Modlin: Spór o ILS-a z Wizz Airem

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
29 listopada 2012 18:26
32 komentarzy
Reklama

Niskokosztowy Wizz Air stracił cierpliwość do lotniska w Modlinie, któremu zarzuca opieszałość w instalowaniu systemu wspomagającego lądowanie ILS.

- Od tej chwili za wydatki ponoszone przez nas w związku z brakiem odpowiednich instrumentów nawigacyjnych zamierzamy obciążać lotnisko w Modlinie - mówi Daniel de Carvalho, dyrektor ds. komunikacji Wizz Aira, w wywiadzie, którego udzielił portalowi Pasazer.com.

- Tegoroczne mgły są rzeczywiście kłopotliwe dla pasażerów i wszystkich podmiotów związanych z lotniskiem. O sposobach działania i sprawnej obsłudze pasażerów na bieżąco rozmawiamy ze wszystkimi partnerami, z Wizz Airem też - odpowiada Edyta Mikołajczyk, doradca zarządu portu lotniczego w Modlinie.Według de Carvalho Wizz Air może przez cały sezon zimowy stracić nawet 2 miliony euro w związku opóźnieniami, odwołaniami i przekierowaniami rejsów do i z Modlina. Wizz Air ma na tym podwarszawskim lotnisku bazę z czterema samolotami i przewozi więcej pasażerów niż konkurencyjny Ryanair.

- Ciepła i wilgotna jesień powoduje znacznie częstsze tworzenie się mgieł. Przez ponad 6 lat naszej pracy na tym terenie jeszcze nie spotkaliśmy się z tak dużym nasileniem tego zjawiska i usytuowanie w pobliżu rzek nie ma z tym nic wspólnego. Mgły występuję na terenie całego kraju i znacznej części Europy. Każdy taki dzień powoduje także straty lotniska - tłumaczy Mikołajczyk.Mikołajczyk podkreśla, że właśnie ze względu na możliwość występowania mgieł lotnisko w Modlinie zdecydowało się na inwestycję w system ILS z własnych środków. Pozwoliło to uniknąć oczekiwania na instalację tego urządzenia przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.

- Koszt zakupu ILS-a to około 3,5 mln złotych. Do tego dochodzą bardzo wysokie koszty eksploatacji. Nasze lotnisko zdecydowało się ponieść te wydatki samodzielnie, żeby przyspieszyć wszystkie procedury, bo wierzyliśmy w potencjał tego lotniska i dynamiczny rozwój ruchu - komentuje Mikołajczyk.

System ILS, który umożliwia lądowanie w warunkach ograniczonej widzialności ma zostać zainstalowany w Modlinie w grudniu, ale testy i kalibracja potrwają kolejnych kilkanaście tygodni, zapewne do marca 2013 r. Po rozpoczęciu działania ILS-a w kategorii pierwszej planowane jest zwiększenie jego dokładności do kategorii drugiej, co pozwoli na lądowania w jeszcze gorszych warunkach. Taki system ma rozpocząć działalność latem 2013 r. Edyta Mikołajczyk podkreśla, że zakupiony system jest przystosowany do najwyższej kategorii trzeciej, więc w przyszłości będzie możliwe jej podniesienie.

Dominik Sipiński
fot. Anna Robaczyńska, Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
madej 2012-12-03 15:55   
madej - Profil madej
niech to coś nie wraca na Okęcie. Oby nie. Ja jestem za całkowitym rodzieleniem ruchu na LCC i linie tradycyjne pomiędzy WMI a WAW. W końcu jest tak jak powinno być. Już dawno powinni wysadzić z WAW też czartery. Ich miejsce jest w modlinie.
mietek 2012-12-02 21:58   
mietek - Profil mietek
Jak im sie nie podoba to niech lataja do WAW. Przeciez wiedzieli, ze nie ma ILS-a.
ktgracz 2012-11-30 18:12   
ktgracz - Profil ktgracz
News bardzo pozytywny, tylko Pani Edyta opowiada bajki dot. wyjątkowej w tym roku częstości występowanie mgieł, plus najlepsze, że bliskość rzek nie ma z tym nic wspólnego. Tak było rok temu i będzie w 2013, w którym nawet po szczęśliwym uruchomieniu cat. II będzie kilkanaście takich 2-3h okresów w czasie których będą lądować w WAW (ta sama cat. II) właśnie z powodu bliskości zbiorników wodnych w Modlinie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama