Wizz Air wróci na Okęcie?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
05 grudnia 2012 13:13
37 komentarzy
Reklama

Czy rozgoryczony częstą mgła w Modlinie Wizz Air ponownie zacznie latać z głównego warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina? W branży huczy od plotek na temat całościowego bądź częściowego powrotu węgierskiej linii na Okęcie.

Wizz Air był obecny w Warszawie od sierpnia 2004 r., czyli niemal od początku swojej działalności. W lutym br. linia ogłosiła, że od lipca przeniesie się do nowo otwartego portu w Modlinie, przeznaczonego dla tanich linii. Ruch był kontrowersyjny, bo dojazd do nowego lotniska jest bardziej skomplikowany. Wielu ekspertów przewidywało też, że położenie Modlina może powodować częstą mgłę.Przewidywania te potwierdziły się w listopadzie. Ponieważ w Modlinie nadal brakuje systemu precyzyjnego lądowania ILS (zostanie certyfikowany dopiero w marcu), mgła była wyjątkowym utrudnieniem. Daniel de Carvalho, dyrektor ds. komunikacji Wizz Aira, powiedział, że przekierowania i opóźnienia związane z mgłą w Modlinie dotyczyły 160 rejsów Wizz Aira i były utrudnieniem dla ok. 30 tys. pasażerów.

Wizz Air próbuje wykorzystać brak ILS-a, by obciążyć winą za przekierowania i odwołania lotnisko. W rzeczywistości jednak nawet, gdyby system już działał, tylko kilka procent z wszystkich przekierowanych i odwołanych samolotów mogłoby wylądować w Modlinie.

Węgierska linia szacuje, że przez mgłę w Modlinie może stracić tej zimy nawet 8 mln zł. Nic więc dziwnego, że spekuluje się o całkowitym lub częściowym powrocie na lotnisko Chopina. Jest ono wprawdzie droższe, ale wyższa kategoria ILS-a oraz rzadsze mgły pozwalają wykonywać starty i lądowania w gorszych warunkach. Do tego, teoretycznie, Wizz Air mógłby na lotnisko Chopina przenieść te trasy, których wcześniej stamtąd nie oferował i skorzystać ze zniżek dla nowych połączeń.

- Zbyt wiele przekierowań na lotnisko Chopina równoważy nam to, na czym zależało nam przenosząc się do Modlina - niższe opłaty lotniskowe. Na chwilę obecną Chopin nie wygląda zupełnie nieatrakcyjne - dyplomatycznie mówi de Carvalho w wywiadzie dla Pasazer.com.

Choć oficjalnie władze lotniska Chopina nie spodziewają się powrotu Wizz Aira, nieoficjalnie mówi się o tym, że trwają intensywne rozmowy na ten temat.

- Nie prowadzimy żadnych działań zachęcających Wizz Aira do powrotu na nasze lotnisko. Każda linia może do Warszawy w każdej chwili przylecieć i nie potrzebuje do tego naszej zgody - ucina krótko Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy lotniska Chopina.

Czy Wizz Air wróci na Chopina i tym samym zagra na nosie Modlinowi? To całkiem prawdopodobny scenariusz...

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
luka 2012-12-09 14:38   
luka - Profil luka
gosc_032af: ja bym wybrał ze względu na większą pewność lotu i... (co dla mnie ważne!) ludzkie traktowanie przez obsługę lotniska... w Modlinie byłem dwa razy: pierwszy i ostatni. Odkąd mało nie przeziębiłem się przez długie czekanie na boarding to naprawdę jestem gotów zapłacić za lot z Okęcia. Poza tym pamiętaj, że dojazd do Modlina to wydatek CONAJMNIEJ 12 zł. Niby nie dużo ale jednak...
gosc_032af 2012-12-08 18:06   
gosc_032af - Profil gosc_032af
Ciekawe tylko ile ludzi wybrałoby Wizzaira ze względu na bliskość lotniska?
gosc_eae32 2012-12-08 12:37   
gosc_eae32 - Profil gosc_eae32
Od letniego rozkładu, połączenie do Budapesztu, będzie realizowane z Okręcia.
To połączenie jest na samolocie z bazą w Budapeszcie więc żaden samolot z Modlina nie zniknie mimo to będzie to dobrym straszakiem dla Modlina które bez W6 było by skazane na łaskę Ryanaira
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama