Airbus: Sharklety z certyfikatem EASA

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
03 grudnia 2012 22:32
Reklama

Dziś (3.12) Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) certyfikowała sharklety czyli zagięte w górę końcówki skrzydeł dla maszyn napędzanych silnikami CFM56. Obecnie na certyfikację oczekują jeszcze samoloty napędzane silnikami International Aero Engines (IAE) V2500.

Sharklety to odpowiednik montowanych m.in. w Boeingach 737 wingletów. Nowy profil skrzydła ma przynieść znaczne oszczędności paliwa i zastąpi stosowane do tej pory krótsze pionowe zakończone skrzydeł sięgające w dół i górę (tzw. fenced wing-tips).Linie lotnicze będą otrzymywać samoloty tak wyposażone od końca 2012 r. Airbus wylicza, że montaż sharkletów zmniejszy zużycie paliwa o 3,5% i pozwoli na zwiększenie maksymalnej masy startowej o 500 kg. Wygięte końcówki skrzydeł mają też wyciszyć samolot.

W przyszłości Airbus będzie również oferował możliwość wyposażenia latających już A320 w sharklety. Nowy model A320neo będzie wyposażony w skrzydła o podobnej geometrii.Pod koniec grudnia malezyjski przewoźnik niskokosztowy Air Asia zostanie pierwszą linią, która otrzyma Airbusa A320 z nowymi zakończeniami skrzydeł. Kolejne samoloty A320 z sharkletami trafią do Qatar Airways oraz Air New Zealand. Natomiast pierwszego A321 z nowymi końcówkami ma otrzymać Finnair, a maszynę A319 narodowy przewoźnik Bhutanu - Drukair.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama