×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus: Sharklety z certyfikatem EASADziś (3.12) Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) certyfikowała sharklety czyli zagięte w górę końcówki skrzydeł dla maszyn napędzanych silnikami CFM56. Obecnie na certyfikację oczekują jeszcze samoloty napędzane silnikami International Aero Engines (IAE) V2500.

Sharklety to odpowiednik montowanych m.in. w Boeingach 737 wingletów. Nowy profil skrzydła ma przynieść znaczne oszczędności paliwa i zastąpi stosowane do tej pory krótsze pionowe zakończone skrzydeł sięgające w dół i górę (tzw. fenced wing-tips).Linie lotnicze będą otrzymywać samoloty tak wyposażone od końca 2012 r. Airbus wylicza, że montaż sharkletów zmniejszy zużycie paliwa o 3,5% i pozwoli na zwiększenie maksymalnej masy startowej o 500 kg. Wygięte końcówki skrzydeł mają też wyciszyć samolot. 

W przyszłości Airbus będzie również oferował możliwość wyposażenia latających już A320 w sharklety. Nowy model A320neo będzie wyposażony w skrzydła o podobnej geometrii.Pod koniec grudnia malezyjski przewoźnik niskokosztowy Air Asia zostanie pierwszą linią, która otrzyma Airbusa A320 z nowymi zakończeniami skrzydeł. Kolejne samoloty A320 z sharkletami trafią do Qatar Airways oraz Air New Zealand. Natomiast pierwszego A321 z nowymi końcówkami ma otrzymać Finnair, a maszynę A319 narodowy przewoźnik Bhutanu - Drukair.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_67d4d - Profil
gość_67d4d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie