

Co z tego, że będziemy więcej podróżować skoro będzie nas mniej. Efekt jest taki, że liczba pasażerokilometrów zostanie taka sama czyli podobna do tego co mamy obecnie. Ruch biznesowy nie wiadomo czy w ogóle się odrodzi a bez niego wiele tras nie na sensu albo będzie trzeba podnieść ceny. A cena w górę to popyt w dół.

Żeby było więcej imigrantów potrzebna jest odpowiednia polityką imigracyjna. Rząd ma dużo "chciejstwa" ale zero strategii.

Lowcosty na CPK wykończą ruch dolotowy a przez to linia hubowa nie będzie w stanie zapewnić sprawnego tranzytu więc będzie działała jak typowe p2p.
A do tego wystarczy Okęcie i Modlin.

Nie będzie żadnych 609 km w 2h bo ani my ani państwa sąsiadujące z nami na to nie stać. Poza Czechami wszędzie jest zapaść demograficzna.
Zbudowalismy ekspresówkę do granicy z Czechami a oni nawet nie mają planów budowy po swojej stronie. Kolejne zamki na piasku.

Tak jak napisałem. Te 50-100 mld mogą być zainwestowane dużym korzystniej.
Najlepiej w energetykę albo mieszkania. Jeżeli nie będziemy mieć taniej energii to gospodarka się posypie, wzrośnie bezrobocie a CPK będzie nam potrzebne jak Himmilsbachowi angielski.

24/08/2023 16:29

24/08/2023 16:29

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " Felieton: Obywatelu, zaufaj! To pisze ekspert!"

 Felieton: Obywatelu, zaufaj! To pisze ekspert! krzysiek
Śmiech na sali to są Twoje wpisy :-)

"No chyba, ze zakładamy brak dalszych wzrostów w liczbie przewożonych pasażerów na świecie, oraz wzrost znaczenia innych lotnisk Polsce i okolicy do tego stopnia, ze mieszkańcy Warszawy będą znacznie częściej niż teraz latać z lotnisk w Krakowie czy Berlinie".
Spójrz na demografię Polski (i okolic). Wymieramy bardzo szybko. Nawet jeżeli będzie rósł ruch na mieszkańca to jednocześnie spada liczba mieszkańców a dodatkowo stają się oni starsi (rośnie procent emerytów). A emeryt = człowiek na przetrwaniu.
Spada liczba osób pracujących w stosunku do emerytów. Będzie trzeba podnosić podatki żeby finansować coraz większą grupę emerytów (emerytury i służba zdrowia).
Więc usprawnienia na Okęciu, które zwiększą przepustowość do 26-28 mln plus rozbudowa Modlina powinny spokojnie wystarczyć na kolejne 10 lat (czyli na zawsze). A jeżeli pojawi się rząd który zacznie ściągać do Polski 200-300 tys. emigrantów to możemy się zastanowić czy nie budować CPK.
Rośnie głównie ruch low costowy. Czyli pasażerowie na lotniskach regionalnych co już widać w statystykach bo odbudowały się one znaczeni szybciej po covid.
Samoloty są coraz czystsze i coraz cichsze. Mieszkań na granicy Ochoty i Włoch i samoloty hałas samolotów jest niezauważalny.
Kto spłaci te 50 (a teraz to może już 100 mld)? Z czego? Przecież LOT może w każdej chwili paść. Pomocy od państwa już nie może brać przez jakiś czas. Można wyjść z UE i wspomagać LOT tylko że wtedy już zupełnie ruch lotniczy się załamie bo ani my nie będziemy mieli dokąd latać ani do nas nikt nie przyleci.

Infrastruktura żeby miała sens musi się "pocić". Nie ma sensu lać asfaltu żeby skasować żyzne ziemie bo finansowo większy sens ma sadzenie tam kapusty czy uprawa zboża.
Jak już kiedyś wspominałem jeżeli rząd ma za dużo kasy niech zbuduje mieszkania. Zejdą na pniu. I będzie zarobek.
Zaciąganie kredytów których nie będzie miał kto spłacić nie ma sensu.
Jeżeli to taki świetny pomysł to niech to robią prywatne firmy. Państwo może być mniejszościowym inwestorem (30%)

18/08/2023 14:06

18/08/2023 14:06

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " Opinia: Projekt polityki rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 z perspektywą do 2040 roku"

 Opinia: Projekt polityki rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 z perspektywą do 2040 roku Bardzo dobra analiza sytuacji z CPK. Jedyne co bym dodał to analizę demograficzną bo z niej jasno wynika że to lotnisko nie jest potrzebne.
Tzw. strategia to bzdety przygotowane przez amatorów.
Wielki projekt bez żadnej solidnej analizy (jeżeli ktoś taką widział to nich wrzuci link).
Ciekawe kto i jaką kasę bierze za przygotowanie takiego żałosnego dokumentu. Oczywiście jest to robione na zamówienie pod z góry ustawioną tezę. że bez CPK czeka nas armagedon.
Czy będzie Armagedon jeżeli zbudują CPK.Z jednej strony nie będzie bo będziemy latać z Baranowa a nie z Okęcia.
Ale z drugie strony będzie. Bo kredyty zaciągnięte na tego "słomianego misia" trzeba będzie spłacić. A jest ryzyko, że LOT nawet nie dotrwa do zbudowania tego lotniska. Bez LOTu zaś to lotnisko nie ma żadnego sensu. Lotnisko hubowe musi mieć linię hubową, która obsługuje 50% pasażerów albo więcej.
Zmarnujemy kasę, która jest potrzebna na inwestycje np. w energetykę tak żeby koszty energii były konkurencyjne i przemysł mógł się rozwijać.
Jeżeli rząd ma za dużo kasy to niech zbuduje za nią mieszkania. Gwarantuję szybki zwrot z inwestycji i zadowolenie społeczeństwa.

09/08/2023 18:07

09/08/2023 18:07

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " Raport: I półrocze 2023 r. na największych lotniskach w Polsce "

 Raport: I półrocze 2023 r. na największych lotniskach w Polsce Wizzair i Ryanair nie latałyby z CPK bo nie ma to dla nich sensu. Mają inną strategię.
Jeżeli będą latać to tylko jeżeli dostaną super niskie stawki. Zresztą low-costy na lotnisku hubowym oznaczają śmierć dla linii hubowej (LOT). Wystarczy popatrzeć na Wiedeń i Austrian Airlines.
A przecież CPK jest budowany dla linii hubowej.

09/08/2023 17:49

09/08/2023 17:49

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " Dwa oblicza LOT-u"

 Dwa oblicza LOT-u Ciągle te pijane teksty o wzroście ruchu lotniczego. Jaki wzrost? Popatrzcie na demografię. Na znaczącą imigrację nikt się nie zgodzi.
Więc dla kogo budować te lotniska, porty, drogi ekspresowe?
Emeryci potrzebują domów seniora a nie lotniska.
Rozbudowa przepustowości na Okęciu i w Modlinie spokojni by wystarczyła. Zwłaszcza że rośnie ruch p2p (Kraków i Modlin już są powyżej 2019) a Okęcie może dogoni w przyszłym roku. Ale nie dochodowym ruchem biznesowym tylko turystycznym. Więc LOT będzie miał coraz trudniej żeby zarabiać.
Brednie o cargo to też bajka. Na świecie jest deglobalizacja. Coraz mniejszy handel z Chinami. Spadek eksportu Chin do USA w lipcu -23%, do Europy -20%.
A nasi mistrzowie "słomianych misiów" chcą budować port kontenerowy. Przeładowujemy 2,5 mln TEU i już w 2022 był spadek przeładunków. Tymczasem my już mamy możliwości przeładunkowe na 3 mln TEU, w Gdyni i Gdańsku jest rozbudowa do 5 mln a w Świnoujściu chcą wydać miliardy na kolejne 2 mln TEU. Po co? Czy jakikolwiek ciołek to policzył?

03/08/2023 15:54

03/08/2023 15:54

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " LOT: Sytuacja finansowa i znaczenie umów B2B"

 LOT: Sytuacja finansowa i znaczenie umów B2B Jeszcze jeden punkt w temacie przepustowości.
Jakim cudem Gatwick na jednym pasie przerzuca 45 mln pasażerów rocznie (tyle co cała Polska) a u nas Modlin 3 mln?

Okęcie to wielki atut bo jest blisko centrum. Samoloty są coraz cichsze. Mieszkam na granicy Ochoty i Włoch i o ile dawnie samoloty mocno hałasowały to teraz w ogóle nie przeszkadzają chociaż pracuję 90% czasu z domu.
Za 10 lat zacznie się pewnie era samolotów elektrycznych (na początku regionalnych) co jeszcze bardziej ograniczy hałas.

03/08/2023 15:47

03/08/2023 15:47

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " LOT: Sytuacja finansowa i znaczenie umów B2B"

 LOT: Sytuacja finansowa i znaczenie umów B2B Jeżeli Kraków na jednym pasie jest w stanie obsłużyć 10 mln ludzi to Modli również. W międzyczasie będzie szybki dojazd bezkolizyjną ekspresówką i pociągiem. Jeżeli ktoś pomyśli to połączy 2 linię metra na stacji Warszawa-Toruńska do PKP i dojazd z dużej części Warszawy będzie bardzo dobry.
30 mln na Okęciu po odpowiednim dostosowaniu. To już daje 40 mln. Radomia nie liczę bo to słomiany miś.
45 mln w Warszawy i okolic to na razie marzenia. Tyle pasażerów to miała cała Polska przed covidem.
Póki co mamy na Mazowszu niecałe 20 mln i nie ma szans na 45 mln. Chyba, że rząd się otworzy na jakąś ogromną imigrację ale nie ma do tego infrastruktury (mieszkań) więc nie widzę najmniejszych szans.
Gospodarka będzie coraz bardziej zwalniała ze wg na demografię. Trzeba zacząć wyhamowywać te wszystkie bezsensowne projekty typu przekop mierzei, Radom, CPK, Via Carpathia. Dług rośnie a ludzie z tego korzystać nie będą.

03/08/2023 15:37

03/08/2023 15:37

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " LOT: Sytuacja finansowa i znaczenie umów B2B"

 LOT: Sytuacja finansowa i znaczenie umów B2B @krzysiekl
Co za bzdury! Wg jakich statystyk Polacy latają 7 razy rzadziej niż ludzie w Europie Zachodniej?
Jakim cudem ruch w Polsce ma rosnąć w nieskończoność skoro wymieramy? Co roku 100 tys. ludzi mniej. Co roku 100 tys. więcej przechodzi na emeryturę niż wchodzi na rynek pracy. Za kilka lat to będzie 200 tys. rocznie.
Udział emerytów jako procent społeczeństwa będzie cały czas rósł. A na co stać polskiego emeryta gdzie stopa zastąpienie ma spaść do 30% ostatniego wynagrodzenia to szkoda gadać.
Zmiana struktury pasażerów to kolejny powód że hub nie ma sensu. Coraz więcej osób lata low costerami. A to ruch point to point czyli między lotniskami regionalnymi.
Okęcie nadal nie wróciło do poziomu sprzed covid a Kraków już jest 20% powyżej. Modlin też już przekroczył poziom przedcovidowy tylko że zablokowanie rozbudowy hamuje ruch.
Przelot z portu regionalnego to dużo niższe koszty bo nie trzeba jechać do CPK co będzie zapewne kosztować w dzisiejszym pieniądzu około 150 zł co stanowi często cały koszt przelotu tanimi liniami.
Hub musi mieć dużą linię która zapewni przynajmniej 50% ruchu. LOT który ma spłacać co roku po 400 mln przez kolejne 4-5 lat może nie przetrwać. Dla kogo więc ten hub?
Zamknięcie Okęcia spowoduje że do CPK może się przenieść Wizzair, który swoimi połączeniami przejmie pasażerów którzy latają do Warszawy (jako miejsce docelowe) przez co osłabi siatkę dolotową LOT i finansowo posypie się ta cała piramidka.

06/06/2023 21:51

06/06/2023 21:51

Dodany nowy komentarz

Skomentował artykuł " Gość Pasażera: Evelin Jeckel (Wizz Air)"

 Gość Pasażera: Evelin Jeckel (Wizz Air) "CPK może nie być tyko w razie jakiejś totalnej zapaści w lotnictwie."
Po co zapaść w lotnictwie? Wystarczy zapaść demograficzna. Co roku umiera 100 tys. więcej niż się rodzi.
Do tego średnia wieku szybko rośnie co oznacza że coraz większy procent społeczeństwa to emeryci. Już widzę jak emeryci na głodowym świadczeniu latają po świecie.
Modlin i Okęcie spokojnie wystarczą dla Warszawa.


dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy